Rozhýbejte displej, aneb filmy v mobilu

Nudíte se v autobusu? Pusťte si film, nebo díl oblíbeného seriálu. Věděli jste, že to jde docela dobře i v mobilu?
Kapitoly článku

Již od prvních barevných displejů se uvažuje o možnostech přehrávání filmů na mobilních telefonech. Teprve v posledních letech byl však učiněn krok od krátkých pohyblivých záznamů ve špatné kvalitě k možnosti přehrát si například oblíbený seriál v rozumné kvalitě i na malém displeji. Ukážeme vám jak na to a zodpovíme otázku, zda to umí i váš telefon.

Klepněte pro větší obrázek
Článek vyšel v časopisu Mobility

Snad již končí doba, kdy jsme byli přesvědčováni výrobci telefonů, že každý mobil, na kterém lze spustit formát 3GP je vhodný pro přehrávání videa. Připravili jsme proto názornou kuchařku, která se bude snažit celou problematiku a možnosti jednotlivých telefonů dostatečně popsat.

Co je třeba k přehrávání filmů?

Základem je mobilní telefon spadající minimálně do střední třídy. Nejdůležitějším parametrem bude samozřejmě displej, který by měl mít schopnost zobrazit nejméně 65 tisíc barev. A dále platí pravidlo pro velikost displeje a paměť přístroje, že čím větší, tím lepší. Domnívám se, že minimální rozlišení je 176 × 144 obrazových bodů a paměť v řádech desítek megabajtů nebo podpora paměťových karet. Nelze proto předpokládat, že telefon za korunu bude schopen váš oblíbený seriál přehrát, ale některé kvalitní starší přístroje mohou uživatele mile překvapit.

Pokud si však chcete přehrávání filmů opravdu užít a nejen se pochlubit přátelům, že to váš telefon dokáže, pak byste měli disponovat mobilem s opravdu velkým a kvalitním displejem. V jeho výbavě by neměl chybět slot na paměťové karty a v něm karta o gigabytové kapacitě. Jak se dočtete v článku, je ideální, když je mobil také vybaven operačním systémem. A zapomenout nesmím ani na handsfree sadu, protože reproduktorem generovaný zvuk je mnohdy téměř nerozpoznatelný.

Telefony bez operačního systému

Asi nejmenší krok udělalo video na telefonech bez operačního systému. Uživatelé, kteří vlastní telefony bez podpory jeho přehrávání, si film prostě nepustí a neexistuje ani javová aplikace, která by to umožňovala. Je však nutné podotknout, že takových telefonů je dnes již opravdu málo.

Pro běžné telefony je základem stále formát 3GP, který je zjednodušenou verzí na počítačích používaného MPEG-4. I přes své neotřesitelné postavení je dnes často ve funkční výbavě doplňován i svojí složitější verzí s koncovkou MP4, a to především kvůli kompatibilitě. Špatnou zprávou je fakt, že filmy je nutné do těchto formátů zkonvertovat, protože možnosti jejich stažení, například od některého z prodejců mobilního obsahu, jsou stále značně omezené. Navíc je třeba vzít v úvahu, že musíte přidat titulky přímo do obrazu a konvertovat video individuálně pro každý model z důvodu různé velikosti displeje a možností konkrétního přehrávače.

Ale i u klasických telefonů se snad situace brzy zlepší. Nedávno byl například na trh uveden Samsung F500, který se pyšní přímou podporou videa v běžném počítačovém formátu DivX. Vždy tu však bude problém s rozšiřováním a doplňováním mobilu o další funkce a aktuální kodeky.

Symbian

Real Player

Symbianové telefony staví v základu na přehrávači Real Player. Ten umožňuje nativně přehrávat pouze filmy ve formátech RM, MP4 a 3GP, což je značné omezení například oproti Windows Media Playeru. Navíc si neporadí s titulky a i další funkce jsou poměrně chudé.

SmartMovie

SmartMovie je nejrozšířenějším, a co do možností asi nejlepším přehrávačem pro Symbian. Přehrává všechny běžné formáty a umožňuje navíc doinstalování kodeků pro přehrávání filmů ve formátu DivX. Je velmi oblíben také pro možnost načtení externích titulků a konvertoru, který je k samotnému programu přiložen. Další kladem je i česká lokalizace. Nevýhodou je ovšem fakt, že není zdarma.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
SmartMovie: hlavní nabídka a přehrávání filmu

Alternativy

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
DivX player: hlavní nabídka, přehrávání filmu
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Crystal2Mobile Player: přehrávání a celoobrazovkové pehrávání

Windows Mobile

Windows Media Player

U Windows Mobile je situace velmi podobná jako u Symbianu. V základu jsou telefony vybaveny přehrávačem Windows Media Player, který je však oproti Real Playeru o krok dále. Navíc totiž zvládá AVI formát videa, který je mnohem rozšířenější. Ale s titulky si také neporadí a případné kodeky pro přehrávání například DivX filmů také nelze doinstalovat.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Windows Media Player

Core player a TCPMP

Historie tohoto přehrávače sahá až ke kořenům Windows Mobile. Nejprve byl vyvíjen jako freewarový Beta player a později The Core Pocket Media Player zkráceně TCPMP. Nedávno bylo však rozhodnuto o přechodu na komerční variantu s názvem Core Player. Přesto však zůstává TCPMP jedním z nejoblíbenějších přehrávačů Windows Mobile, protože je zdarma a navíc lze jeho možnosti rozšiřovat pomocí pluginů. Díky nim, lze naučit TCPMP zobrazovat titulky a i přehrávat flv soubory.

Klepněte pro větší obrázek 
Coreplayer
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
TCPMP v základním a celoobrazovkovém režimu

Alternativy

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
SmartMovie: přehrávání a pause
Klepněte pro větší obrázek 
PocketTV

Témata článku: Software pro mobily, Samsung F500, Displej, Mobil, Narrow band, Krátký návod

Určitě si přečtěte