Ruku v ruce: Bluetooth a Wi-Fi na jednom čipu

Úkol Bluetooth a Wi-Fi se stejný: přenést data bez dotěrných drátů. I když by se mohlo zdát, že jedna technologie postupem času zahubí druhou, je tomu přesně naopak. Podají si pomocné ruce a budou pracovat bok po boku. A proč ne?
Ruku v ruce: Bluetooth a Wi-Fi na jednom čipu

O Bluetooth se mluví už nějaký ten rok. Pravý boom měl nastat již na přelomu roku 1999 a 2000 – nekonal se. Modrozubé rojení zažíváme až v poslední době, ovšem během posledních dvou let vyrostl Bluetooth vážný konkurent s jednoduchým názvem Wi-Fi 802.11a (či b). I když se základním určením liší, jejich úkol je stejný: Přenést data ze zařízení A do zařízení B vzduchem bez přímé viditelností. Zatímco Bluetooth přešlapovalo na místě, Wi-Fi se stalo velmi oblíbeným způsobem síťování počítačů, zejména v Americe a Kanadě. Dokonce ze o Bluetooth začalo špitat jako mrtvé technologii. Pohřeb se naštěstí nekoná a společnosti Intersil (www.intersil.com) a Silicon Wave (www.siliconwave.com) po vzájemné spolupráci představují nový čip s prostým názvem Blue802. Ten slučuje obě technologie do jediného čipu, ba co víc, přenos pomocí obou technologií může probíhat současně bez vzájemného rušení (Bluetooth i Wi-Fi pracují ve stejném frekvenčním pásmu 2,4GHz).

Kdo z koho?

Obě technologie – Bluetooth i Wi-Fi mají svá pro i proti. Bluetooth je díky své velmi nízké spotřebě preferován zejména v nejmenších zařízení (mobilní telefony, kapesní počítače...), kde hraje spotřeba velkou roli. Wi-Fi je na energii mnohem náročnější, svou nenasytnost však odměňuje vyšší rychlostí, u standartu 802.11b se udává 11Mbit/s kontra 1Mbit/s u Bluetooth. Také dosah je u Wi-Fi několikanásobně lepší. Bluetooth má problémy při vzdálenosti vyšší než několik metrů, Wi-Fi „slyší“ na vzdálenost v řádu desítek metrů (záleží na typu karty a prostředí). Shrnuto a podtrženo – Bluetooth se hodí pro komunikaci mobilního telefonu a PDA či Notebooku, Wi-Fi lze směle nahradit klasickou drátovou sít v místech, kde je kabeláž nereálná či zbytečná. I když se může zdát, že si obě technologie „do zelí nelezou“, bude jen výhodou, objeví-li se obě technologie na jednom čipu. Předběžnou cenou se pochválil zatím jen Intersil, zhruba třicet dolarů za kus.

Na příjmu vždy a všude

Jak jsem se již zmínil, Wi-Fi si získalo velkou oblibu v USA a Kanadě. Také v Evropě, konkrétně v Anglii, se objevil dle mého názoru velmi zajímavý projekt, kdy společnosti vystavěly veřejnou datovou sít založenou právě na technologii Wi-Fi pro široký přístup na internet z notebooků či dalších zařízení (více si můžete přečíst na živě). Wi-Fi si ve světě zkrátka získalo širokou podporu jak výrobců (přehled certifikovaných zařízení mluví za vše) tak i uživatelů. Na druhou stranu – Bluetooth kraluje na poli malých zařízení jako mobilní telefony, bezdrátová sluchátka, kapesní počítače a další. Myslím, že by si obě technologie mohly vzájemně otevřít cestu na své trhy a rozšířit se tak i do oblasti konkurenta. Notebook s kartou Blue802 bude moci komunikovat jak s mobilním telefonem či PDA, tak i s bezdrátovou firemní Wi-Fi sítí. V konečném důsledku bychom se mohli dočkat zlevnění zařízení obou technologií a rozšíření sortimentu výrobků, což by bylo jen a jen příjemné. A kdypak to bude? První Blue802 zařízení budou dostupné na začátku třetího čtvrtletí tohoto roku.

Témata článku: Ostatní, Bluetooth, Wi-Fi, BLU, Čip

Určitě si přečtěte

Pixel 2: Zapomeňte na hardware. Google to s umělou inteligencí myslí vážně

Pixel 2: Zapomeňte na hardware. Google to s umělou inteligencí myslí vážně

** Google představil Pixel 2 a Pixel 2 XL ** Výrazné změny nečekejte, jde hlavně o příjemou evoluci loňských modelů ** Do boje půjdou proti nejvyšší konkurenci.

4.  10.  2017 | Kůžel Filip, Miksa Martin | 50

Wi-Fi ve vlaku: Odpovídají už služby 21. století, nebo jsme stále v devadesátkách?

Wi-Fi ve vlaku: Odpovídají už služby 21. století, nebo jsme stále v devadesátkách?

** Chcete ve vlaku Wi-Fi? ** Na dálkových spojích by to měla být samozřejmost * Ale mnohdy stále není

30.  9.  2017 | Čížek Jakub, Kluska Vladislav | 15

Huawei Watch 2 Sport: telefonují a umí LTE, ale zcela samostatné nejsou [recenze]

Huawei Watch 2 Sport: telefonují a umí LTE, ale zcela samostatné nejsou [recenze]

** Druhá generace hodinek od Huawei přináší edice Classic a Sport ** Sportovnější model obsahuje LTE konektivitu ** Hodinky by tak teoreticky mohly být naprosto nezávislé na smartphonu

21.  9.  2017 | Láska Jan | 6

B&O BeoPlay P2: Minimalistické řešení na cesty [test]

B&O BeoPlay P2: Minimalistické řešení na cesty [test]

** Bang & Olufsen vyrábí designová zařízení se špičkovým zvukem. ** Může to platit i o malém a levném Bluetooth reproduktoru? ** Proč má BeoPlay P2 jen jedno tlačítko pro zapnutí?

18.  9.  2017 | Březina Petr | 4

Tak sakra kde je to rychlé Wi-Fi 802.11.ad?

Tak sakra kde je to rychlé Wi-Fi 802.11.ad?

** O 60GHz Wi-Fi se mluví už roky ** Na trhu je ale stále minimum routerů ** A potřebujeme dnes vůbec 60 GHz?

16.  9.  2017 | Polesný David, Čížek Jakub | 5


komerční sdělení

Komerční sdělení