Rušení evropského roamingu: proč je to špatně

Zlevnění mobilní komunikace v zahraničí? To nezní jako něco, co by mohlo být špatně. Jeden argument se ale přece jenom najde.
Rušení evropského roamingu: proč je to špatně

Téma rušení evropského roamingu má za sebou mediální špičku. Pojďme se na něj teď podívat s odstupem a pojďme ten pohled ostře polarizovat. Co je na rušení roamingu skvělé a proč je to naopak špatně? Výsledek jsme rozdělili do dvou samostatných článků a musím přiznat, že najít obsah pro tento, bylo obtížné.

Často se používá argument „operátoři si to vyberou jinde“ (ano, použili jsme jej i my), jinými slovy zdraží ostatní služby, na kterých si vynahradí ztráty z roamingu. Když se ale podíváte na bod 18 analýzy BEREC z roku 2010, zjistíte, že k žádnému nárůstu domácích cen nedošlo a bylo by divné, kdyby se tak stalo tentokrát. Ušlý zisk tu bude, ale relativně malý. Tento protiargument tedy padá, s oblibou jej vykřikují operátoři ústy svých lobbistů.

Jediný proti argument, který dává smysl, je zamotaný v legislativní pavučině. Letošní novela roamingového nařízení (platná od poloviny roku 2014) počítá s nástupem alternativních roamingových poskytovatelů. Operátoři na ně museli připravit své systémy, což v celoevropském souhrnu muselo stát pěkných pár miliónů eur. Jenže aktuální úprava roaming zruší a s ním padne i předmět podnikání těchto alternativních roamingových operátorů. Ti tedy logicky nepřijdou a investice síťových operátorů přišla vniveč.

Diskuze (137) Další článek: Rušení evropského roamingu: proč to oslavit

Témata článku: Operátoři, BEREC, Rušení

Určitě si přečtěte