Rušení evropského roamingu: proč to oslavit

Proč je zrušení roamingu skvělá zpráva? Je to umělá bariéra, která slouží jen velkým operátorům. Řadový uživatel ušetří peníze i nervy.
Rušení evropského roamingu: proč to oslavit

V roce 2007 začala Evropa regulovat roaming, bruselští politici jej dokonce označili za „okrádání“ zákazníků, kterému je třeba udělat přítrž. Pokud vše půjde hladce a návrh podpoří všechny členské státy, budeme v Evropě od 15. prosince 2015 volat a datovat za domácí ceny. Ptáte se, co je na zrušení roamingu tak skvělé?

Především to, že je roaming z velké části umělá konstrukce. Jistě, oproti vnitrozemské komunikaci zde náklady navíc jsou, ale rozhodně ne takové, aby opodstatnily závratné přirážky k velkoobchodní ceně. Podle zprávy BEREC (bod 1.26) z roku 2012 to bylo v prvním pololetí 749 % a ve druhém dokonce 778 %. Už vám přestalo být líto nad rušeným roamingem fňukajících operátorů?

Proč vlastně tak nahlas naříkají? Vždyť roaming znamená jen asi 5 % jejich příjmů (bod 18 zprávy BEREC z roku 2010). Jistě to nejsou zanedbatelné peníze, ale opravdu jejich ztráta ohrožuje kvalitu služeb, investice a rozvoj odvětví? Hádám, že ne... Nižší ceny přinesou větší objem komunikace, což „ztrátu“ způsobenou zrušením roamingu ještě sníží.

Klepněte pro větší obrázek
Evropská komise chce jednotný telekomunikační trh (obr.: shutterstock.com)

Další důvod, proč je zrušení roamingu skvělá zpráva, je fakt, že funguje jako bariéra pro vstup nových operátorů na trh a znevýhodňuje malé operátory ve vztahu k velkým. Jak to vlastně funguje, velmi pěkně vysvětluje článek Patricka Zandla.

A ano, málem bych zapomněl. Vůbec nejlepší je na zrušeném roamingu to, že budeme jezdit po Evropské Unii beze strachu z hororově vysokých účtů a budeme své mobilní telefony používat svobodněji než kdykoliv před tím.

Levněji bude ještě letos

Jen pro připomenutí, od 1. července letošního roku klesnou cenovou stropy eurotarifu na 19 centů za minutu odchozího hovoru (5,30 Kč) a 5 centů (1,40 Kč) v případě příchozího hovoru. Na šest centů (1,70 Kč) klesne cena odchozí SMS. Data – což je pro mnohé z nás ta nejdůležitější komodita – klesnou o více než polovinu: ze 45 na 20 centů za 1 MB. Po přepočtu tedy zhruba 5,50 Kč. Ale pozor, výše uvedené sazby jsou bez DPH, pro nás tedy dalších 21 % navíc.

Témata článku: Operátoři, Hospodaření a finance, Kauzy

21 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Libor Macák 11. 4. 2014 9:46:44
    Jzdím kamionem, a řeknu vám, nemít uerotarif, ten nejdražší kde mám nějaké...
  • tiashwer 11. 4. 2014 9:29:21
    Víte čeho se bojím? Toho, že jakmile se zruší roaming z národních...
  • Michal Jeřábek 11. 4. 2014 8:10:23
    Líto mi jich nepřestalo být. Cena se neurčuje náklady, ale střetem nabídky...
Určitě si přečtěte

Xiaomi není výrobce. Přečtěte si, jak funguje tenhle fenomén

Xiaomi není výrobce. Přečtěte si, jak funguje tenhle fenomén

** Xiaomi je fenomén a dělá věci jinak. ** Do zákulisí nás nechá nahlédnout odborník na čínský trh. ** Pojem „výrobce“ dnes neznamená, co si patrně myslíte.

12.  7.  2017 | Posejpal Jan | 29

Vodafone zatrhne zpomalené surfování bez příplatků. Náplast je chabá

Vodafone zatrhne zpomalené surfování bez příplatků. Náplast je chabá

** Už žádné kompromisy kvůli obavě z vysokého účtu za internet, říká Vodafone ** Přeloženo do češtiny: za data nám od října nekompromisně zaplatíte ** Náplastí bude dokup 100 MB za 49 Kč namísto 50 MB u starších tarifů

7.  7.  2017 | Pospíšil Aleš | 104


komerční sdělení

Komerční sdělení