Rušení roamingu není definitivní, výhrady má i Česko

Zrušení evropského roamingu v prosinci 2015 není tak definitivní, jak se zdálo. Mezi pochybovači je i ČR. Jasno bude po 27. listopadu.
Rušení roamingu není definitivní, výhrady má i Česko

Ministerstvo průmyslu má výhrady ke zrušení roamingu, které je podle něj politicky motivované. Další členské státy mají strach, že by mohlo ohrozit výstavbu vysokorychlostních sítí, kterou financují mobilní operátoři. Roaming přitom třeba u českého O2 tvoří zanedbatelné příjmy. Jestli se roaming opravdu stihne zrušit do prosince 2015, napoví až listopadová Rada EU.

Ohlašované zrušení roamingu v Evropské unii se může zkomplikovat. Kromě dalších zemí je k návrhu kritické i české ministerstvo průmyslu a obchod (MPO). "Největším problémem se nadále jeví fakt, že jde především o politicky motivovaný návrh," napsal EurActivu Filip Matys z MPO. "Zatím není stále k dispozici detailní analýza dopadů takovéto změny regulace na sektor elektronických komunikací."

Zpracování takové analýzy podle Matyse trvá několik týdnů. ČR se podle něj navíc staví proti tomu, aby se znovu měnilo nastavení trhu naposledy upravené směrnicí z roku 2012.

Zdroj agentury Bloomberg z Rady EU tvrdí, že i postoje států dalších členských států jsou k legislativě Evropského parlamentu zatím opatrné. „Některé členské země se obávají, jak se zrušení roamingu odrazí na finančním zdraví telekomunikačních společností a schopnosti budovat vysokorychlostní sítě.“

To ale minimálně v českém kontextu není relevantní argument. Mluvčí O2 Lucie Jungmannová uvedla, že „roaming tvoří zanedbatelnou část našich příjmů, která má klesající trend.“ Podle dokumentu společnosti Vodafone z roku 2012 tvoří roaming 5 % jeho celosvětových příjmů, celý roamingový trh by podle analýzy Juniper Research mohl v roce 2018 mohl tvořit 8 % tržeb mobilních operátorů.

Klepněte pro větší obrázek 
Do EU se smartphonem bez obav už na konci roku 2015? Otazník zůstává...
(obr.: Viktor Hanáček, picjumbo.com) 

Příjmy z roamingu v jiných evropských zemích se podle odborníka na telekomunikace a publicisty Jiřího Peterky můžou výrazně lišit. „Operátoři v dovolenkových destinacích budou mít obecně vyšší příjmy z roamingu,“ napsal EurActivu Peterka.

Odborník: Operátoři budou křičet vždy

Obavu o výstavbu sítí ale publicista v odmítá. „Operátoři vždy budou křičet, že se to projeví jinde,“ píše Peterka. „Nejinak tomu bylo, když EU poprvé před lety zaváděla regulaci roamingových cen, které od té doby opravdu významně klesly. Podlomilo to jejich finanční zdraví?“

Evropští operátoři u Rady EU lobbují za to, aby se rozhodnutí odložilo do roku 2016, kdy se budou dále revidovat současné limity na cenu roamingových poplatků.

ČR není proti

Z výstupů jednání vyplývá, že ministři se k otázce roamingu na červnové schůzce vůbec nedostali. Představitelé členských států se nad tímto tématem znovu sejdou až 27. listopadu. Rada EU pod řeckým předsednictvím chtěla nejdříve stihnout rozjednané návrhy, například na snížení nákladů výstavby telekomunikačních sítí.

Klepněte pro větší obrázek 
Přidá se ČR k operátorům, nebo roaming opravdu padne už koncem roku 2015?

Nejmenovaný český úředník EurActivu řekl, že zrušení roamingu bude v Radě procházet těžko, nicméně si myslí, že jeho právní platnost by se do prosince 2015 mohla stihnout. Předkládaný návrh je nařízením, pro členské státy by tedy platil ihned.

Zrušení roamingu je součástí širšího telekomunikačního balíčku. Česká republika s ním podle nejmenovaného úředníka nemá problém po obsahové stránce, je ale prý nesrozumitelný. Navíc zopakoval výhradu MPO, že není vhodně měnit tak často "pravidla hry". 

Diskuze (56) Další článek: Lenovo má notebook s Androidem. Můžete jej „obrátit naruby“

Témata článku: Operátoři, Hospodaření a finance, Rušení, Česko, Výhra, Detailní analýza, Lucie Jungmannová


Určitě si přečtěte

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 62

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Baterie v mobilních zařízeních se vyvíjejí, i když možná ne tak rychle jako některé jiné komponenty. Přesto už s dnešními články není žádoucí pracovat jako kdysi s NiCd bateriemi.

Jan Láska | 113