Rychločtení textu na displeji telefonu

Co byste řekli tomu, kdybyste zvládli číst rychlostí 700 slov za minutu? S programem Rapid Serial Visual Presentation toho údajně budete po intenzivním tréninku schopni. A k tomu všemu na displeji vašeho telefonu.
Rychločtení textu na displeji telefonu

Většinu mobilních uživatelů odrazují od čtení elektronických knih na displejích telefonů právě samy displeje. Jsou příliš malé na to, aby se četlo pohodlně. A když se zvětší písmo, musíte neustále mačkat tlačítka pro posuv stránky.

Velký displej s vysokým rozlišením a drobounkým písmem se nečte každému nejlépe, nehledě na to, že uživatelů takového Eurotel Smartphone II s velkou zobrazovací plochou je podstatně méně než kolik jich čítá třeba komunita 6230i.

Časopis MobileMagazine našel zajímavou aplikaci. Díky ní je tu řešení, které neznamená koupi kapesního počítače a nevyžaduje ani velké rozměry displeje telefonu. Vlastně bohatě postačí i menší plocha, než je dnes běžné. Anglický název nového systému rychlého čtení je Rapid Serial Visual Presentation, zkráceně RSVP. Aplikace, která jej využívá, se jmenuje „BuddyBuzz“ a byla vyvinuta na Stanfordské univerzitě.

Princip je velmi jednoduchý, přitom však účinný – jak to tak u dobrých nápadů bývá. Jednotlivá slova elektronického textu se na displeji zobrazují samostatně. Doba zobrazení je přímo úměrná počtu písmen slova. Mezi jednotlivými větami je krátká, ovšem patrná prodleva, abyste pohodlně zaznamenali jejich konce a začátky.

Pokud byste třeba četli tento článek přes BuddyBuzz, objevilo by se na zlomek sekundy „Rychločtení“ a po o něco kratší dobu by zůstalo zobrazeno „textu“ atd. V případě, že vládnete angličtině, můžete si čtení přes RSVP v různých rychlostech vyzkoušet tady.


Splash screen • nastavení • spojování se serverem

Ukázkové čtení jsem zkoušel také. Nejprve jsem sledoval text v relativně pomalém sledu a nebyl jsem zrovna nadšený – oči a mozek nejsou zvyklé na tak rychlé vnímání psaných slov a působí to až nepříjemně. Stojí za to ale vydržet a čtení zkoušet dál. Po deseti minutách je jisté, že budete pohodlně sledovat i druhou nejvyšší rychlost. A dost možná se u vás dostaví pocit, že rychlé čtení je zábavnější než klasické „knižní“. Netěkáte očima po stránce, nevracíte se. Můžete si přečíst klasiku ve stylu dnešního kvapného světa.

Za zakladatele systému RSVP je považován B. J. Fogg ze Stanfordské univerzity. Ten sám během čtyřletého testování rychločtení používal a dnes prohlašuje, že je schopen „vstřebat“ 700 slov za minutu. Přitom běžná rychlost čtení nenáročných textů je mezi 125 a 225 slovy za minutu.

  
Seznam článků • BuddyBuzz v akci • seznam oblíbených

Stránku javové aplikace BuddyBuzz pro rychlé čtení textů v mobilním telefonu najdete zde. Na stejném místě je i seznam podporovaných telefonů a aplikaci si můžete stáhnout do mobilu zadáním adresy http://get.buddybuzz.net do prohlížeče v telefonu.

Diskuze (12) Další článek: Sony Ericsson K750i: uživatelské megazkušenosti

Témata článku: Ostatní, Eurotel Smartphone, Eurotel Smartphone II, Displej, Text, Displej telefonu, Anglický název, Telefon

Určitě si přečtěte