Rychlost GPRS u našich operátorů (výsledky měření)

Který z operátorů má nejrychlejší GPRS? Jaký byl vývoj rychlosti v uplynulých třech měsících? Na tyto a další otázky odpoví výsledky měření, které jsme získali z veřejného speedmeteru serveru DSL.cz.
Rychlost GPRS u našich operátorů (výsledky měření)

Trocha teorie

Mobilní internet (přes GPRS) se u nás stal během pár měsíců milovaným a zároveň nenáviděným. Lidé si jej oblíbili zejména díky neomezeným paušálům (nejdříve Eurotelu, potom T-Mobilu) s cenou do tisícovky, za kterou lze surfovat do aleluja. Vášniví uživatelé dial-upu tak dostali berličku v podobě neomezeného připojení za relativně nízkou cenu. Na druhé straně mince ovšem stojí rychlost. Technologie GPRS může v našich podmínkách nabídnout maximálně 53,6 kb/s. Výjimkou je síť T-Mobilu, která podporuje rychlejší kódovací schémata (CS3 a CS4) a kde se v ideálních podmínkách můžete dostat až na 85,6 kb/s. Hodně taky záleží na použitém mobilním telefonu, resp. modemu.

Telefony jsou rozděleny do tříd podle rychlosti. Základním určením je konfigurace timeslotů. U mobilů se udává rychlost pro download (stahování) a upload (odesílaní). Pokud přístroj podporuje například 3+1, pro stahování jsou k dispozici tři timesloty, pro odesílaní jeden. Reálná rychlost je však odvislá od dalších faktorech. Jedním z nich je již zmíněné kódování sítě (CS1, CS2, CS3, CS4). Čím vyšší číslo kódování, tím větší rychlost pro timeslot. Čím je číslo na druhou stranu nižší, tím kvalitnější a spolehlivější je datový přenos.

Kódovací schéma

max. přenosová rychlost
na timeslot

Eurotel

Oskar

T-Mobile

CS1

9,05 kb/s

ano

ano

ano

CS2

13,4 kb/s

ano

ano

ano

CS3

15,6 kb/s

ne

ne

ano

CS4

21,4 kb/s

ne

ne

ano

Jak jsme měřili?

Server DSL.cz nám poskytnul unikátní data z jejich měření, které uživatelům nabízí prostřednictvím speedmeteru na svých stránkách. Zpracovali jsme zhruba sedm tisíc GPRS logů z období listopadu, prosince a ledna, což je dostačující číslo pro stanovení průměru. Rychlost připojení si nejvíce měří uživatelé Eurotelu, je to pochopitelné, tarif Data Nonstop měl náskok zhruba půl roku před obdobným paušálem T-Mobilu. Oskar je v našich výsledcích zastoupen pouze minimálně.

Naším cílem tedy není detailně srovnat rychlost připojení jednotlivých operátorů, spíše chceme ukázat průměrné hodnoty s příhlédnutím k dalším zajímavým okolnostem, které vyplývají z veřejného měření serveru DSL.cz.

Metodika měření spočívá ve stahování JPG souboru, jejichž délka je závislá na odhadu dosažené rychlosti. U vyšších rychlostí se posílají soubory delší, u nižších kratší. S tím souvisí komprimační programy GPRSpeed a GPRSpeed Plus, které pro své zákazníky nabízí T-Mobile. Tyto proxy servery dokážou snížit kvalitu obrázků, čímž dojde k úspoře přenášených dat, proto zde T-Mobile staví své konkurenty tak trošku do nevýhody.

Zde jsou výsledky

Z dostupných dat jsme pro lepší orientaci vytvořili přehledné grafy. Začněme tedy u průměrné rychlosti GPRS připojení. Ta se pohybuje okolo 30 kb/s. V listopadu to bylo konkrétně 28,27 kb/s, v prosinci naopak 30,53 kb/s a v lednu 27,66 kb/s. Upozorňujeme, že se jedná o společné výsledky všech tří operátorů.

  
Průměrná rychlost přenosu --- Průměrná rychlost přenosu bez TMO --- Průměrná rychlost přenosu ve dnech

Zkusili jsme dále vypočítat, jaký je vývoj rychlosti připojení v jednotlivých dnech týdne. Žádné velké rozdíly jsme neobjevili, stejně tak ani při porovnání všedních dnů a víkendů. O mnoho zajímavější je sledování využití GPRS po jednotlivých hodinách. Vrchol je okolo desáté hodiny večer, i když ani zde to není přesné. Graf vlastně ukazuje, kolik lidí v jednotlivých hodinách si nechalo změřit rychlost GPRS.

  
Průměrná rychlost: týden/víkend --- Využivání GPRS po hodinách --- Průměrná rychlost po hodinách

Nejvyšší rychlost připojení se pohybuje mezi jednou a druhou hodinou ranní, je to logické, GPRS bude v noci vždycky rychlejší než přes den. V běžném provozu mají hlasové hovory přednost, no a v noci se přeci tolik netelefonuje. Určitě čekáte na nějaké porovnání mezi operátory. Podle obecných předpokladů vede T-Mobile, z našich výsledků mu vyšel průměr 46,75 kb/s. Na druhém místě je Oskar (25,09 kb/s), za ním pak s malým rozdílem Eurotel (23,60 kb/s).

  
Průměrná rychlost podle operátorů --- Rychlost podle operátorů a měsíců --- Vývoj rychlosti v jednotlivých měsících

Dále jsme vypočítali, jak se u jednotlivých operátorů vyvíjela rychlost podle jednotlivých měsíců (listopad, prosinec, leden). Všimněte si postupného zpomalování, dalo by se to vysvětlit zvyšujícím se počtem zákazníků, kteří postupně zatěžují síť, jež na takový nápor samozřejmě musí reagovat.

Co vy na to?

Jak lze vidět, žádných extrémních rozdílů jsme se nedopracovali. Naše čísla berte spíše pro ukázku, ačkoli vycházejí z měření téměř sedmi tisíc lidí, nejedná se v žádném případě o většinu. Trend je každopádně jasný. Nejrychlejší GPRS má tak jako tak T-Mobile, a to hlavně díky kódovacím schématům CS3 a CS4. Dalšího zrychlení lze navíc dosáhnout komprimačními programy GPRSpeed a GPRSpeed, nic podobného konkurence zatím nenabízí.

Diskuse: Jaké jsou vaše zkušenosti s GPRS připojením? Kterého operátora používáte? Jakých dosahujete rychlostí? Je připojení stabilní? V jaké lokalitě bydlíte?


Výsledky a z nich vytvořené grafy nabízíme také ke stáhnutí v tabulce Microsoft Excelu.

Diskuze (145) Další článek: Sony Ericsson T630 a e-mailový klient (podrobná recenze)

Témata článku: Operátoři, T-Mobile, O2, Vodafone, Měření, Operátor, GPRS, Rychlost


Určitě si přečtěte

Vybrali jsme 13 povedených chytrých hodinek a náramků. Nejen pod vánoční stromek

Vybrali jsme 13 povedených chytrých hodinek a náramků. Nejen pod vánoční stromek

** Nositelnosti jsou specifická kategorie, vybírají se jinak než mobily. ** Co model, to charakter, unikátní mix vlastností, parametrů a funkcí. ** Začneme jednoduchým náramkem, skončíme našlapanými Apple Watch.

Filip Kůžel | 27

RECENZE: Huawei Nova 3 — vysvitla cenově dostupná hvězda

RECENZE: Huawei Nova 3 — vysvitla cenově dostupná hvězda

** Nova 3 je smartphone pro mladé a náročnější uživatele ** Obsahuje špičkovou výbavu, nešetřilo se skoro nikde ** Potěší hlavně baterie s dobrou výdrží a 3,5mm jack

Jan Láska | 22

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 27

Vybrali jsme 12 nejlepších levných smartphonů do 6 tisíc. Který si nadělíte?

Vybrali jsme 12 nejlepších levných smartphonů do 6 tisíc. Který si nadělíte?

** I když je cena limitem, dá se vybrat rozumný smartphone ** Levný smartphone umí víc než obyčejný mobil ** Připravte si alespoň 2 tisíce korun

Jan Láska | 22

RECENZE: Nokia 7 Plus — takhle se zadělává na bestseller

RECENZE: Nokia 7 Plus — takhle se zadělává na bestseller

** Nokia 7 Plus je smartphone vyšší třídy s rozumnou cenovkou. ** Lákadlem je čistý Android, skvělá výdrž i fotoaparát Zeiss ** Bonusem je dostatek výkonu i paměti

Martin Miksa | 62

RECENZE: Huawei P Smart – kovové dvojče má o jedno oko méně

RECENZE: Huawei P Smart – kovové dvojče má o jedno oko méně

** Kvalitní střední třída s protáhlým displejem ** Stejný jako Honor 9 Lite, přesto se liší v drobnostech ** Fotoaparát už se barev nebojí

Martin Herodek | 11