Rychlý operační systém pro levné mobily. Puffin OS půjde po krku Android Go a KaiOS

Ačkoliv to už s ubývajícími operačními systémy pro mobily vypadalo, že na trhu zůstane jen Android a iOS, v posledních letech se vytvořil prostor pro systém levných telefonů, kde momentálně dominuje Android GO a KaiOS (v případě tlačítkových telefonů). Do telefonů s cenou do 100 dolarů však míří nový hráč: Puffin OS od tvůrců webového prohlížeče Puffin.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Puffin OS má přinést do levných telefonů mnohem větší výpočetní výkon pro webové aplikace

Puffin OS má být rychlý, univerzální systém, který přinese vysoký výkon i do těch nejlevnějších smartphonů. Navíc půjde o otevřenou platformu postavenou na základech Androidu, což jí umožní případnou instalaci tradičních aplikací. Hlavní roli zde ale zastane cloud, respektive cloud computing. V dnešní době rychlé konektivity totiž telefon nemusí mít výkonný hardware, když lze náročné výpočty provést na serveru. 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Webovou stránku půjde nainstalovat jako webovou aplikaci, bezpečnost pak zajistí model Klient-Avatar-Server.

Nejsnadnějším řešením tedy budou webové aplikace, které mohou vývojáři pro Puffin OS vyvíjet v tradičních jazycích jako HTML5, CSS3 či JavaScriptu. Platforma si však umí webové aplikace sama vytvořit zkonvertováním existující webové stránky. Puffin OS se tak nebojí chlubit až potencionálními 1,5 miliardami aplikacemi, které navíc nebudou prakticky zabírat žádné místo na vašem zařízení. Tím naráží na větší použitelnost vůči systému KaiOS.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Smartphony s Puffin OS budou schopny za stejné peníze nabídnout více služeb i lepší výbavu, než konkurenční KaiOS.

Je trochu zvlástní, že Puffin OS to chce zkusit s webovými aplikacemi, když na stejném konceptu vyhořela konkurenční Mozilla se systémem Firefox OS. I proto systém zvládne radši i Android aplikace a přináší větší bezpečnost. Poběží totiž na modelu Client-Avatar-Server, kde Avatar bude virtuálním prostředníkem mezi vaším telefonem a serverem, který bude zajišťovat rychlý a bezpečný oboustranný přenos informací, aby nedošlo k zneužití přenášených dat či vašeho zařízení.

Puffin OS prozatím není přístupný veřejnosti,nicméně je již téměř hotový a firma jej testovala na prvních levných telefonech Nokia 1 a Redmi Go, kde ukázala i působivé výsledky benchmarků. Zda bude mít celý koncept smysl a najde místo na trhu se zjistí už v příštích týdnech, kdy Puffin plánuje spuštění kampaně na Kickstarteru.

Diskuze (8) Další článek: Samsungu mají klesnout zisky až o 60 %. Částečně za to mohou problémy Huawei

Témata článku: Android, Smartphony, Chytrý telefon, Operační systémy, Webový prohlížeč, Kickstarter, Puffin OS, Firefox, Mozilla, Avatar, Mobil, Puffin, Systém, Android aplikace, JavaScript, Levný mobil, Webová aplikace, Operační systém, Telefon


Určitě si přečtěte

RECENZE: Samsung Galaxy A50 — střední třída s minimem kompromisů

RECENZE: Samsung Galaxy A50 — střední třída s minimem kompromisů

** Samsung se letos zaměřil na střední třídu, a my jsme otestovali další výsledek jeho snažení ** Galaxy A50 vás naláká na skvělý displej, velkou baterii a trojitý fotoaparát ** Plastová konstrukce nevadí, vůbec poprvé jsme si Samsungů vyzkoušeli optickou čtečku otisků prstů.

Martin Chroust | 10

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 34

NÁVOD: Jak získat neomezený mobilní internet na léto za 100 Kč

NÁVOD: Jak získat neomezený mobilní internet na léto za 100 Kč

** Jedinečná šance okusit neomezený internet v mobilu od T-Mobilu ** Twist karta s kreditrem 200 Kč aktuálně v Bille za 99,90 Kč ** Surfovat neomezeně můžete celé léto, dokonce i v roamingu

Filip Kůžel, Aleš Pospíšil | 65

RECENZE: Xiaomi Mi 9 – absolutní špička s cenovkou vyšší střední třídy

RECENZE: Xiaomi Mi 9 – absolutní špička s cenovkou vyšší střední třídy

** Xiaomi Mi 9 má ambice dobýt ty nejvyšší příčky za polovinu ceny ** Vůbec poprvé (v rámci značky) tak přichazí s trojitým fotoaparátem ** Snapdragon 855 mu pak zajišťuje bezprecedentní výkon

Milan Měchura | 50