S Mediatelem o mobilních službách (rozhovor)

Témata dnešnío rozhovoru jsou více než atraktivní: Zlaté Stránky, Skype, Seznam.cz, Google a další. Kam směřuje Mediatel své mobilní služby?
S Mediatelem o mobilních službách (rozhovor)

V poslední době jste se i na MobilManii mohli hned několikrát setkat se službami, za kterými stojí společnost Mediatel. Jde především o Zlaté Stránky, živo bylo také okolo spojení se službou Skype a aplikace pro iPhone. Na naše otázky odpovídal Luboš Čipera, výkonný ředitel pro on-line služby a strategický rozvoj firmy Mediatel.

Klepněte pro větší obrázek 
Luboš Čipera

Je vidět, že Mediatel nehodlá podcenit mobilní verze svých služeb. Jaký očekáváte vývoj v otázce počítač versus mobil v oblasti služeb, které poskytujete?

  • Luboš Čipera: Mobil se bude stále více stávat prostředkem pro vyhledávání informací v určitých životních situacích a proto je mobilní řešení nedílnou součástí rozvojové strategie Zlatých stránek. Vzniká tak velmi významný prostor pro možnost prezentace společností a předpokládáme, že investice do mobilní reklamy v následujících letech porostou. Naše strategie je tedy každé firmě, která se prezentuje v internetové verzi, zajistit i odpovídající podobu prezentace v mobilu.

Jaké budou nejbližší kroky Mediatelu ve službách pro mobilní telefony?

  • Luboš Čipera: Z pohledu uživatele se budeme zaměřovat na lokalizaci, využití map, přijdeme s aplikacemi pro další systémy. Z pohledu inzerentů připravujeme produkty a programy spojující různé typy mobilní inzerce – bannery, přednostní pozice při vyhledávání, mobilní „webové“ stránky.

Jak vnímáte konkurenční boj proti společnostem jako Seznam.cz a Google? I oni si jsou vědomi potenciálu mobilních služeb…

  • Luboš Čipera: Konkurenci vnímáme jako výzvu, která nás motivuje k rychlejším inovacím, k představování nových řešení. Naší výhodou proti nim je nabídka inzertních programů ve spojení s dalšími médii, včetně tištěného a tím pokrytí všech cílových skupin. Zlaté stránky jsou jako jediný katalog dostupný prostřednictvím různých technologii všem mobilním uživatelům od high-end iPhone aplikace, přes mobilní web až po hledání prostřednictvím SMS.

Přednedávnem jste představili aplikaci Zlaté Stránky pro iPhone. Jak se jí na AppStore daří? Jaký je zájem českých a slovenských uživatelů?

  • Luboš Čipera: Aplikace Zlatých stránek byla po představení v rámci AppStore dva týdny na prvním místě v Top 25 Free aplikací. Počet stažení v Česku i na Slovensku předčil naše očekávání. Během cca 6 týdnů instalovalo naši aplikaci přibližně 20 000 uživatelů v ČR a cca 6000 uživatelů si stáhlo verzi slovenských Zlatých stránek. Jejich počet stále rychle roste.

Připravujete podobnou aplikaci i pro jiné mobilní platformy? Případně které?

  • Luboš Čipera: V rámci skupiny European Directories, do které Zlaté stránky patří, připravujeme aplikace pro všechny dostupné platformy, rozsah funkcí aplikace bude vždy záležet na možnostech konkrétního systému.

Poslední služba, kterou Mediatel představil, úzce souvisí s komunikací přes Skype. Skype už do mobilů proniká, dostane se tam i vaše „bezplatné volání do firem“?

  • Luboš Čipera: Dnes může bezplatné volání našim zákazníkům z kteréhokoliv webu využít více než 490 mil uživatelů Skype a to z prohlížečů Internet Explorer a Firefox. Rozšíření na další prohlížeče včetně mobilních je otázkou vývoje aplikace na straně Skype. Jakmile bude možné volat přes Skype z mobilní verze prohlížeče stejně jako dnes z webu, není z našeho pohledu důvod, proč by odkaz „Free call“ nefungoval i na mobilech. Mobilní prostředí je ohledně platforem i prohlížečů ovšem mnohem rozmanitější než standardní „počítačový“ internet, takže nedokážeme v tuto chvíli přesně říct, kdy a na které platformě to bude jako první.

Témata článku: Rozhovory, Apple iPhone 4GB, Mobil

Určitě si přečtěte

Livesport: Jak se dělá byznys se sportovními výsledky [rozhovor]

Livesport: Jak se dělá byznys se sportovními výsledky [rozhovor]

** V argentinské 3. lize padne gól a vám do 5 sekund cinkne mobil. ** Co se stane mezi tím a jak se na tom dá vydělat? ** Služby české firmy Livesport používá 75 miliónů lidí po celém světě.

26.  10.  2017 | Kůžel Filip | 1

Ondřej Jirovec: Jak to vypadá, když Xiaomi přijde na český trh [rozhovor]

Ondřej Jirovec: Jak to vypadá, když Xiaomi přijde na český trh [rozhovor]

** Mi Zones porostou jako houby po dešti, na jaře přibude Mi Store. ** Xiaomi A1 s čistým Androidem není ojedinělé, přijdou další. ** Cílem je dostat Xiaomi mezi tři nejprodávanější značky. Ještě letos.

4.  10.  2017 | Kůžel Filip | 14

Xiaomi není výrobce. Přečtěte si, jak funguje tenhle fenomén

Xiaomi není výrobce. Přečtěte si, jak funguje tenhle fenomén

** Xiaomi je fenomén a dělá věci jinak. ** Do zákulisí nás nechá nahlédnout odborník na čínský trh. ** Pojem „výrobce“ dnes neznamená, co si patrně myslíte.

12.  7.  2017 | Posejpal Jan | 29

Svatopluk Bartík: Jak porazit mobilní kartel [rozhovor]

Svatopluk Bartík: Jak porazit mobilní kartel [rozhovor]

** Chtěl levné volání pro brněnské občany, ale nepovedlo se. ** Pak slíbil porazit český mobilní kartel. Jak na to chce jít? ** Spolek Telefonující.cz chtěl oznámit v březnu, ale aktuální dění jej donutilo k rychlejší akci

18.  2.  2017 | Kůžel Filip | 57

Jak se daří virtuálům? „Velcí operátoři nám občas hodí kost,“ říká šéf Connectiky

Jak se daří virtuálům? „Velcí operátoři nám občas hodí kost,“ říká šéf Connectiky

** Virtuálové to nemají lehké, velcí operátoři je drží pod krkem ** Alespoň tak to vidí Radek Vymazal z Prostějova, majitel Connecticy ** „Operátořina“ je pro něj koníček a zároveň i práce

2.  1.  2017 | Pospíšil Aleš | 32