S Mediatelem o mobilních službách (rozhovor)

Témata dnešnío rozhovoru jsou více než atraktivní: Zlaté Stránky, Skype, Seznam.cz, Google a další. Kam směřuje Mediatel své mobilní služby?
S Mediatelem o mobilních službách (rozhovor)

V poslední době jste se i na MobilManii mohli hned několikrát setkat se službami, za kterými stojí společnost Mediatel. Jde především o Zlaté Stránky, živo bylo také okolo spojení se službou Skype a aplikace pro iPhone. Na naše otázky odpovídal Luboš Čipera, výkonný ředitel pro on-line služby a strategický rozvoj firmy Mediatel.

Klepněte pro větší obrázek 
Luboš Čipera

Je vidět, že Mediatel nehodlá podcenit mobilní verze svých služeb. Jaký očekáváte vývoj v otázce počítač versus mobil v oblasti služeb, které poskytujete?

  • Luboš Čipera: Mobil se bude stále více stávat prostředkem pro vyhledávání informací v určitých životních situacích a proto je mobilní řešení nedílnou součástí rozvojové strategie Zlatých stránek. Vzniká tak velmi významný prostor pro možnost prezentace společností a předpokládáme, že investice do mobilní reklamy v následujících letech porostou. Naše strategie je tedy každé firmě, která se prezentuje v internetové verzi, zajistit i odpovídající podobu prezentace v mobilu.

Jaké budou nejbližší kroky Mediatelu ve službách pro mobilní telefony?

  • Luboš Čipera: Z pohledu uživatele se budeme zaměřovat na lokalizaci, využití map, přijdeme s aplikacemi pro další systémy. Z pohledu inzerentů připravujeme produkty a programy spojující různé typy mobilní inzerce – bannery, přednostní pozice při vyhledávání, mobilní „webové“ stránky.

Jak vnímáte konkurenční boj proti společnostem jako Seznam.cz a Google? I oni si jsou vědomi potenciálu mobilních služeb…

  • Luboš Čipera: Konkurenci vnímáme jako výzvu, která nás motivuje k rychlejším inovacím, k představování nových řešení. Naší výhodou proti nim je nabídka inzertních programů ve spojení s dalšími médii, včetně tištěného a tím pokrytí všech cílových skupin. Zlaté stránky jsou jako jediný katalog dostupný prostřednictvím různých technologii všem mobilním uživatelům od high-end iPhone aplikace, přes mobilní web až po hledání prostřednictvím SMS.

Přednedávnem jste představili aplikaci Zlaté Stránky pro iPhone. Jak se jí na AppStore daří? Jaký je zájem českých a slovenských uživatelů?

  • Luboš Čipera: Aplikace Zlatých stránek byla po představení v rámci AppStore dva týdny na prvním místě v Top 25 Free aplikací. Počet stažení v Česku i na Slovensku předčil naše očekávání. Během cca 6 týdnů instalovalo naši aplikaci přibližně 20 000 uživatelů v ČR a cca 6000 uživatelů si stáhlo verzi slovenských Zlatých stránek. Jejich počet stále rychle roste.

Připravujete podobnou aplikaci i pro jiné mobilní platformy? Případně které?

  • Luboš Čipera: V rámci skupiny European Directories, do které Zlaté stránky patří, připravujeme aplikace pro všechny dostupné platformy, rozsah funkcí aplikace bude vždy záležet na možnostech konkrétního systému.

Poslední služba, kterou Mediatel představil, úzce souvisí s komunikací přes Skype. Skype už do mobilů proniká, dostane se tam i vaše „bezplatné volání do firem“?

  • Luboš Čipera: Dnes může bezplatné volání našim zákazníkům z kteréhokoliv webu využít více než 490 mil uživatelů Skype a to z prohlížečů Internet Explorer a Firefox. Rozšíření na další prohlížeče včetně mobilních je otázkou vývoje aplikace na straně Skype. Jakmile bude možné volat přes Skype z mobilní verze prohlížeče stejně jako dnes z webu, není z našeho pohledu důvod, proč by odkaz „Free call“ nefungoval i na mobilech. Mobilní prostředí je ohledně platforem i prohlížečů ovšem mnohem rozmanitější než standardní „počítačový“ internet, takže nedokážeme v tuto chvíli přesně říct, kdy a na které platformě to bude jako první.
Diskuze (3) Další článek: Ceny v soutěži s CellyShop.cz získávají…

Témata článku: Rozhovory, Apple iPhone 4GB, Mobil

Určitě si přečtěte