S mobilem do ciziny: co všechno byste měli znát

Nezadržitelně se blíží doba prázdnin a dovolených, kdy se všichni rozjedeme do nejširších koutů naší planety. Pokud se s vaším mobilním telefonem chystáte do zahraničí, právě tento článek vám pomůže objasnit některé důležité otázky a ušetřit vám mnoho problémů.
S mobilem do ciziny: co všechno byste měli znát
Nezadržitelně se blíží doba prázdnin a dovolených, kdy se všichni rozjedeme do nejširších koutů naší planety. Pokud se s vaším mobilním telefonem chystáte do zahraničí, právě tento článek vám pomůže objasnit některé důležité otázky a ušetřit vám mnoho problémů.

Co je to ten roaming?

Roaming je služba, kterou nabízejí všichni naši operátoři, jak pro paušální zákazníky, tak pro předplacené karty. Tato služba vám umožní váš telefon používat i v zahraničí mimo dosah sítě vašeho operátora. Pod vaším číslem můžete být tedy k zastižení téměř kdekoliv na světě. To, v jakých zemích a v jakých sítích bude váš telefon fungovat, záleží na vašem operátorovi. Ten totiž musí s danou sítí podepsat tzv. roamingovou smlouvu. Když tuto smlouvu nemá, tak se do dané sítě prostě nepřihlásíte. Jedinou výjimkou je tísňové volání na linku 112, které funguje ve všech GSM sítích na světě – bez ohledu na to, zda váš operátor má nebo nemá s danou sítí podepsanou smlouvu.

Pokud byste chtěli zjistit, zda v zemi, do které míříte, má váš operátor roamingového partnera, tak zavolejte na infolinku vašeho operátora, kde by měli mít nejčerstvější informace, jak o roamingových operátorech, tak o cenách za volání v jejich sítích (ty se totiž mohou s kursem koruny měnit).

Chcete používat svůj mobil v zahraničí?

Jestliže máte zájem používat svého mobilního miláčka za hranicemi, musíte pro to také něco udělat. To něco je u každého operátora jiné. Pojďme si to tedy postupně rozebrat. U předplacených karet Oskara a Paegasu nemusíte kromě zavolání na infolinku splňovat nic. Prostě zavoláte operátorovi, s tím, že byste si přáli aktivovat službu roaming (tu si můžete aktivovat i sami, a to v Oskarově samoobsluze u Oskara a v automatickém konverzačním systému na čísle 4603 u Paegasu). U Go karet je situace trochu odlišná – pro úspěšnou aktivaci a používání roamingu musíte mít kredit alespoň 100 Kč. Pokud tuto podmínku splníte, tak si můžete službu Go roaming aktivovat na Go lince <88 z Eurotelu zdarma) buď sami a nebo za pomoci operátora Go linky.

V případě, že vlastníte tarifní program, tak je vaše situace poněkud komplikovanější. V síti Eurotel máte po třech měsících aktivaci plnohodnotného roamingu zdarma a bez nutnosti skládat jakoukoliv zálohu. Pokud byste ale na aktivaci pospíchali, tak budete muset složit vratnou zálohu ve výši 5.000 Kč. V síti Oskar je situace s roamingem zatím nejméně vstřícná. Roaming bez zálohy mají pouze tzv. velcí zákazníci a všichni ostatní musí složit vratnou zálohu ve výši 5.000 Kč, ať jsou u Oskara půl roku nebo rok. Doufejme, že se to snad někdy změní. Nejsložitější situace je v síti Paegas – tam totiž máte k dispozici hned dva typy roamingu – Paegas Holiday roaming a běžný roaming. Holiday roaming může získat každý paušální zákazník ihned, bez nutnosti složit jakoukoliv zálohu. Háček je v tom, že s Holiday roamingem můžete volat pouze v rámci navštíveného státu a domů do České republiky (to však ale většině uživatelů stačí). Dalším háčkem je to, že Holiday roaming funguje pouze po Evropě a v Turecku. Plnohodnotný roaming můžete u Paegasu zdarma získat až po půl roce a nebo po složení vratné zálohy ve výši 5.000 Kč.

Za co se v zahraničí platí

Ačkoliv by se někomu tato část článku mohla zdát zbytečná, tak si myslím, že by zde neměla chybět. V zahraničí totiž platíte jak za hovory odchozí, tak za hovory příchozí. Cena odchozích hovorů bývá obyčejně vyšší než cena příchozích hovorů a její výši vám sdělí operátor na infolince. Cena příchozích hovorů se pak řídí cenou odchozího hovoru z ČR do daného státu dle vašeho tarifu (samozřejmě bez použití služby Internet Call, NetCall či Volám 77). Za odchozí SMS zaplatíte také poněkud vyšší částku než u nás a za příchozí SMS obyčejně neplatíte. Jsou ale státy, kde se za příchozí SMS platí. Raději si tedy na infolince ověřte, jak je to v dané zemi, kam míříte, s placením příchozích SMS. Cena odchozích hovorů a SMS se pak může také lišit podle sítě, do které se v daném státě přihlásíte. Eurotel a Paegas totiž mívají obyčejně v jedné zemi více roamingových partnerů. Pokud byste si přáli použít WAP (s tím nastavením, které používáte doma), tak za něj zaplatíte stejně jako za odchozí hovor do ČR. Co se volání do hlasové schránky týče, tak to je zpoplatněno také jako odchozí hovor do ČR. S voláním na infolinku vašeho operátora je to již poněkud odlišné – u tarifních programů a u Twist karty budete za volání na infolinku platit jako za běžný odchozí hovor do ČR. V případě Go a, podle našich informací, také v případě Oskarty za volání na infolinku neplatíte nic. O zprovoznění plnohodnotného roamingu vás samozřejmě ještě budeme informovat. Každopádně by Oskarta měla plný roaming umožňovat ještě do konce června.

Přesměrování – dobrý sluha, ale zlý pán

Přesměrování hovorů vám může v zahraničí přinést nejedno milé, ale také nemilé překvapení. V zásadě jej můžeme rozdělit na dva druhy – podmíněné a nepodmíněné. Pokud použijete nepodmíněné přesměrování, tak budou všechny příchozí hovory směřující na vaše telefonní číslo přesměrovány již na našem území. Pokud tedy použijete nepodmíněné přesměrování do hlasové schránky, tak všechny příchozí hovory budou okamžitě přesměrovány právě tam a vy nezaplatíte vůbec nic.

Podmíněné přesměrování je takové přesměrování, jehož podmínky máte uloženy ve svém telefonu v položce Přesměrování. Jelikož údaje o tom, kam mají v různých situacích směřovat příchozí hovory jsou uloženy ve vašem telefonu, tak se může stát, že například při přesměrování do hlasové schránky, v době, kdy nezvedáte telefon, budete za takový hovor platit nemalou finanční částku. Proč? Protože nejprve proběhne příchozí hovor do země, kde se právě nacházíte a odtud proběhne přesměrování volajícího zpět do ČR do vaší hlasové schránky (tedy odchozí hovor do ČR). V tomto případě byste tedy platili částku za příchozí hovor + za odchozí hovor do ČR, což by rozhodně nebylo málo.

Pokud byste si přáli v zahraničí přijímat hovory a nechtělo by se vám v případě zmeškaného hovoru platit vysoké poplatky za přesměrování do schránky, tak si můžete jednoduše všechna přesměrování zrušit a sami rozhodovat o tom, zda hovor přijmete a nebo ne. V tomto případě více než doporučuji nechat si dočasně zrušit hlasovou schránku.

Přesměrování Aktivace Pozastav Reaktivace Zrušení Kontrola
Nepodmíněné (všechny příchozí)* **21*číslo*služba# #21# *21# ##21# *#21#
Nepřijaté a odmítnuté** **61*číslo*služba**čas# #61# *61# ##61# *#61#
Mimo dosah signálu **62*číslo*služba# #62# *62# ##62# *#62#
Když máte obsazeno **67*číslo*služba# #67# *67# ##67# *#67#
*Tímto způsobem není možné přesměrovat SMS

**čas může mít hodnotu mezi 5 až 30 sekundami, kdy má telefon vyzvánět než hovor přesměruje

Poznámka: Pokud jste si svoje heslo sami neměnili, tak je následující:

Eurotel: 9999

Oskar: 0000

Paegas: 0000

Čísla služeb:

 • 10 – všechny služby
 • 11 – hlasové volání
 • 12 – datové volání
 • 13 – faxové volání
 • 16 – textové zprávy
 • 19 – všechny služby mimo SMS
 • 25 – datové a faxové volání

Blokování řeší vše

Pokud ale hovory přijímat v zahraničí nechcete a nepotřebujete, aby se vám případné příchozí hovory nepodmíněně přesměrovaly do hlasové schránky, tak můžete využít tzv. blokování příchozích hovorů v zahraničí. Tato služba je v sítích Oskar a Paegas zcela zdarma a funguje jak u paušálních, tak u předplacených uživatelů. V síti Eurotel ji mohou využívat pouze paušální zákazníci a za její aktivaci musí zaplatit jednorázový poplatek ve výši 250 Kč.

Blokování příchozích hovorů v roamingu
*351*heslo*služba#

Poznámka: Pokud neuvedete číslo služby, tak se automaticky zablokují všechna volání, včetně příchozích SMS.

Zrušení blokování
#351*heslo#

Kontrola
*#351#

Co udělat před odjezdem

Před tím, než odjedete do zahraničí je více než dobré zkontrolovat si některé důležité věci:

 • zeptejte se na infolince svého operátora, zda máte opravdu aktivovaný roaming
 • zkontrolujte, zda číslo SMS centra v telefonu je uvedeno v mezinárodním formátu tj. +420… (kde se toto číslo nastavuje zjistíte v manuálu od telefonu)
 • Zjistěte si ceny za odchozí a příchozí volání a za odesílání SMS v daném státě (to můžete buď na infolince nebo na webových stránkách vašeho operátora)
 • Zkontrolujte, zda čísla v telefonním seznamu máte uložena v mezinárodním tvaru.
 • Pokud máte předplacenou kartu, tak se ujistěte, že máte dostatečný kredit, popřípadě dobíjecí kupón s sebou.

Důležitá čísla operátorů Eurotel Oskar Paegas
Infolinka +420267016701 +420271177100 +420603603603
Hlasová schránka +420602989898 +420608989898 +420603123311
Asistenční služba nelze není +420603123333
SMS centrum +420602909909 +420608005681 +420603052000

V dalším díle našeho předprázdninového seriálu se budeme věnovat tomu, jak a kde se dají zjistit ceny za volání z roamingu, jak a za kolik volat ze zahraničí s předplacenými kartami a jak v zahraničí co nejvíce ušetřit.

Diskuze (22) Další článek: Posílejte SMS z mobilu zdarma: kauza pokračuje

Témata článku: Operátoři, Vodafone, O2, T-Mobile, Mobil, Podmíněné přesměrování, Dobrý sluha, Mezinárodní tvar, Nepodmíněné přesměrování, Asistenční služba, Zlý pán, Cena odchozích, Aktivovaný roaming


Určitě si přečtěte

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

** Špička portfolia Huawei nepřipouští žádné kompromisy ** Má atraktivní, zapamatovatelný design a spoustu výkonu ** Hlavním lákadlem je unikátní fotoaparát Leica se třemi objektivy

Jan Láska | 70

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 31