S mobilem na krku: delší zkušenosti s Ericssonem T20s

Delší zkušenosti je rubrika Mobilit, ve které se autoři nezaměřují ani tak na popis mobilu a jeho funkcí, ale na zkušenosti získané jeho delším používáním. Ericsson T20 jsme měli v redakci zapůjčen na dlouhodobý test a takřka měsíc se ode mě nehnul ani na krok.
S mobilem na krku: delší zkušenosti s Ericssonem T20s

Marek Lutonský: Mobily Ericsson znám poměrně dobře: ať už z recenzí nových modelů – tuto švédskou značku mívám v Mobilitách většinou „na starost“, tak z osobní zkušenosti, protože starší model T18 je ještě stále součástí rodinné mobilní výzbroje. Vím tedy, co od tohoto výrobce můžu čekat a protože Ericsson T20 se mi na začátku roku během testování také dostal do ruky, už mě ničím nezaskočil.

Maminko, tatínku, aspoň jeden řádek navíc

V nárysu vidíte perníkovou chaloupku, v ruce pohodlně držíte tlustý buřtík. Můj názor na design je velice příznivý, svůj vlastní si udělejte podle obrázků. Jisté je, že Ericsson T20 není tuctový mobil a ať si už o jeho vzhledu myslíte, co chcete, určitě musíte uznat, že má šmrnc. Však se také jedná o první telefon Ericssonu, který se nesnaží zaujmout minimalistickou strohostí, ale vsadil na výrazné prvky, které – ať se nám to už líbí nebo ne – prostě letí. Ještě nevšedněji než testovaná šeď vypadá zelený kryt, na který můžete v obchodech sem tam narazit.

Konstrukce telefonu je pevná, baterie se díky svému uchycení viklá jen minimálně; trochu více, než by se mi líbilo, se však ve svém uložení pohyboval kryt tlačítek. Po prvním mrknutí sklouznete pohledem z antény (prostě tam je a nelze si jí nevšimnout) a zarazíte se na displeji opevněném bariérou plastového krytu – to je dobré, nelze jej poškrábat. Displej je ale hodně malý a měřením jsem zjistil, že má úplně stejné rozměry jako dva roky starý model T18, který takřka beze změny převzal štafetu po předchozí řadě Gx 7xx.  Pochvalu si sice zaslouží rovnoměrné a výrazné modrozelené podsvětlení displeje, ale s ergonomií to není slavné. S mrňavým displejem jsem se potýkal zejména při práci s textovkami a při wapování, kde bych určitě přivítal víc než tři řádky textu. Na druhou stranu při jiných činnostech rozměry displeje nebyly zase takovou překážkou. (Nejhorší je, že Ericsson dokáže na displej vměstnat i pět řádků textu: jenže je používá jen v nápovědě ke hrám).

Přestože se na displej vejdou jen tři řádky, Ericsson do nich dostal komfortní grafické prostředí plné rozevíracích roletek. V lednové recenzi Ericsson T20 hodně překvapil svojí rychlostí: oproti předchozím telefonům to opravdu byla velmi příjemná změna. Rychlost se nijak nesnížila, ale protože mám stále v paměti ještě rychlejší Ericsson T29s, je i malinké zpoždění reakcí je znát. Rychlost mi chyběla zejména při práci s textovkami: při jejich otevírání, mazání, odpovídání – vždy je třeba čekat. Nejenže jsem SMS až na nejnutnější případy přestal psát, ale přistihl jsem se, že s Ericssonem textovky občas ani nečtu: prostě to trvá moc dlouho.

Klepněte pro větší obrázek   Klepněte pro větší obrázek   Klepněte pro větší obrázek

Když textovky, tak jedině s bočním tlačítkem

Klávesnici hodnotím mnohem lépe, protože vidím, jak se Ericsson zlepšil. Tlačítka u T20 lze velmi snadno stisknout a přestože bych osobně přivítal názornější potvrzení stisknutí než měkké propadnutí klávesy, není třeba to více rozpitvávat. Jen dvě nejdůležitější tlačítka Yes a No mají k ideálu daleko. Tyčí se  nad nimi vysoká hrana, která brání nejen náhodnému stisknutí (což je samozřejmě dobře), ale také pohodlnému ovládání.

Kryt tlačítek je aktivní, takže jeho otevřením přijmete hovor a přivřením jej ukončíte. To je užitečné, i když se mi párkrát stalo, že jsem při rozevírání špatně zachytil hranu krytu, který vyklouzl a přijatý hovor rázem ukončil. Řešením by mohlo být tlačítko, po jehož stisknutí by kryt odskočil, ale s ním Ericsson nemá dobré zkušenosti od dob modelu T28.

Užitečný je posuvný jezdec na boku telefonu a to hlavně k operacím, o kterých každý neví. Rychlým pohybem jezdce odmítnete nežádoucí hovor (běžná klávesa je totiž pod aktivním krytem, jehož otevřením byste hovor přijali) a jezdec slouží také k rychlému psaní textovek.

Mobil naráží do břicha

Jedním z důvodů větší tloušťky a poloviny hmotnosti mobilu je baterie. Ve svém nejsilnějším místě má téměř centimetr a půl, odvděčí se však velkou kapacitou. Při testu s devadesáti minutami volání byl Ericsson T20 s výdrží 146 hodin v našem hodnocení dlouho na špici žebříčku, při reálném používání jsem nabíjel přibližně každé čtyři dny. Musím ale dodat, že jsem s mobilem používal sluchátko Bluetooth, jehož modul mobilu prý odčerpává část energie. Když už mám vyjmutou baterii, musím zmínit horší přístup ke kartě SIM: je zapuštěna hluboko a hluboko.

Ericsson T20 má z pohledu evropských mobilních telefonů jednu specialitku: otvor v horní hraně, do kterého lze provléknout dodávané poutko a mobil pověsit na ruku. Rozhodl jsem se prakticky vyzkoušet japonskou módu a tři dny nosil Ericsson T20 pověšený na krku. Několik pozitivních závěrů: je to praktické (mobil je vždy po ruce) a nevšední (setkal jsem se se zájmem i se soucitnými pohledy). Negativní zjištění: mobil zavěšený na tkanici při chůzi poskakuje a naráží do břicha, navíc jsem spíše konzervativnější povaha a testovat nové módní trendy mi není zrovna po chuti. Ericsson šel proto zpět do kapsy.

Klepněte pro větší obrázek   Klepněte pro větší obrázek   Klepněte pro větší obrázek

Stejně nakonec s mobilem budete jednom volat

V tomto článku nechci popisovat každou funkci mobilu, odkážu vás na lednovou recenzi a také na další testy v sekci Ericsson na MobilManii. Zejména Ericsson T29 je s té-dvacítkou funkčně téměř shodný a jak říkají zlé jazyky, T29 = design T28 + funkce T20. Zaměřím se proto jen na vlastnosti, které stojí za vypíchnutí.

Telefonní seznam mi kromě standardních funkcí nabídl hlasové vytáčení nejvýše deseti vybraných telefonních čísel. Této možnosti jsem často využíval při testování bezdrátového sluchátka Ericsson Bluetooth Headset. Desítka čísel pro hlasové vytáčení bohatě stačí, víc si stejně nezapamatujete.

Na textovky jsem si už trochu postěžoval a ještě přidám pár svých zjištění: nepřehlédnete pomalejší odezvy v závěru psaní (poslední znaky telefon odpočítává) a přivítal bych, kdyby adresáta ze seznamu bylo možné vyhledávat podle více než prvního písmena. Textovkování s Ericssonem zkrátka pořád není to pravé, přestože z některých vlastností by si konkurence mohla vzít příklad: Například při výběru čísla v telefonním seznamu Ericsson nevyžaduje další zdržující potvrzení, ale zprávu rovnou odešle. Užitečné je také chování telefonu při zaplňování paměti na textovky: zprávy totiž není nutné mazat, přečtené SMS se při zaplněné paměti postupně samy odmazávají. Textovky, o které nechcete přijít, samozřejmě můžete uložit.

Vyzváněcí profily jsem prakticky nepoužíval, vystačil jsem si s vypínáním zvonění podržením tlačítka C, čímž se automaticky (pokud je tak nastaveno) aktivují také vibrace. Možnost nastavit vybraným číslům zvláštní zvonění je užitečná.

Kde jsme to už viděli?

Ericsson T20 byl prvním wapovým mobilem Ericssonu pro běžný nemanažerský lid. K prohlížeči jsme toho v recenzích wapových Ericssonů ale napsali tolik, že je asi zbytečné vše znovu opakovat. Tak jen ve stručnosti: přístup k WAPu je trochu pomalejší, se třemi řádky není wapování to pravé. Když ale hledáte důležitou informaci, dostanete ji i na třech řádcích. Telefon se nedokáže při čtení stránek odpojit, takže při wapování neušetříte. Mód off-line lze použít jen v  případech, kdy ze záložek nebo zadáním adresy přistupujete na stránku, která zůstala v paměti telefonu a které její provozovatel nezakázal používání off-line.

Pro nastavení parametrů WAPu doporučuji použít webovou službu na adrese mobileinternet.ericsson.com (hledejte odkaz WAP & E-mail Configurator), případně podobné řešení na internetových stránkách Oskara. U Paegasu zase stačí poslat textovku s dotazem. Ve všech případech dostanete speciální SMS, jejímž uložením WAP nastavíte.

Klepněte pro větší obrázek   Klepněte pro větší obrázek

Image, kterou má každý, je na nic

Články s delšími zkušenostmi jsou velmi často založeny na „rýpání“ do zdánlivých maličkostí a na vyzdvihování jiných na první pohled nepodstatných věcí. Jenže právě tyto maličkosti dokážou při běžném používání telefonu, kdy už nejste tak nadšeni z nové hračky, otrávit nebo naopak hodně ulehčit mobilní život.

A jak se dívám na Ericsson T20? Pozitivně, protože to je z celkového pohledu velmi dobrý telefon. Nyní je navíc na trhu vylepšený model T20e, který stojí v Twistu jen 5 999 Kč.

Ve zkratce:

 • Mobilní telefon Ericsson T20
 • Síť: GSM 900/1800
 • Rozměry: 101 x 54 x 28 mm
 • Hmotnost: 113 g
 • Udávaná pohotovostní doba: 200 h
 • Udávaná doba hovoru: 600 min
 • Baterie: Li-Ion 1150 mAh
 • Doba nabíjení: asi 4 hodiny
 • Kapacita paměti: 100 čísel v tel. seznamu, 10 SMS v telefonu
 • Počet míst v seznamu volání: 20 odchozích, příchozích a zmeškaných hovorů
 • Displej: grafický, obvykle tři řádky textu
 • Druhy vyzvánění: normální, diskrétní, vibrační, inteligentní vibrační
 • Vyzvánění: 11 melodií, 4 vlastní
 • Funkce a vlastnosti, které telefonu podporuje nebo obsahuje: budík, časové funkce, data a fax (9,6 kb/s), hardwarový modem, hlasové vytáčení, hry, kalkulačka, minutka, minutové pípání, SIM Toolkit, stopky, vyzváněcí profily, WAP
 • Funkce a vlastnosti, které telefonu nepodporuje nebo neobsahuje: IrDA, kalendář, organizér, rychlé psaní SMS, hlasitý reproduktor
 • Speciální funkce: internetový čas
 • Standardní příslušenství: poutko na ruku, nabíječka
 • Další příslušenství: osobní a pevné HF, HF s FM rádiem, sluchátko Bluetooth, MP3 přehrávač, Chatboard, různé typy držáků a nabíječek, pouzdro

 

Diskuze (27) Další článek: Panasonic musí z Číny pryč

Témata článku: Smartphony, Ericsson, Krk, Mobilní život, Zvláštní zvonění, Mobil, Zkušenost, Sluchátko bluetooth, Propadnutí, Chatboard


Určitě si přečtěte

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

** Špička portfolia Huawei nepřipouští žádné kompromisy ** Má atraktivní, zapamatovatelný design a spoustu výkonu ** Hlavním lákadlem je unikátní fotoaparát Leica se třemi objektivy

Jan Láska | 70

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

** Výrazně vyšší výkon ve srovnání s předchůdcem ** Čistý Android není pro každého, má ale svoje kouzlo ** Moderní pojetí klasiky bez zbytečných módních výstřelků

Martin Herodek | 14

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

** Vzhled na prvním místě, vše ostatní se musí podrobit ** Nejedná se však pouze o převlečenou Nokii 8, nabídne víc ** Za nevšední design platí samozřejmě jistou daň, a ne jednu **

Milan Měchura | 10

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

** Překvapivě schopný mix parametrů s rozumnou cenovkou ** Slabší výkon kompenzuje HD rozlišením a dostatkem paměti ** Přítomná trojice slotů na karty a infraport se nevidí často

Martin Herodek | 11