S mobilem na lovu kompozice

Fotografování se stejně jako řada jiných činností dá z části naučit praxí. I když se zdá být cesta k ke kvalitním snímkům strastiplná, s naší pomocí to zvládnete.
S mobilem na lovu kompozice

Při pohledu na většinu fotografií uživatelů fotomobilů je na první pohled patrná jejich nekvalita. Pominu-li technickou úroveň, kterou nemá koncový uživatel moc šanci ovlivnit, očekával bych alespoň snahu o kvalitu kompoziční, aby měla fotografie určitou vypovídající hodnotu. Ve valné většině se ale jedná o tzv. výcvaky bez hlubšího záměru. Množství námi provedených testů fotomobilů i srovnávání přístrojů jednotlivých značek ukázalo, že fotomobily při troše snahy umí „vyrobit“ hezkou fotografii.

O to víc mne překvapuje a mrzí, jak klesá kvalita nejen rodinné fotografie, uživatelé cvakají a ukládají, potom si snímky prohlédnou, ale špatné už nemažou. Když se zeptáte proč, málokdo umí odpovědět. Sám jsem se několikrát přistihl při testování digitálních fotoaparátů, že vlastně taky jen chodím městem a cvakám bez jakékoli snahy o kvalitu. Digitální fotografie k tomuto přístupu pravděpodobně svádí, nenechejte se jí tolik ovlivňovat a raději maximálně využijte možnosti techniky pro vaše tvůrčí záměry.

Než stisknete spoušť

Při fotografování mobilem bychom mohli najít jakési dva směry, kterými se bude fotografování odvíjet. V prvním z nich budete fotomobil používat prakticky pouze jako zápisník. Jeho funkcí tudíž bude fotografování jízdního řádu, tabulky s otevíracími hodinami knihovny, vizitky či poznámky na papíru, který byste nejspíš ztratili už v okamžiku jeho zastrčení do kapsy.

Druhá oblast fotografování mobilem se již více blíží klasickému fotografování tak, jak jej známe. Ve valné většině případů poslouží mobil k zachycení skupiny osob na společenské akci či večírku anebo má uživatel výtvarné ambice a fotografuje mobilem stejně, jako by fotografoval fotoaparátem.

Základním předpokladem, který vede k úspěchu je především správní držení mobilu. To totiž umožní dodat přístroji potřebnou stabilitu a eliminovat rozostření, pak budete mít dostatek času na to, věnovat se kompozici fotografie. O tom, jak s fotomobilem zacházet, jak jej držet a jak nastavit základní parametry jste si mohli přečíst v lednových Mobilitách v čísle 1/2009.

Zbývající část článku si můžete přečíst v Mobilitách 03/2009, které vyjdou už tento čtvrtek 19. března. Předplatitelé časopisu k němu mají přístup již nyní – stačí kliknout na následující odkaz.

Další článek: Koncept: alkoholový mobil Vols

Témata článku: Lov, Mobil

Určitě si přečtěte