S mobilem v Americe: praktické zkušenosti, GPRS, ceny

V Americe jsem strávil necelý měsíc a po celou tu dobu jsem kromě jiného testoval pokrytí a služby našich operátorů v roamingu. V článku naleznete ceny, pokrytí, GPRS a možnosti našich operátorů v USA.
S mobilem v Americe: praktické zkušenosti, GPRS, ceny
Kapitoly článku

Roaming nabízí v Americe všichni naši operátoři, a to celkem se třemi operátory: Cingular Wirelles, T-Mobile USA (bývalý VoiceStream) a AT&T Wireless. T-Mobile i Cingular se dělí na několik samostatných jednotek, např. T-Mobile na centrální, východní apod., to nás ale nemusí zajímat, protože navenek všichni vystupují stejně. Jen podotýkám, že v Americe budete potřebovat triální mobilní telefon, případně takový, který podporuje GSM síť 1900 MHz (někdy označovaná jako PCS).

Poznámka: T-Mobile nabízí kromě GSM roamingu také roaming v síti Nextel, která používá standard iDEN; pro něj si ale potřebujete zapůjčit speciální telefon a navíc nebudete k zastižení pod svým číslem. Proto se této variantě roamingu v článku nevěnuji. Nicméně ceny za používání jsou nižší než u GSM roamingu (viz web www.t-mobile.cz).

Eurotel

Nejvíce partnerů pro GSM roaming má Eurotel, patří k nim AT&T Wireless, T-Mobile USA a Cingular (Bellsouth a Pacific Bell). Příchozí hovor je u všech operátorů za 43 korun (a nějaké drobné, viz tabulka v další kapitole), odchozí se pak už liší podle operátora. Nejdražší odchozí hovory má AT&T Wireless, minuta vás přijde takřka na 78 korun, textovka pak na jedenáct. Roaming s tímto operátorem je nejdražší, TMO i Cingular jsou levnější. AT&T má i nejdražší národní hovory, a to skoro dvojnásobně než u konkurence. Na východním pobřeží měl takřka vždy lepší pokrytí T-Mobile, proto nebylo nutné služeb AT&T využívat.

Tento operátor má ale jednu výhodu – Eurotel u něj nabízí GPRS roaming. Cena za kilobajt je 38 haléřů, účtovací jednotka je 100 kB. WAP stojí cca korunu padesát za kilobajt, za účtovací jednotku 20 kB zaplatíte něco málo přes třicet korun. MMS je pak za deset korun. Přesné ceny jsou uvedeny v tabulce na konci článku.

Bohužel, po příletu do New Yorku nebylo možné se přes GPRS připojit ani na internet, ani na wap. Protože v Maďarsku GPRS roaming fungoval, dával jsem to za vinu AT&T; chybu jsem nahlásil do Česka, kde mi byla přislíbena náprava. Trvala sice o něco déle, zhruba deset dnů, nicméně v době pobytu na Floridě se konečně GPRS rozjelo. Kdekoliv se pak nacházel signál AT&T, tam fungovalo i GPRS. Průměrná rychlost připojení činila 28 kb/s, což pro stáhnuté pošty a občasné shlédnutí textových verzí webů stačí. Bez problému běžel i wap.

Pokrytí AT&T je celkem slušné, „pod signálem“ je většina východních států, ze západních pak California, Nevada, Arizona, Washington, Utah, Colorado a New Mexico. Stejně jako u všech ostatních operátorů bývá signál ve větších městech, pokryty jsou rovněž interstate (něco jako naše dálnice, mezi státy) a v některých případech i higway (běžné okresní komunikace). Nejlépe jsou samozřejmě pokryté hodně osídlené oblasti, v divočině jako je severní Michigan pokrytí nehledejte. Signál rovněž nebyl během naší cesty na východě Georgie, Jižní a Severní Karolíně či Virginii (resp. tam, kde jsme se pohybovali). Zde na tom byl lépe Cingular, ale o něm až dále. Mapu pokrytí AT&T najdete na www.gsmworld.com v sekci Roaming; ostatně zde najdete pokrytí všech GSM operátorů na světě.

Dalším operátorem, s nímž má Eurotel roamingovou dohodu, je T-Mobile USA. Příchozí hovor je stejný jako u AT&T, odchozí už ale o nějakých dvacet korun levnější. Textovka je za něco málo přes sedm korun, GPRS roaming s tímto operátorem zde není nabízen. Pokrytí bylo lepší než v případě AT&T, lze říci, že tam, kde byl AT&T, byl i TMO; chyběl ale v severním Michiganu (divočina), Georgii, Jižní a Severní Karolíně (tam byl ale zato Cingular). Pokryta je de facto celá Amerika mimo středozápadu, kde je velmi nízká hustota osídlení. Mapu pokrytí najdete na www.t-mobile.com. Díky lepšímu pokrytí a nižším cenám je tento operátor vhodnější než AT&T.

Posledním operátorem, s nímž má Eurotel GSM roaming, je Cingular. Ten se dělí na dvě části, Bellsouth a Pacific Bell. První pokrývá Severní a Jižní Karolínu a východní část Georgie (ve středu a na západě už není, zde neměl pokrytí ani TMO, ani AT&T), druhý Kalifornii a Nevadu (resp. Las Vegas). Příchozí hovory, národní hovory a odchozí hovory do Česka stojí stejně jako u TMO, stejný je i poplatek za hovor. Velkou výhodou tohoto operátora jsou odchozí textovky zdarma, čehož určitě hojně využijete – tedy pokud se budete pohybovat tam, kde má pokrytí.

T-Mobile

T-Mobile má v Americe roaming se dvěma operátory, americkým T-Mobilem (ještě aby ne) a Cingularem. S oběma operátory budete volat a přijímat hovory za stejné ceny, volání stojí do česka padesát dvě koruny, národní hovory dvacet čtyři korun, příchozí hovor je 29 korun (plus poplatek necelých dvacet korun za hovor), textovka je u TMO za sedm korun, u Cingularu zdarma. O pokrytí nemá smysl psát, podívejte se do části o Eurotel.

Poznámka: Pokud si aktivujete službu World Class, budete ze sítě TMO volat do Česka za dvacet korun (s daní). Je evidentní, že se to oproti standardním cenám vyplatí.

Stejně jako Eurotel i T-Mobile má v Americe GPRS roaming, a sice se svým bratrským operátorem. Ceny jsou nižší než v případě Eurotelu a AT&T, za sto kilobajtů (účtovací jednotka) zaplatíte něco málo přes dvacet korun, za wap pak 14 korun (jednotka je 10 kB). MMS stojí v akci dvě koruny, ale jen do konce srpna. Rychlost GPRS (měřeno se zapnutým GPRSspeed Plus) dosahovala v některých případech (málo obydlený dolní Michigan) až za hranici 50 kb/s, průměrně jsem však datoval za 34 kb/s (provedeno celkem deset měření, pokaždé v jiné lokaci po celém východním pobřeží). S vypnutým GPRSspeed Plus se rychlost snížila zhruba na úroveň Eurotelu a AT&T.

GPRS bylo spolehlivé, kde byl alespoň trochu slušný signál (interstate, velká města), nebyl s připojením problém. Nicméně všimnul jsem si jedné drobnosti: v síti TMO USA jsem se připojoval k internetu déle, přihlášení trvalo zhruba dvojnásobek času než u AT&T. Na stabilitu připojení to ale vliv nemělo.

Témata článku: Operátoři, Vodafone, O2, T-Mobile, Zkušenost, GPRS, Arizona, Mobil, Poslední operátor, BellSouth, Celá Amerika, Východní pobřeží, Detroit


Určitě si přečtěte

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 35

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

** Špička portfolia Huawei nepřipouští žádné kompromisy ** Má atraktivní, zapamatovatelný design a spoustu výkonu ** Hlavním lákadlem je unikátní fotoaparát Leica se třemi objektivy

Jan Láska | 70

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

** Vzhled na prvním místě, vše ostatní se musí podrobit ** Nejedná se však pouze o převlečenou Nokii 8, nabídne víc ** Za nevšední design platí samozřejmě jistou daň, a ne jednu **

Milan Měchura | 10

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 31

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 136