S mobilem v ohrožení?

Obrátili jsme se na odborníky a zjistili, zda mobilní telefony skutečně ovlivňují lidské zdraví. Konečně se dozvíte pravdu!
S mobilem v ohrožení?

Poměrně často se můžeme setkat s otázkami typu: „Mám mobil v plastovém pouzdře, dokáže mě ochránit před škodlivým zářením?,“ na něž následují s trochou nadsázky úsměvné odpovědi: „Plastiková fólie nemá vliv na elektromagnetické pole. Před jeho vlivem z mobilního telefonu by vás mohla ochránit třeba plechová krabice. V ní ale zase mobil nezachytí signál, takže ho nelze používat.“

Je skutečně nutné takto se obávat vlivu mobilního telefonu? Pohleďme společně pravdě do očí.

Jak je to s tím zářením?

Nejčastější obavou spojenou s užíváním mobilního telefonu je bezesporu záření, které mobil při svém provozu vysílá i přijímá. Jen si připomeňme, že hodnota záření je nejvyšší v momentě vytáčení hovoru, než dojde ke spojení – tedy když se mobil přihlašuje do sítě a vyhledává spojení. Dále pak v době, kdy se pohybujeme v oblasti s nízkou intenzitou pokrytí signálem a mobil musí vyhledávat nejvhodnější stanici BTS. Pokud mobil jen udržuje spojení se sítí (a nevyhledává tedy spojení), vyzařuje naprosto minimálně. Také v okamžiku, kdy je hovor ustaven, intenzita záření značně poklesne.

Ať je však záření mobilního telefonu jakkoli silné, stále spadá do radiofrekvenčního pásma. „Jedná se tedy o neionizující elektomagnetické záření, jehož jediný zjištěný nepříznivý účinek je zahřívání tkáně,“ objasňuje Ing. Ivo Říha z Neurochirurgické kliniky Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně.

Dále vysvětluje, že jelikož se jedná o neionizující elektormagnetické záření, které tedy při kontaktu s tkání nezpůsobí žádné její narušení nebo buněčnou změnu na jakékoli úrovni, není třeba se záření mobilního telefonu obávat: „Mobilní telefon vydává záření asi tisíckrát slabší než mikrovlnná trouba. Při telefonování tedy může docházet pouze ke zmíněnému ohřívání tkáně způsobené absorpcí energie záření v těle uživatele mobilu.

Mozek je sice chráněn proti vlivům okolí kostí, ta jej před účinky jakéhokoli elektromagnetického pole ochránit nedokáže.“. Potenciální riziko tedy musíme řešit jen při telefonování, mobil ležící vedle vás na stole vás rozhodně nemůže ozářit.

Podle Ing. Říhy nemá smysl snažit se mobilní telefon při hovoru jakkoli otáčet nebo nahýbat ve snaze ovlivnit tok záření: „Elektromagnetické pole má totiž kulový charakter, záření tedy vychází rovnoměrně ve všech směrech. Jeho intenzita však slábne se vzdáleností od zdroje záření.“ Intenzita záření je nepřímo úměrná druhé mocnině vzdálenosti.

Zbývající část článku si můžete přečíst v Mobilitách 5/2008, které vyjdou už tento čtvrtek 15. května. Předplatitelé časopisu k němu mají přístup již nyní – stačí kliknout na následující odkaz.

Témata článku: Potenciální riziko, Mobil