S T-Mobilem vysoko nad orloj (reportáž)

Výměna BTS? To zní jako nuda, ale když se do hry přidá věž v samém srdci Prahy a vrtulník, je z toho úžasná akční podívaná.
Kapitoly článku

T-Mobile modernizuje svoji síť. Stará technika od firem Motorola a Nokia Siemens Networks odchází, nová od Huawei přichází. Výměna 2G za 2G se může v době prvních krůčků 4G zdát jako zpátečnický tah, ale 100% pokrytí datovou technologií EDGE nezní vůbec špatně – v Praze a krajských městech T-Mobile staví 3G síť a ani mimo její dosah nespadnete do pomalého GPRS.

Nabídka zúčastnit se výměny techniky BTS na věži staroměstské radnice vypadala lákavě a když jsem se dozvěděl, že v akci bude i vrtulník, neváhal jsem ani sekundu. Trochu mě vyděsil původní čas startu akce – vysílač je nutné na několik minut vypnout, a tak se to dělá v čase nejmenšího vytížení, tedy ve dvě ráno. Pak ale zasáhli památkáři a start se posunul na sedmou ranní, což je čas pro fotoaparát, kameru i mě mnohem příjemnější.

Nad orlojem

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Nejprve tedy staroměstská radnice se světoznámým orlojem. Budovy takového významu není možné hyzdit anténami, a tak je všechno skryté pod střechou věže. Techniku je tedy nutné vynosit pěkně po schodech – kus cesty pomůže výtah, ale na oplátku vedou poslední úseky dvěma úzkými průlezy ve stropech a po žebřících. Pánové ze stěhovací služby mají staroměstskou radniční věž za jednu z těch „nejoblíbenějších“ lokalit…

Klepněte pro větší obrázek

Nad Prahou

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Kolem jedenácté hodiny dopoledne pak přichází na řadu rovnou tři lokality, na které dopraví techniku vrtulník. Takový stroj není nic levného, proto tři naráz. U každé BTS působí tým specialistů, který demontuje skříně a připraví je k transportu. Jakmile se vznese vrtulník, jde všechno ráz na ráz.

Stojíme na ploché střeše budovy v Dominikánské ulici, helikoptéra se vznese z letenského trávníku (na dohled, za řekou) a během minuty je u nás i se závěsným lanem. Pomalu se přiblíží, asistenční tým zahákne lano a staré Motoroly už se vznášejí. Během několika minut je vrtulník zpět s novými bednami od Huawei. Jakmile je pustí na zem, odlétá na Ovocný trh pro další vysloužilou techniku a to samé se opakuje i s ulicí Na Příkopě. Za necelou hodinu je hotovo.


Zobrazit místo Výměna BTS T-Mobile na větší mapě

Video

Jak vidíte, moc jsem se nerozepisoval, těžiště informací je totiž skryté ve videu. Prvně se podíváme na radniční věž, následuje rozhovor s Petrem Dolejšem, který působí jako manažer provozu sítě T-Mobile a k popisovaným manévrům tak získáte komentář toho nejpovolanějšího. Na řadu samozřejmě přijde i vrtulník přímo v akci.

Na střechách i pod vrtulníkem vládnou složité povětrnostní podmínky, proto vás poprosím o schovívavost, co se zvukové kvality záznamu týče.

Abych celou akci shrnul... „Výměna BTS“ – snadno se to řekne, ale realizace je neskutečně složitá a nákladná. Plánování akce začíná mnoho měsíců dopředu, je nutné sehnat stohy povolení, účastní se jí okolo stovky lidí z několika firem a i když nebudeme počítat samotnou techniku vysílače, operátora přijde na stovky tisíc korun. Jednotlivé úkony jsou prováděny pod tlakem času, za nedostatku prostoru a k úrazu, nebo pořádně drahé nehodě nikdy není daleko. 

Jako nezapojený pozorovatel jsem žasnul nad sehraností týmu a podmínkami, ve kterých je schopný pracovat. Uchvátily mě pohledy z výšek, do kterých se tito lidé běžně dostávají, jen trochu pochybuji, že i oni mají čas se jen tak pokochat. Tento zážitek jsem se vám pokusil zprostředkovat alespoň skrze kameru a fotoaparát (obrázky najdete ve druhé kapitole).

Témata článku: Operátoři, T-Mobile, Technologie, Reportáž

20 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Jan Honza 20. 6. 2010 19:36:18
    No k810i i iPhone ma extra ikonku když naladí 3G sit...a já š tím cucel na...
  • waq 20. 6. 2010 7:49:44
    LOL to bylo GPRS (48kbit) A ted tam mas EDGE (230kbit) pOKUD...
  • Jan Honza 1. 6. 2010 16:27:46
    Používám o2 predplaceny možna dva roky a zádný fup jsem nikdz nepoznal...
Určitě si přečtěte

Vyznejte se v nových technologiích. Které opravdu potřebujete a které jsou zbytečné?

Vyznejte se v nových technologiích. Které opravdu potřebujete a které jsou zbytečné?

** Co dnes frčí ve světě chytrých telefonů? ** LTE, IP68, duální foťák, čtečku, displej bez rámečků, zahnutý displej nebo bezdrátové nabíjení... ** Ale potřebujete každou z těchto technologií?

21.  8.  2017 | Kůžel Filip | 17

Sigfox v praxi: Jak internet věcí pomáhá k lepšímu vínu

Sigfox v praxi: Jak internet věcí pomáhá k lepšímu vínu

** Internet věcí už není prázdná fráze ** Čekali byste chytrou elektroniku ve vinohradu na jihu Moravy? ** Čerstvé informace každých 30 minut umožní šetrně pracovat s chemií

17.  8.  2017 | časopis Computer, Michlovský Jakub


komerční sdělení

Komerční sdělení