S U:fonem na téma GSM a virtuální operátor (rozhovor)

Zelení mimozemšťané by rádi národní roaming s některým z GSM operátorů, v síti U:fona by se mohl urodit první tuzemský virtuál.
S U:fonem na téma GSM a virtuální operátor (rozhovor)

Tuzemský benjamínek U:fon chystá velké věci. Některé jeho záměry a vize směřují k rozšíření služeb pro koncové zákazníky, ale také k pronájmu vlastní sítě, čemuž se naši zbylí operátoři vyhýbají jako čert kříži. U:fon by chtěl rozvíjet především své datové služby a jak nám v rozhovoru potvrdil marketingový ředitel U:fona Lukáš Antoš, spojenectví s jinými subjekty se rozhodně nebrání, ale jak říká, alternativ je více.

Klepněte pro větší obrázek
Počet virtuálních operátorů u nás se rovná nule, svou infrastrukturu dává k dispozici jen U:fon

V současnosti se U:fon snaží docílit národního roamingu, který by současným zákazníkům umožnil využívat klasické GSM telefony pro volání s mimozemským sympaťákem. V U:fonově síti se rovněž možná narodí první tuzemský virtuální operátor, pravděpodobně půjde do začátku především o datové služby. Partnerem by mohl být například některý z alternativních fixních operátorů (Volný, GTS Novera), kteří nabízí širokopásmové připojení pro domácnosti a firmy. Ti by tak mohli svým zákazníkům nabídnout v balíčku pevné i mobilní připojení přes U:fonovu síť CDMA.

Pokud se podaří domluvit mezinárodní roaming, chystá U:fon duální GSM/CDMA telefony, které prý budou atraktivnější než ty ze současného portfolia. A pokud to nepůjde po dobrém, chce se operátor obrátit na Český telekomunikační úřad (ČTÚ). Jinak U:fon má od srpna nového šéfa, pozici CEO po Peteru Hallovi přebral Tomáš Budník. A jakým směrem se bude pod jeho taktovkou ubírat U:fon dále? Informace z první ruky nám zprostředkoval opět Lukáš Antoš, marketingový ředitel operátora:

Co chystáte nového? Tiskem proběhly informace o tom, že plánujete nabídnout infrastrukturu k pronájmu a vytvořit tak u nás prvního virtuálního operátora.

  • Operujete se správnými informacemi. Máme konkrétní signály, že existuje reálný apetit pro MVNO operátorovi. Jsme komerčně zaměřený business a pokud se v podmínkách potkáme s případným zájemcem, není pro nás problém takový model spustit v horizontu několika málo měsíců. S několika potenciálními partnery již jednáme.

Řekněte nám více o tom pronájmu infrastruktury. Jak si to představujete v praxi, šlo by o data nebo i o hlas? Kdo by byli vaši noví zákazníci? Evidujete už něčí zájem o pronájem datových služeb?

  • Jsme zcela otevření oběma variantám, jak pro hlasové tak datové služby. V konceptu MVNO slouží Mobilkom jako čistý pronajímatel infrastruktury, zákazníka vlastní nový subjekt skrz celý jeho životní cyklus. O konkrétních zájemcích o pronájem infrastruktury se zatím nemůžeme vyjadřovat.

Závisí nabídka na domluvě s našimi GSM operátory o národním roamingu? Jak postupují jednání?

  • Domluva s GSM operátory není nutným předpokladem, ale určitě by napomohla vstupu dalších hráčů a přispěla tak ke zvýšené konkurenci na českém trhu. Podtrženo sečteno, vítězem by se stal koncový zákazník. Jednání jsou o národním roamingu jsou nyní na začátku, ze zahraniční (konkrétně ze Slovenska) ale víme, že se dohodnout lze.

V jakém časovém horizontu vidíte projekt jako reálně uskutečnitelný?

  • Je to projekt v řádech měsíců, jednání o národním roamingu ale budou pravděpodobně komplikovaná, současní GSM operátoři historicky nebyli pronájmu své infrastruktury příliš nakloněni.
Diskuze (20) Další článek: Nokia Twist: nejoriginálnější mobil roku konečně i na videu

Témata článku: Operátoři, U:fon, Domluva, Operátor, Vir, Virtuální operátor, Téma, Případný zájemce, GSM, Současný zákazník, Potenciální partner, Virtuální operát


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Mi 8 Lite — zaděláno na vánoční bestseller

RECENZE: Xiaomi Mi 8 Lite — zaděláno na vánoční bestseller

** Xiaomi Mi 8 Lite má velmi dobrý poměr ceny a výkonu ** Zadní strana s gradientem není všechno a dnes ji skoro každý ** Vlastnosti často dražších modelů vyvažují zbytečné kroky vedle

Jakub Vrbacký | 23

Xiaomi Amazfit 2 Stratos: Šlape na paty nejlepším sportovním hodinkám, cenou je rozdrtí

Xiaomi Amazfit 2 Stratos: Šlape na paty nejlepším sportovním hodinkám, cenou je rozdrtí

Nástupce původního modelu Amazfit podražil a vrhá se tak do nelehkého boje s konkurencí, která za příplatek několika stovek, nabízí o hodně víc funkcí.

Ondrej Papánek | 17

RECENZE: Sony Xperia XZ3 — Japonci jsou zpátky v extralize

RECENZE: Sony Xperia XZ3 — Japonci jsou zpátky v extralize

** Sony výrazně zmodernizovalo vlajkový model ** OLED displej patří mezi nejlepší na trhu ** Opět se zlepšil i fotoaparát

Jan Láska | 102

RECENZE: Huawei Nova 3i — když se po hvězdě zrodí i hvězdička

RECENZE: Huawei Nova 3i — když se po hvězdě zrodí i hvězdička

** Levnější odvozenina od Huawei Nova 3 má jen málo ústupků ** Zařadila se však do plného rybníka konkurence, včetně té vlastní ** Doufejme, že jí to nesrazí vaz, jedná se o povedený smartphone

Jakub Vrbacký | 31

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 3 — bezrámečkový slider je závanem budoucnosti i nostalgie

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 3 — bezrámečkový slider je závanem budoucnosti i nostalgie

** Xiaomi Mi Mix 3 je slider, který se téměř zbavil rámečků ** Výsuvná část ukrývá duální selfie kamerku a blesk ** Telefon rovněž nabídne špičkovou výbavu a fotoaparát

Martin Miksa | 11

MEGATEST: Srovnání 18 přenosných reproduktorů

MEGATEST: Srovnání 18 přenosných reproduktorů

** Bezdrátové reproduktorů jsou mraky. Jak se nespálit? ** Některé se hodí spíše na doma, jiným si líbí i venku ** Časopis Computer otestoval 18 modelů s cenami do 4 a 6 tisíc

Jakub Michlovský | 15

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 34