Sagem MyC-4: vysouvák za dobrou cenu (test)

Novinka od Sagemu je stylový mobil s výsuvnou konstrukcí. Není sice vybaven fotoaparátem a neohromí vás množstvím funkcí, ale je příjemnou alternativou telefonu pro běžné uživatele. Základem je kvalitní displej a klávesnice.
Sagem MyC-4: vysouvák za dobrou cenu (test)

Podobně jako mobilní telefony véčkové konstrukce se stávají výsuvné telefony stále oblíbenějšími. Lidé se již zřejmě nabažili klasické konstrukce telefonu a hledají nové alternativy. Dnes se podíváme na nový přírůstek do prozatím málo početné rodinky mobilů s výsuvnou konstrukcí.

Rychlé odkazy

 parametry telefonu v katalogu mobilů 
 
• fotogalerie se všemi obrázky
 •
nerozdělená recenze v textové verzi

Jen více vysouvacích mobilů

Myšlenka telefonu podélně rozděleného na dvě části, které se dají vzájemně posunout, je teoreticky výborným nápadem. Prodlouží se tak délka telefonu a tím využitelná plocha. Telefon je v normálním stavu malý, takže nikde nezavazí a přitom nabídne po jednoduchém zásahu velkou, pohodlnou klávesnici. Narozdíl od véčkové konstrukce nepotřebuje toto řešení druhý displej pro zobrazení provozních informací. Hlavní ovládací prvky mohou zůstat na čelní, neskrývané straně a třeba textovku je možné přečíst, aniž by se musel telefon rozevírat. A vzpomeneme-li ještě efektní příjem a ukončení hovoru „šoupnutím“ telefonu, dostaneme vlastně ideální řešení.

Klepněte pro větší obrázek 
S výsuvnou konstrukcí se poprvé objevil Siemens SL10, pravým průkopníkem tohoto řešení se však stala až Nokia 7650

Realita je však jiná. Posuvná konstrukce je velmi náročná na dobré zpracování, aby jednotlivé díly byly pevné a neměly mezi sebou vůli. Další nevýhodou je větší tloušťka těchto přístrojů. Tyto technické aspekty však většímu rozvoji těchto telefonů ale zřejmě nebrání. Tím hlavním důvodem bude spíše mentalita uživatelů mobilních telefonů, kteří považují výsuvné modely za víceméně stylové záležitosti a ne každý se chce odlišovat. A asi nejdůležitějším faktorem je slabá nabídka na trhu.

Lídrem v oblasti „vysouváků“ je Siemens, který nabízí dva takové modely. Známé vajíčko s označením SL55, které je však již zastaralé a jeho nástupce z šedesátkové řady, který se zatím na českém trhu ani pořádně neohřál. Konkurenci Siemensu dělá v současnoti zatím jen Samsung SGH-E800. Jedná se ale o mobily s manažerskými funkcemi a vysokou cenou. Siemens SL55 se dnes sice dá sehnat za necelých pět tisíc, ale jedná se již o zastaralý model. Trochu většími příbuznými jsou modely Sharp TM100 nebo Samsung SGH-D410, nesmíme zapomenout ani na jinak pojatou výsuvnou konstrukci telefonu LG G7050.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Aktuální nabídka vysouvacích mobilů kompaktních rozměrů 

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Větší příbuzní a netradiční řešení vysouvání od LG

Zdá se tedy, že novinka od Sagemu, kterou si dnes představíme vyplňuje mezeru na trhu. Model nesoucí označení MyC-4 je telefon s výsuvnou konstrukcí, který oslovuje originálním designem a nízkou cenou, která je vykoupena jen základním funkčním vybavením.

Anténa se snaží skrýt

Telefon jsme měli k recenzi zapůjčený v červeno-stříbrném provedení, jiné se ani nabízet nebude. Pokud se vám barevné provedení nelíbí, nezbývá než se s tím smířit, protože kryty telefonu nejsou výměnné. Na první pohled vypadá nový Sagem MyC-4 velmi stylově a moderně. Zaoblený kvádřík o rozměrech 90×45×23 mm dává tušit, že se v něm skrývá něco víc.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Telefon je trochu "tlouštík", ale jinak se jedná o poměrně malý přístroj

Čelní ploše dominuje samozřejmě displej, který je spolu s hlavním ovládacím prvkem umístěn v oválném černém poli. Kolem displeje samotného je ještě tenký stříbrný lem a nad horní stranou logo operátora T-Mobile, který telefon distribuuje. Na logo výrobce se nezapomnělo, je umístěno pod displejem. Plocha displeje je černá a díky tomu efektně splývá s okolní plochou. V oblasti pod displejem se nachází funkční část klávesnice, která je rozmístěna do půlkruhu lemujícím spodní hranu přístroje.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Kombinace černé, stříbrné a červené je velmi slušivá • zhaslý displej splývá s okolní plochou • spodní část je více stříbrná

Celou boční linii obepíná stříbrný lem. Žádná tlačítka tu však nehledejme. Jediným zpestřením bočních partií je univerzální konektor ve spodní části a potko na šňůrku v horní části. A pak také anténa, která kazí celkově dobrý dojem z telefonu. Je škoda, že se výrobci nepodařilo anténu vměstnat do útrob přístroje celou, tím by telefon v otázce designu hodně získal. Asi také proto je v podstatě na všech propagačních fotografiích telefon zcela vysunutý a anténa je tak skryta horním dílem.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Konektoru si ani nevšimnete, jak je malý šikovně schovaný • poutko na šňůrku a nepěkně vystupující anténa.. • ..která však při vysunutí není vidět 

Zadní část telefonu je celá v červené a tvoří ji odnímatelný kryt baterie. Ten je ozdoben mírným prolisem kapkovitého tvaru, který navazuje na zámek krytu. Ten pod sebou ukrývá Li-Ion baterii, která slibuje při plném nabití výdrž až 320 hodin v pohotovostním režimu a 210 minut telefonování. Kryty jsou lakovány pouze z vnější strany. Nevím jestli tak chtěl výrobce ušetřit náklady, ale za prosvítající bílou linku u zámku krytu to určitě nestálo.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Decentní ozdoba zadního krytu • pohled do útrob telefonu • zevnitř není kryt lakován


V další kapitole se blíže podíváme na výsuvný mechanismus telefonu a klávesnici. Zhodnotíme displej a prozkoumáme nabídku. 

Témata článku: Sagem, Recenze, Test, LG G7050, Nokia 7650, Sagem myC-4, Sharp TM100, Siemens SL55, Siemens SL65, Vybraná funkce, Normální stav

Určitě si přečtěte

Apple iPhone 8: každoroční upgrade ve stejném těle [recenze]

Apple iPhone 8: každoroční upgrade ve stejném těle [recenze]

** Tělo je prakticky stejné, až na skleněná záda ** Procesor je bestie, Apple předběhl konkurenci na řádný kus ** S designem si výrobce moc hlavu nelámal

Včera | Michlovský Jakub | 36

Sony Xperia XZ1 Compact: důstojný nástupce vymírajícího druhu [recenze]

Sony Xperia XZ1 Compact: důstojný nástupce vymírajícího druhu [recenze]

** Jeden z mála kompaktních a dobře vybavených smartphonů na trhu ** Xperia XZ1 Compact běží na nejnovějším Androidu 8.0 Oreo ** Fotoaparát Motion Eye umožňuje tvořit super slow-mo videa

15.  10.  2017 | Měchura Milan | 59

Huawei Mate 9 Pro: loňská špička s letošní cenou [recenze]

Huawei Mate 9 Pro: loňská špička s letošní cenou [recenze]

** Bohatá výbava, spousty funkcí a odladěný software ** Na špičku ztrácí chybějící voděodolností ** Celkově doplácí na pozdní uvedení na trh (květen 2017)

8.  10.  2017 | Herodek Martin | 6

Alcatel A7: plastem neurazí, výdrží nadchne [recenze]

Alcatel A7: plastem neurazí, výdrží nadchne [recenze]

** Alcatel A7 je plastový telefon nižší střední třídy ** Hlavní lákadlo je 4 000 mAh s několikadenní výdrží. ** Má dostatek výkonu, paměti a stěžovat si nebudete ani na fotoaparát

6.  10.  2017 | Miksa Martin | 4

Neffos X1 Max: Kterak šel síťař na zkušenou mezi smartphony [recenze]

Neffos X1 Max: Kterak šel síťař na zkušenou mezi smartphony [recenze]

** První smartphone od známého výrobce síťové infrastruktury ** Představení proběhlo již před rokem na veletrhu IFA 2016 ** Je na trhu místo pro další čínský smartphone za pár tisíc?

1.  10.  2017 | Vrbacký Jakub | 8

Smart Tab N8: Konkurence spí, Vodafone podřimuje [recenze]

Smart Tab N8: Konkurence spí, Vodafone podřimuje [recenze]

** Nový tablet od Vodafonu má 10palcový displej a podporuje LTE ** Konkurenční výhodou je téměř čistý Android 7.0 Nougat ** Na jedno nabití bez problémů vydrží i celý týden

29.  9.  2017 | Měchura Milan | 27