Sagem myS-7: první zkušenosti s chytrým Francouzem

Sagem myS-7 je chytrý telefon postavený na platformě Windows Mobile for Smartphone 2003 Second Edition. Disponuje slotem pro paměťové karty, VGA fotoaparátem a oproti předchozím chytrým telefonům i slušnou rychlostí.
Sagem myS-7: první zkušenosti s chytrým Francouzem
Kapitoly článku

Mobilních telefonů s označením Windows Mobile na zadní straně není mnoho, možná by nám na jejich vyjmenování stačila jedna ruka s pěti prsty. Není tedy divu, že si Microsoft z trhu s chytrými telefony ukusuje tak malý podíl. Zatímco chytré telefony s konkurenčním Symbianem rostou doslova jako houby po dešti, na nový Smartphone čekáme vždy hodně dlouho.

V současné době se však na náš trh chystají hned dva chytré telefony: Smartphone 2 od Eurotelu (pracovním název; mohli jste si jej osahat na Invexu) a Sagem myS-7, který si mohli prohlédnout ti z vás, kteří navštívili expozici Mobility Hall v pavilonu B. Telefon zatím nemáme na tak dlouho, abychom mohli napsat plnohodnotnou recenzi, proto vám zatím přinášíme jen první pohled.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Tak to je on: chytrý Sagem MyS-7

Ve znamení nepravidelnosti

Sagem působí na první pohled mohutnějším dojmem, a to zejména díky větší tloušťce a hmotnosti 120 gramů. Zbylé dva rozměry se musely podřídit velkému displeji, což je patrné z postupného zužování – telefon je širší v okolí displeje. Také při pohledu z boku je patrné mírné ztenčení přístroje v oblasti tlačítek.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Je to trochu tlouštík, ale jinak jsou jeho rozměry celkem kompaktní

Přístroj je vyroben z tmavě šedého plastu s matně nebo leskle stříbrnými doplňky. Barevné skloubení je dle mého názoru velmi zdařilé, přístroj vypadá elegantně a nepůsobí laciným dojmem. Na první pohled zaujme rozměrný displej, který zabírá větší prostor než tlačítka a ovládací prvky. Rozlišení je pro Smartphone běžných 220 × 176 bodů. Vzhledem k fyzickým rozměrům displeje je rozlišení docela jemné, při bližším pohledu je však patrný rastr mezi jednotlivými body. Čitelnost na přímém slunečním světle je uspokojující.

Pod displejem se nachází ovládací tlačítka podřízená operačnímu systému. Dvě softwarové klávesy jsou spojeny s tlačítky Zpět a Home, na která ale nezbylo dostatek místa, a tak mohou mít uživatelé s většími prsty trochu problémy. Pětisměrný ovládací prvek vyčnívá dostatečně vysoko nad své okolí. Vychylování do stran i potvrzení je velmi přesné a spolehlivé. Obavy ale zanechává poměrně velká škvíra okolo joystiku, kterou možná budou do telefonu pronikat nečistoty.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Displej a ovládací skupina tlačítek

Klávesnice je slitá do jednoho celku a má kaskádovitý tvar. Tlačítka jsou naštěstí poměrně rozměrná a s trefováním jistě nebudete mít problémy ani v horizontálním směru. Jednotlivé klávesy se hodně viklají, ale i přesto je psaní pohodlné a stisk jistý. Podsvícení klávesnice je jasně bílé a rovnoměrné.

Ve spodní hraně se nachází konektor pro připojení synchronizačního kabelu nebo kolébky. Na levém boku je pod gumovou záslepkou umístěna paměťová karta typu Secure Digital nebo Multi Media Card. Gumová záslepka je naštěstí pevně uchycena na jedné straně, lehkomyslností ji tedy neztratíte. V horní části se nachází kolébkové tlačítko pro korekci hlasitosti sluchátka.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klávesnice, chráněný vstup pro paměťové karty a systémový konektor

Sagem má paměťovou kartu a operační systém sympatizující s multimédii - přehrávání hudebních souborů je tedy samozřejmostí. Škoda jen, že je konektor pro připojení sluchátek menší 2,5 mm jack, připojení běžných sluchátek je tedy možné pouze prostřednictvím redukce. Konektor je prozřetelně umístěn v horní hraně přístroje vedle okénka infraportu. Sagem disponuje barevnou diodou, která informuje o zmeškaných hovorech, příchozích zprávách a podobně. Na zadní straně je umístěn fotoaparát s lesklou plochou pro pořizování autoportrétů. Čočka je velmi mírně zapuštěna pod povrch okolí, aby nedocházelo k jejímu poškrábání a aby ji bylo možné pohodlně čistit. Vedle fotoaparátu se pak nachází reproduktor. Vyzváněcí melodie nezaujmou, jsou si navzájem podobné a nemají nápad. Jako vyzvánění lze ale použít hudební soubory MP3, a tak můžete na běžné melodie klidně zapomenout.

Velkou část zadní plochy zabírá baterie Li-Ion o kapacitě 1 050 mAh. Tato kapacita je sice v oblasti mobilních telefonů nadprůměrná, ale podle první zkušenosti není výdrž telefonu nijak překvapivá.

Dílenské zpracování Sagemu je na dobré úrovni. Plastové šasi se projevuje při silnějším stisku mírným skřípáním. Naopak baterie a zadní část drží jako přibitá. Obavu mám z krytu displeje, kterému při nešetrném použití lehce uštědříte nějakou tu rýhu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Paměťové karty se vkládají z levé strany • konektor pro sluchátka na horní hraně • zadní kryt

Dvoustovka v mobilu

Sagem vsadil na výrobce s rozsáhlými zkušenostmi v oblasti procesorů pro mobilní zařízení a vybral nový Intel XScale PXA262 taktovaný na frekvenci 200 MHz. Sagem myS-7 je tak oproti prvnímu Smartphonu opravdovým rychlíkem, čímž se výrazně zvyšuje celková použitelnost. Nemusíte čekat na zobrazení nabídky, kalendáře ani otevření složky se zprávami či e-maily. Procesor s rezervou zvládne přehrávání videa i hudebních souborů, zadýcháte jej jen při prohlížení grafických internetových stránek.

Procesor je doplněn pamětí o kapacitě 27 megabajtů, kterou dříve nebo později rozšíříte paměťovou kartou typu Secure Digital nebo MultiMedia Card. Největší nevýhodou Sagemu je absence technologie Bluetooth. Nejsem určitě sám, kdo by místo červených paprsků uvítal právě modrý zub.

Fotoaparát s rozlišením VGA

Na těle přístroje nenajdete tlačítko pro rychlé spuštění fotoaparátu, musíte do nabídky. Položku však lze jednoduše přesunout na první či druhé místo v nabídce. Snímač podporuje maximální rozlišení 640 × 480 bodů, fotit pak můžete ještě ve dvou nižších kvalitách. Ručně lze měnit jas focené scény, a to ve velmi širokém rozsahu. Výrobce udává podporu až čtyřnásobného zoomu, s testovaným mobilem se mi ale přiblížení scény nezdařilo. Sagemu nejsou cizí ani videosekvence, jejichž délka je ovlivněna zejména kapacitou paměťové karty. Bohužel nám výrobce zatím neposkytl nabíječku a ve chvíli, kdy jsem chtěl pořídit vzorové snímky, se Sagem odporoučel.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Fotoaparát se zrcátkem a efektní mřížkou hlavního reproduktoru • loga vám pčipomínají, s čím máte tu čest

Funkce podle operačního systému

Operační systém Windows Mobile je již v základu vybaven kvalitními organizačními programy, které jsou navíc plně a jednoduše synchronizované s protějšky na stolním počítači: e-mail, kalendář, úkoly, kontakty a další. Pokud vás vestavěné aplikace neuspokojí, můžete vyhledat na internetu spoustu programů třetích stran. Snad každá větší softwarová společnost, která vyvíjí aplikace pro Pocket PC, upravuje své produkty i pro Windows Mobile. Můžete si tak doinstalovat třeba překladový slovník, čtečky elektronických knih, databázové programy a podobně. Široká rozšiřitelnost je hlavní výhodou chytrých mobilních telefonů.

Bude to mít těžké

Sagem myS-7 hodnotím po prvním seznámení jako zdařilý chytrý telefon. Rozměry i hmotnost se pohybují v rozumných mezích a přístroj je velmi svižný. Škoda jen absence Bluetooth. Nezodpovězena zůstává otázka ohledně výdrže baterie a hlavně ceny. Eurotel hodlá v průběhu listopadu uvést na trh Smartphone 2, který je trochu menší a hlavně disponuje Bluetooth. Já to tedy vidím na pořádný souboj chytrých hlav.


Více obrázků naleznete ve fotogalerii, která je připravena v druhé kapitole.

Témata článku: Sagem, Zkušenost, První zkušenost, Chytrý, Nový intel, Malý podíl


Určitě si přečtěte

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 40

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15