Samsung a Sony oživují UWB. Nová bezdrátová technologie zpřesní lokalizaci uvnitř budov

Wi-Fi a Bluetooth jsou dnes nedílnou součástí smartphonů a našich životů. Okolo roku 2000 se však hovořilo o nové technologii UWB (Ultra-Wideband), která však neprorazila. Firmy se k ní vracejí až nyní pod hlavičkou konsorcia FiRa (zkratka slov „Fine Ranging“), jehož součástí je i Samsung, Bosch nebo Sony. Uskupení FiRa v současné době pracuje na definici nového standardu, který by výhledově mohl přinést velkou komunikační revoluci.

Rostoucí UWB ekosystém vychází ze standardu IEEE 802.15.4/4z, který definuje vlastnosti bezdrátových připojení s nízkými datovými rychlostmi. UWB funguje tak, že posílá miliardy impulzů přes velmi široké frekvenční pásmo (500 MHz až několik GHz). Přijímač pak hledá známou sekvenci pulzů, která obsahuje pro něj relevantní data. UWB je omezená na velmi nízký odběr, proto s dalšími komunikačními službami v bezdrátovém spektru interferuje jen minimálně. Standard je zabezpečený a velmi přesný z pohledu lokalizace.

Krátké představení technologie UWB:

A zatímco okolo roku 2000 byla technologie UWB určena zejména pro armádní využití, s rostoucí zájmem o segment IoT se určitě dočká daleko širšího využití. UWB může být použita k detekci, zda se osoba blíží nebo vzdaluje od zabezpečeného vstupu či k ověření bezpečnostních údajů, aniž byste s kapsy museli vytáhnout telefon. UWB má také napomoci k přesnější navigaci uvnitř budov, např. na letištích, nákupních centrech nebo na veletrzích. Pomůže také snáze lokalizovat vozidlo ve vícepatrových podzemních garážích.

Zdroj Firaconsortium

Váš názor Další článek: T-Mobile nabízí o prázdninách Chytré auto za 1 Kč. I těm, kdo u něj nemají jiné služby

Témata článku: Samsung, Sony, Technologie, UWB, Bezpečnost, Bluetooth, Ostatní, Wi-Fi, Telekomunikace, Bosch, Standard, Bezdrátová technologie, Ultra Wideband, Lokalizace, FIRA, Bezdrátová, Budova, FIRA Consortium


Určitě si přečtěte