Samsung Ativ S: „estrojka“ s Windows Phone [recenze]

Samsung Ativ S se začíná prodávat i u nás. Co všechno převzal od veleúspěšného Galaxy S III a jak si poradí s konkurencí od HTC a Nokie?
Samsung Ativ S: „estrojka“ s Windows Phone [recenze]
Kapitoly článku

Samsung Ativ S se dodává s baterií o kapacitě 2 300 mAh, což je papírově nejvíc, ze všech dostupných zařízení s Windows Phone 8 na trhu. Výsledkem je výdrž 2 dny v případě, že posloucháte hudbu, ale příliš nehrajete hry nebo věčně neprojíždíte internet. Pokud jste vášniví hráči, vydrží vám telefon jeden den a večer ho budete muset zapojit do nabíječky. Ta je schopná telefon z 0 na 100 dobít přibližně za 3 a půl hodiny a pozitivní je, že pokud je telefon zcela vybitý a vy připojíte nabíječku, můžete s ním ihned pracovat. V zátěžovém testu (běžící HD video a maximální jas) vydržel telefon téměř velmi pěkných 8 hodin.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Spořič displeje se zapíná ve chvíli, kdy zbývá 20% baterie

Díky rozměrnému displeji se na telefonu velmi pohodlně píše a to jak v režimu na výšku, tak i na šířku. Predikci textu obstará učenlivý WordFlow, jež můžete samozřejmě v nastavení vypnout. Také kvalitě hovorů není co vytknout, aktivní potlačení okolního šumu o které se stará dvojice mikrofonů funguje bez problémů a druhá strana si proto nemá na co stěžovat. Jedinou výtku bych měl k hlasitému reproduktoru. Ten by mohl být ještě hlasitější, protože opravdu slyšet je až na maximální hlasitost. Avšak protože systém využívá jednotnou hlasitost pro všechny funkce vč. hudebního přehrávače, nelze ho mít na maximální úroveň nastavený stále.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
WordFlow se dokáže přiučit vašemu slovníku poměrně rychle

Velký displej výhodou i slabinou

Všechna nastavení, seznam aplikací i přijaté zprávy lze v telefonu zálohovat a následně je obnovit v jiném zařízení s WP8. Obnovit tuto zálohu lze pouze při prvotním startu telefonu nebo po obnově továrního nastavení. Bohužel je také zapotřebí aktivních datových přenosů od operátora (podpora HSDPA až 42 Mbit/s a HSUPA až 5,76 Mbit/s), protože pro tuto akci ještě nelze využít Wi-Fi. Tento modul však ve výbavě telefonu nechybí a to přesněji v konfiguraci 802.11 a/b/g/n s funkcí Wi-Fi Direct a možností vytvoření hotspotu. Dalšími prvky výbavy jsou čipy NFC a GPS s podporou GLONASS nebo Bluetooth s A2DP ve verzi 3.0.

Tradiční zůstává přehrávač médií. Přehraje hudbu ve formátech MP3, WMA, MP4, M4A a AAC. Přehrát si budete moci také videosoubory, jež jsou ve formátu H.263, H.264, WMV, MP4, M4V a MOV. Telefon ale stále nedokáže přečíst titulky, které nejsou součástí videa. I přesto je požitek ze sledování videa na velkém displeji Ativu S opravdu skvělý.

Fotoaparát neohromí, ale ani nezklame

Stejně jako Samsung Galaxy S III i Ativ S dostal 8Mpix fotoaparát, jemuž v horších světelných podmínkách pomůže přisvětlovací LED dioda. V prostředí fotoaparátu je na výběr několik scén nebo i rozlišení fotoaparátu. Kvalita zachycených fotografií je při dobrém světle nadprůměrná, fotoaparát dokáže dostatečně doostřit a také podání barev je blízké realitě. Se zhoršujícími se světelnými podmínkami ale kvalita fotek poměrně výrazně klesá. O schopnostech podobných Lumii 920 si může Ativ S nechat jen zdát.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
S bílou barvou si telefon dokáže poradit..
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Na fotkách v interiéru je vidět zhoršující se kvalita
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Obě fotografie na řádku jsou foceny za stejných světelných podmínek. Při zachycení první je použit blesk, druhá je vyfocena bez jakýchkoliv světelných pomůcek.

U vrcholných modelů je možnost natáčet video ve fullHD rozlišení téměř povinností, a tak se tomuto trendu podřizuje i testovaný kousek. Snímkovací frekvence je u nejvyššího možného nastavení 30 f/s. Výstupní video je kvalitní, při rychlejších pohybech je znát nižší snímkovací frekvence, avšak to je u telefonů zatím naprosto běžné. Drobné problémy videokameře dělalo automatické ostření, pokud se kamera pohybovala, trvalo delší dobu, než telefon doostřil. Na možnosti dnešních telefonů je schopnost kamery Ativu S lehce nad průměrem.

Ukázkové video:

Portico v nedohlednu

Zatímco konkurenční modely od HTC nebo Nokie již v některých zemích oficiálně dostaly systémovou aktualizaci s kódovým označením Portico, z jihokorejské centrály zatím žádné zprávy o plánovém updatu Samsungu Ativ S nepřicházejí. Pokud tak uvažujete o koupi tohoto modelu, můžete prozatím na funkce jako stále zapnuté Wi-Fi, vyřešení problému s SMS nebo vylepšenou výdrž baterie, zapomenout. Na druhou stranu se nemusíte bát, že byste tento update nedostali nikdy, protože výrobci se zavázali, že budou poskytovat podporu svým telefonům s WP po dobu 18 měsíců po oficiálním uvedení.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Hlavní konkuretni: Nokia Lumia 920 a Windows Phone 8X by HTC (HTC 8X)

Závěrem mohu říct, že za dobu používání telefonu Samsung Ativ S jsem se nesetkal s žádnými většími problémy. Za necelé dva týdny se telefon pouze jednou restartoval, což navíc přikládám faktu, že jsem měl k dispozici předprodukční verzi. Naopak se telefon používal nad očekávání dobře. Svým štíhlým tělem se mě neustále snažil přesvědčit, že není tak velký, jak dle specifikací vypadá. K tomu se přidaly i některé aplikace, které jsem do té doby u modelů s Windows Phone postrádal. Ve výsledku je třeba uznat, že Samsung svým prvním modelem s WP8 rozhodně ostudu neudělal.


Na druhé straně jsou zde dlouho známé nedostatky systému, který telefon sráží. Nokia tyto nedodělky z větší části odstraňuje svým bonusovým obsahem. Také Samsung se snažil leccos vylepšit a v některých ohledech se mu to povedlo, nicméně v jiných oblastech má ještě co dohánět. Na co může Ativ S vsázet, je rychlý a spolehlivý systém zabalený v atraktivním těle, jehož cena je posazena ve srovnatelné výši (12 999 Kč) jako HTC 8X a výrazně níže než konkurenční Nokia Lumia 920. Druhou stranou mince je to, že nenabízí nic extra zajímavého navíc, jako kupříkladu fotoaparát a zázemí Lumie 920. Je zcela srovnatelný s HTC 8X, avšak ten si již našel mnoho svých fanoušků tím, že je v prodeji od začátku listopadu 2012, zatímco Ativ S se začíná prodávat až nyní.

Témata článku: Samsung, Recenze, Windows, Smartphony, HTC Windows Phone 8S, HTC Windows Phone 8X, Nokia Lumia 920, Samsung Ativ S, Samsung Galaxy, Samsung Galaxy S, Samsung Galaxy S III, První chvíle, První mikrofon, Funkce systému, Předchozí zkušenost, Wind, Pouhý pohled, Kovový prvek, Sam, Skvělá hodnota, Stará dvojice, Windows!, Zbylá část, Win, Jasný lídr


Určitě si přečtěte

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Baterie v mobilních zařízeních se vyvíjejí, i když možná ne tak rychle jako některé jiné komponenty. Přesto už s dnešními články není žádoucí pracovat jako kdysi s NiCd bateriemi.

Jan Láska | 127

NÁVOD: Jak získat neomezený mobilní internet na léto za 100 Kč

NÁVOD: Jak získat neomezený mobilní internet na léto za 100 Kč

** Jedinečná šance okusit neomezený internet v mobilu od T-Mobilu ** Twist karta s kreditrem 200 Kč aktuálně v Bille za 99,90 Kč ** Surfovat neomezeně můžete celé léto, dokonce i v roamingu

Filip Kůžel, Aleš Pospíšil | 66

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 143