Samsung B100: levný, levnější, nejlevnější (test)

Samsung B100 patří na samé dno současné cenové nabídky. Jaký je a co umí telefon za sedm set korun?
Samsung B100: levný, levnější, nejlevnější (test)
Kapitoly článku

Mnoho čísel k jednomu jménu

Do vnitřního telefonního seznamu se vejde pět set čísel. K jednomu jménu jich přitom můžete uložit neomezeně mnoho a rozlišit, zda jde o číslo domů, na mobil nebo do zaměstnání. Přidat lze i e-mailovou adresu. Do nabídky telefonního seznamu se vstupuje stiskem pravé kontextové klávesy. Pro hledání jmen je nutný ještě jeden stisk. Vyhledávání pak probíhá postupným psaním. Seznam z telefonu i karty SIM je zobrazen současně. Samsung B100 je duální, podporuje tedy sítě GSM 900/1800 MHz.
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nabídka telefonního seznamu • vyhledávání postupným psaním • detail kontaktu • výběr typu čísla
Jednotlivé kontakty si můžete roztřídit až do deseti skupin volajících a k nim přiřadit speciální vyzváněcí melodii, obrázek i jinou melodii pro SMS. Filtrování hovorů jsem ovšem hledal marně. Při hovoru je hlasitost sluchátka i jeho kvalita na dostatečné úrovni. Telefon nabízí také hlasité handsfree. Vyzvánění zajistí čtyřiašedesátihlasé polyfonní melodie, kterých je v telefonu jedenáct nebo jakýkoliv soubor ve formátu MID. Vyzváněcí profily tradičně chybí. Telefon bohužel nedokáže ani zvonit i vibrovat zároveň.
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Skupiny volajících • do telefonu se vejde 500 čísel 

SMS i MMS

Samsung B100 zvládá jak klasické textové zprávy, tak i multimediální zprávy MMS. Při vstupu do nabídky zpráv si musíte vybrat, s kterým z těchto dvou druhů chcete dál pracovat. Pro psaní i čtení zpráv máte k dispozici pět řádků. Slovník T9 nabízí slova bez háčků a čárek. Pokud ho ale neradi používáte, musíte ho před každým psaním vypnout. Při psaní je telefon dostatečně svižný, zdržovat vás nebude. Do paměti telefonu se vejde 200 textovek.
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nabídka zpráv • čtení a psaní SMS probíhá na pěti řádcích • editor pro MMS
Upozornění na zprávu lze vybrat z pěti předpřipravených zvuků. Vlastní zvuk pro SMS telefon nastavit nedokáže. Dokud si přijatou zprávu nepřečtete, může vás na ni telefon každé dvě minuty upozorňovat. Editor multimediálních zpráv je přehledný. Vložené objekty při tvorbě zprávy vidíte v náhledech. Vkládat lze obrázky, zvuky, text nebo nahrávky z vestavěného diktafonu. Maximální velikost odesílané MMS zprávy je 50 kB. E-mailový klient v telefonu chybí. Nezapomnělo se ale na zprávy SOS, které po čtyřnásobném stisku tlačítka s „céčkem“ odešlou předem zvoleným příjemcům připravený text.
 

Základní organizační schopnosti

Z organizačních funkcí B100 nabízí budík, kalendář, úkolovník, kalkulačku, diktafon a převodník měn. Kalendář je poměrně jednoduchý. Nabízí jen měsíční pohled a seznam poznámek pro určitý den. Poznámky jsou všechny jednoho druhu, jejich maximální délka je čtyřicet znaků a můžete jim nastavit jen dobu připomenutí. Dobu zahájení nebo trvání nastavit nelze. I zde opět sáhl Samsung ke kalendáři, jehož týden začíná nedělí.
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nabídka organizačních funkcí • telefon má tři budíky • kalendář • detail události
Budíky jsou v telefonu celkem tři, jeden jednoduchý, druhý opakovaný a třetí tzv. ranní. Ten vyzvání jen ve všední dny. Úkoly mohou mít taktéž až čtyřicet znaků. Lze jim nastavit priorita a datum, do kdy mají být splněny. Poté je jednoduše odškrtnete. Hlásit se ale budou jen, pokud je zkopírujete do kalendáře. Hlasové poznámky mohou být až půl minuty dlouhé. V plné délce se jich do telefonu vejde pět. Kalkulačka je pěkně zpracovaná, do výpočtu umožňuje vkládat závorky a přihlíží k prioritě matematických operací.
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Kalkulačka • převodník měn • úkolovník 
Hru v telefonu naleznete jen jednu. Jedná se o sněhovou koulovačku. Další si můžete díky Javě ve verzi 2.0 stáhnout jednoduše z wapu. Pomůže vám u toho i GPRS třídy 10. Brouzdání na wapu přes jednoduchý wapový prohlížeč není vzhledem k malému displeji příliš pohodlné, ale pro občasné zjišťování informací postačí. Využít můžete i deset záložek nebo přímé zadání adresy. Komunikaci s počítačem asi nikdo po tomto telefonu požadovat nebude, byla by teoreticky možná jen přes datový kabel.
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Jediná předinstalovaná Java hra • nabídka wapového prohlížeče

Bez inovací

Samsung B100 je mobilní telefon pro začínající nebo zcela nenáročné uživatele. Za nízkou cenu nabízí poměrně slušnou porci funkcí. Výrobce ale bohužel zcela převzal uživatelské prostředí i funkce ze starších modelů, takže novinka stále trpí neduhy, které se s levnými telefony Samsung táhnou již několik let. Vývoj nového uživatelského prostředí by byl asi příliš finančně nákladný a tak si na zásadně inovovaný Samsung za nízkou cenu budeme muset ještě počkat. Je již ale na čase přestat pouze měnit design a „vnitřnosti“ stále nechávat zcela stejné.
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Sony Ericsson J120i a Nokia 1208 - další zástupci telefonů s barevným displejem a cenou pod tisíc korun
Samsung B100 se již prodává. U T-Mobilu jeho plná cena činí sedm set korun. Pokud se podíváme na jeho konkurenci, tak mezi telefony s cenou pod tisíc korun patří také dvojice Nokií 1200 a 1208, Sony Ericsson J110i a J120i a Motorola se svým Motofonem a modelem W175. Sony Ericsson J120i je jako jediný z těchto telefonů vybaven integrovaným FM rádiem.
 

Plusy a mínusy

+ nízká hmotnost
+ podpora GPRS
+ velmi nízká cena
 
- absence vyzváněcích profilů
- slovník T9 nelze trvale vypnout
- žádná indikace zmeškaných událostí
Kapitoly článku

Témata článku: Samsung, Recenze, Nokia 1208, Samsung B100, Sony Ericsson J120i, Stříbrný plast, Energetický nárok, Navigační tlačítko, Maximální délka, Tradiční tvar, Sam, Přímé zadání, Klasický design, Test, Určitý den


Určitě si přečtěte