Samsung Bada: oceán zatím své tajemství nevydal

Nový operační systém od Samsungu má být zcela otevřený, uživatelsky přívětivý a interaktivní. Celý koncept stojí na vývoji a prodeji aplikací.

Samsung minulý týden na tiskové konferenci v Londýně představil novou mobilní platformu, kterou od příštího roku hodlá vedle stávajících systémů používat na svých smartphonech. Samsung Bada má být moderní, přívětivý a otevřený systém, který propojí všechny funkcionality smartphonu v jediný ekosystém, kde vše funguje v symbióze podobně jako v oceánu. V korejštině má slovo "bada" totiž právě tento význam. Kdo se však radoval, že výrobce při té příležitosti odhalí i první zařízení s Bada systémem, bude zklamán. Samsung pojal představení nové platformy velmi obecně a skoupý byl také na praktické ukázky prostředí.

Smartphone pro každého

Velká část tiskové konference byla věnována hlavně vývojářům. Samsung svým softwarovým partnerům přiblížil Bada SDK (Software Development Kit) a předvedl příležitosti, které platforma přinese vývojářům, mobilním operátorům a v neposlední řadě i koncovým zákazníkům. Hlavním mottem nové platformy a celé marketingové kampaně kolem systému Bada zní "Smartphone for everyone", tedy chytrý telefon pro každého.

Celý systém Bada bude stát na aplikacích. Základem se stane obchod s aplikacemi, ze kterého budou uživatelé jednoduše stahovat software přímo do mobilu. Nutná nebude ani registrace, platba může proběhnout přímo v rámci telefonního účtu. Na své si tak přijdou nejen zákazníci a tvůrci-vývojáři, ale hlavně samotný Samsung, který se zatím mezi světovými appstory příliš neprosadil. Společně s prvním Bada telefonem, který se objeví někdy v první polovině roku 2010, dojde ke spuštění Samsung Application Store v padesáti zemích světa. Česká republika by mezi nimi neměla chybět.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Vedení společnosti na strategii prodeje aplikací velmi sází, v odrazu úspěchu Apple Appstore zřejmě oprávněně. Dr Hosoo Lee, výkonný viceprezident a ředitel Media Solution Center Samsung Electronics řekl: Věřím, že díky Samsung Bada si společnost Samsung získá vůdčí postavení v mobilním průmyslu a zákazníci tak budou mít k dispozici opravdu široký výběr smartphonů. Samsung Bada zároveň představuje obrovskou příležitost pro vývojáře, aby využili své aplikace i v rámci dalších Samsung zařízení po celém světě,“dodal Lee.

Jaký bude oceán?

Samsung představil několik vizí, které by měly charakterizovat jeho nosnou platformu pro příštích několik let. Systém bude vycházet pochopitelně z dotykového ovládání, hlavní principy převezme z dotykové, leč proprietární platformy TouchWiz. Aby se zvýšila tvořivost a uživatelská interaktivita, umožní Bada přehrávání flashe, komfortní prohlížení webu, využití nejrůznějších vestavěných senzorů, vyladěné ovládání vibrací a detekci obličeje včetně senzorové kontextové aplikace. Díky použití senzorů, jako například snímač zrychlení, naklánění a počasí, mohou vývojáři snadno implementovat kontextové interaktivní aplikace přímo do svého softwaru.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Už z názvu systému vyplývá jeho naprostá otevřenost a konfigurovatelnost. V praxi se jako uživatelé dočkáme provázanosti jednotlivých modulů, jako je tomu například u platformy Android. Základním opěrným bodem nového systému je provázanost se službami. Bada podporuje různé funkce zaměřené na služby jako například sociální sítě, synchronizaci zařízení, řízení obsahu, služby závislé na poloze a komerční služby – vše podporováno záložními servery Bada. Vývojáři dostanou opět možnost implementovat další služby.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Na podporu komunity vývojářů vyhlásil Samsung akci nazvanou Bada Developer Challenge. Programátoři mobilních aplikací mají šanci získat část z 2,7 milionu dolarů, když použijí prvky nové platformy Bada a vytvoří na jejích základech nové zajímavé aplikace. Samsung oznámil sérii Vývojářských dnů, které se budou během roku 2010 odehrávat po celém světě. Zahajovací akce budou otevřené pro všechny vývojáře a budou se konat v Soulu, v Londýně a v San Franciscu. Další akce budou během roku následovat.

Klepněte pro větší obrázek 

Těšíme se

Že to zní všechno až příliš dobře, než aby to byla pravda? Faktem je, že zatím jsme na Samsung Bada měli možnost nahlédnout jen z několika obrázků z prezentace a o jeho uživatelském rozhraní nemáme jasnou představu. Pokud ale Samsung vývoj tohoto stěžejního produktu nepodcení, dost možná se dočkáme podobně komfortního a moderního systému, jakým je v současnosti Android. Když se systém Bada podaří správně nastartovat, bude to mít Microsoft se svým Windows Mobile na trhu pekelně těžké, zvlášť když se sedmé verze jednoho z nejstarších mobilních systémů dočkáme nejspíš až na podzim příštího roku.

Diskuze (1) Další článek: Operátorská vánoční nabídka stručně a přehledně

Témata článku: Samsung, Software pro mobily, Tajemství, Jednotlivý modul, Moderní systém


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 35

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

** Vyzkoušeli jsme novinku, která se prodává zatím jen v Číně ** Mi 8 se chlubí vysokým výkonem a velmi dobrým fotoaparátem ** Pokud bude česká cena rozumná, může to být hit

Jan Láska | 21

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 40