Samsung bude užívat software od Nokie – Microsoftu roste vážný konkurent

Po společnostech Siemens a Matsushita podepsal s Nokií smlouvu na licencování softwaru pro multimediální telefony i Samsung. Zdá se, že roste Microsoftu a jeho vizi blízké budoucnosti Smartphone 2002, vážný konkurent.
Samsung bude užívat software od Nokie – Microsoftu roste vážný konkurent

Málo kdo ví, že Nokia není pouhým výrobcem mobilních telefonů a infrastruktury. V portfoliu finského výrobce figuruje i software nesoucí označení Series 60. Pokud vám tento název nic neříká, vězte, že Series 60 pohání Nokii 7650, jde tedy o software pro multimediální mobilní telefony dvouapůlté generace. O Series 60 už projevily na začátku roku zájem společnosti Siemens a Matsushita, Samsung tedy není první a jistě ani poslední.

Series 60 je určen pro „chytré telefony“ s barevným displejem, jednoduchým ovládáním, fotoaparátem a podporou funkcí jako MMS, Java, prohlížení internetových stránek, hlasovou i datovou komunikací a hlavně rozšiřitelností pomocí aplikací třetích stran. Zde platí jednoduchá rovnice: čím více bude na trhu mobilních telefonů s daným operačním systémem, tím víc bude napsáno softwaru. Nokia tedy zájem Samsungu vítá. Korejský výrobce je v posledních měsících celosvětově považován za nejinovativnějšího výrobce mobilních telefonů a z koláče podílu „mobilního“ trhu si ukusuje celých 9,5 procent.

Tento krok jistě nepřidá na klidu Microsoftu, který hodlá na trh s mobilními telefony prorazit svým operačním systémem Smartphone 2002 vycházejícího z Pocket PC 2002 Phone Edition pro PDA. Smartphone 2002 a Series 60 jsou přímou konkurencí a zatím se vedení ujímá Nokia – má již na trhu model 7650 a pravidelný čtenář Mobilmanie ví, že softwaru pro tento přístroj roste jako hub po dešti. Mobilních telefonů s operačním systémem Microsoftu se dočkáme teprve v průběhu podzimu (Sendo Z100). I přesto, že má Smartphone 2002 základy v Pocket PC, programy pro něj určené musí být rekompilovány. Uvidíme, jak se k tomuto problému postaví tvůrci softwaru.

Není také bez zajímavosti, že Samsung „hraje na obě strany“. Vedle softwaru Nokie má totiž korejský výrobce licencován i software Palm OS či právě zmíněný Smartphone 2002. Kterému dá přednost, to je zatím ve hvězdách a na rýsovacích papírech inženýrů.

Zdroj: Tisková zpráva Nokie

Témata článku: Microsoft, Nokia, Samsung, Microsoft, Software

16 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Ondra 5. 9. 2002 15:21:38

    Bohuzel musim zklamat, ale je jak v N9210, tak v N7650 musi bezet krome...

  • JSH 3. 9. 2002 10:29:11

    Je potreba abych rekl, ze jsem nebyl presny a trochu se mylil ve svem...

  • pavelw 2. 9. 2002 21:56:56
    Rekl bych ze v Series 60 a vyse ( Series 80 ) neni zadny NOS ale jen...
Určitě si přečtěte

Microsoft chce vládnout A.I. Umělou inteligenci by potřebovaly hlavně Windows 10

Microsoft chce vládnout A.I. Umělou inteligenci by potřebovaly hlavně Windows 10

** Microsoft upravil svoji letitou vizi ** Místo mobile-first to má být AI-first ** Inteligenci by potřebovaly hlavně Desítky

12.  8.  2017 | Polesný David, Čížek Jakub | 1

Desítky jsou nejbezpečnější systém, ale Microsoft nestíhá

Desítky jsou nejbezpečnější systém, ale Microsoft nestíhá

** Desítky jsou nejbezpečnější systém Microsoftu ** V zámoří se daří i jeho Bingu ** Jenže firma stejně nestíhá a ruší dřívější sliby

8.  7.  2017 | Čížek Jakub | 9

Windows XP patří do koše! Ne na počítač připojený do internetu

Windows XP patří do koše! Ne na počítač připojený do internetu

** Windows XP patří do koše ** Microsoft ale pořád vydává aktualizace, což je chyba ** Podpora přitom skončila už před lety

17.  6.  2017 | Polesný David, Čížek Jakub | 17

Microsoft má problém. Kaspersky si na něj stěžuje u Evropské komise

Microsoft má problém. Kaspersky si na něj stěžuje u Evropské komise

** Kaspersky si stěžuje v Evropě ** Nelíbí se mu antivirus od Microsoftu ** Ten je totiž součástí Windows 10

10.  6.  2017 | Polesný David, Čížek Jakub | 8


komerční sdělení

Komerční sdělení