Samsung D500: ten, který zatřese zemí (velký test)

Bude stačit, když vyjmenuji některé funkce: Bluetooth, přehrávač MP3, velmi dobrý megapixelový fotoaparát, obrovská paměť, naprosto špičkový displej ... To je D500 – první Samsung, který vezme na milost i zhýčkaný technoid. Samsung v něm opravil všechny výtky, které jsme k jeho telefonům kdy měli.
Samsung D500: ten, který zatřese zemí (velký test)

Multimédia a zábava: funkční infraport

Samsung vylepšil i práci s multimediálními soubory. Snad všichni si pamatujeme stížnosti ke starším modelům, kde přes infraport nebylo možné odeslat a přijmout obrázek nebo vyzváněcí melodii. To je už minulost, infraport je u D500 plně funkční oběma směry. Jen u javových programů jsem narazil. Telefon snad kvůli ochraně autorských práv odmítl takové soubory přijmout. Stejně jako infraport funguje i Bluetooth, z telefonu i opačným směrem lze posílat všechny multimediální soubory.


Fotogalerie • detail obrázku • možnost následné editace

Samsung D500 podporuje Javu MIDP 2.0 a patří mezi mírně nadprůměrně rychlé telefony. V testu jBenchmark 1.0 dosáhl výsledku 1 473, ve verzi 2.0 na 154. Přímo v telefonu jsou tři javové hry, ke kterým se musíte prokousat přes vlezlou melodii, co se tradičně ozve po vstupu do příslušné nabídky. Stejná melodie se ozývá i při stahování javových aplikací z wapu – proč?!

Nabídka her

Hra Forgotten Warrior je dvourozměrná arkáda, ve které musí princ zachránit unesenou princeznu. Freekick je pěkně vyvedený fotbal, kde kopete na bránu, a Arch Angel létající střílečka.


Tři vestavěné hry

Data: první s Bluetooth

Na EDGE je u Samsungu ještě brzo, musíme si počkat na vylepšený model D500E. Běžný D500 podporuje GPRS třídy 10. S počítačem se telefon dá propojit dokoupitelným kabelem, přes infraport nebo Bluetooth. Jedním z programů balíčku Easy Studio, který si můžete stáhnout na internetu, je pomůcka pro snadné nastavení datových profilů. Česká republika sice mezi předpřipravenými zeměmi chybí, stačí ale zadat APN a vytáčené telefonní číslo.

Při testu jsem se ale s tímto programem příliš nedomluvil. Tvářil se, že všechno je v pořádku, při pokusu o vytočení čísla se ale pokaždé objevila chyba.

Datové spojení v telefonu využijete s e-mailovým prohlížečem a také pro wap. Na velký displej se vejde devět řádků klasického textu a dá se ně něm slušně číst.

D500 je také první Samsung s podporou Bluetooth. Při přenášení souborů do telefonu ani opačným směrem se neobjevily žádné problémy, pouze při spojení s programy na počítači se telefon moc nechtěl nechat poznat. Nakonec se to podařilo alespoň u synchronizace, v jiných případech posloužil infraport. V nastavení Bluetooth si můžete zvolit, jestli telefon má být viditelný ostatním zařízením, schválené protějšky lze autorizovat, aby se příště spojení navázalo automaticky. Samsung podporuje profily Handsfree, Headset a další běžné profily (sériový, vytáčené spojení, přenos souborů, object push).

Programy pro počítač

K Samsungu nedostanete žádné cédéčko s programy, na internetové stránce výrobce si ale můžete stáhnout balík EasyStudio. Je to už pěkný bumbrlíček, připravte se na 124 megabajtů dat. Balík se skládá z několika částí, které se instalují zvlášť. Sama instalace má nový vzhled a dává tušit, že se leccos změnilo.

 
Prostředí instalačního programu • ikony na ploše

PIM & File Manager: klasická aplikace, kterou známe ze starších Samsungů. Můžete v ní přímo editovat a zálohovat adresář, do počítače tímto způsobem dostanete textové zprávy, data z kalendáře, poznámky a třeba také údaje o hovorech. Databáze lze exportovat do databázových souborů a podobně je i načítat. Součástí aplikace je i správce souborů, se kterým se dostanete přímo do telefonu a můžete tak stáhnout třeba nafocené obrázky.


Stejný program jako u starších Samsungů

PC Sync: pro synchronizaci dat s počítačem. Je to absolutní novinka, Samsungy nikdy dřív plnohodnotnou synchronizaci nepodporovaly. Je připravena pro práci s Microsoft Outlookem a je vidět, že jde o první verzi. Ale funguje, a to je důležité. Nastavíte databáze Outlooku, se kterými chcete synchronizovat, zvolíte pravidla při řešení konfliktů a stisknete tlačítko. Zbytek udělá program sám. Napřed jsem trochu bojoval se samovolným ukončováním synchronizace, nakonec ale pomohlo delší odemknutí přístupu k Outlooku.


Synchronizace: prostředí žádná sláva, ale funguje

Internet Access: program pro snadné nastavení internetového spojení přes mobil.

 
 
Nastavení připojení k internetu

USB driver: ovladač dokoupitelného USB kabelu.

Image Editor: program pro úpravu fotografií

 
  
Grafický editor

Samples: tapety a vyzváněcí melodie

Prostě výborný mobil

Samsung SGH-D500 je vynikající telefon. Samsung v něm opravil téměř všechny výtky, které jsme starším modelům vytýkali. Zůstala snad jen melodie, která se ozve při vstupu do nabídky javových her, a tu berme třeba jako poťouchlou pomstu. Telefon má jinak téměř všechno a až na pár výjimek se navíc velmi pohodlně a ergonomicky ovládá. Podívejte se také na naše srovnání v katalogu mobilů. Když opomenu chytré telefony, je Samsung D500 díky svým funkcím ve stejné skupině jako Nokia 6230 a Sony Ericssony S700i a K700i. Tedy v nejvyšší třídě.

Samsung ale už známe a teď by se proto dala čekat pekelně mastná cena. Nic takového. Model D500 bude předběžně – ale oficiálně – stát 12 999 Kč včetně DPH.

Podrobné parametry Samsungu D500 najdete v katalogu mobilů

A už je ten pravý čas pro informace o paměti. Do Samsungu D500 se vejde rekordních 92 MB dat a další čtyři megabajty jsou vyhrazeny pro javové aplikace.

Obsah balení

Samsung se dodává v černé krabici se stříbrnými nápisy.

Klepněte pro větší obrázek

 • telefon
 • baterie
 • cestovní dobíječka

  Klepněte pro větší obrázek
 • sluchátka kombinovaná s handsfree

  Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 • přídavné hlasité handsfree

  Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 • poutko

  Klepněte pro větší obrázek
 • manuály


V poslední kapitole najdete fotogalerii. Jsou v ní také obrázky, které jsme v článku vůbec nepoužili

Témata článku: Samsung, Recenze, Nokia 6230, Samsung D500, Samsung E630, Samsung Z, Dlouhá zpráva, Absolutní novinka, Klasická aplikace, Vybraná položka, Velký test, Test, Barevné prostředí, Sam, Velký, Dobíječka, Horizontální seznam


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Mi 9 – absolutní špička s cenovkou vyšší střední třídy

RECENZE: Xiaomi Mi 9 – absolutní špička s cenovkou vyšší střední třídy

** Xiaomi Mi 9 má ambice dobýt ty nejvyšší příčky za polovinu ceny ** Vůbec poprvé (v rámci značky) tak přichazí s trojitým fotoaparátem ** Snapdragon 855 mu pak zajišťuje bezprecedentní výkon

Milan Měchura | 49

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 32

Samsung překvapil. Galaxy A80 má unikátní konstrukci, otočný foťák a selfie bez kompromisů

Samsung překvapil. Galaxy A80 má unikátní konstrukci, otočný foťák a selfie bez kompromisů

** Nejzajímavější novinka z Milána má několik „poprvé“ ** Třeba New Infinity displej jsme očekávali až u Notu 10 ** Lákadlem je výsuvný a otočný foťák. Těšte se na špičkové selfie!

Martin Chroust | 33

Tmavý režim v telefonech šetří baterku až o desítky procent

Tmavý režim v telefonech šetří baterku až o desítky procent

** Tmavý režim v telefonu opravdu umí šetřit baterii ** Google kvůli tomu přebarvuje všechny své aplikace ** Černé bude i iOS

Vladislav Kluska | 32

RECENZE: Xiaomi Amazfit Verge — parádu nenadělají, zato funkcemi nadchnou

RECENZE: Xiaomi Amazfit Verge — parádu nenadělají, zato funkcemi nadchnou

** Amazfit Verge svými funkcemi nahradí i mnohem dražší konkurenty ** Na jedno nabití vydrží až celý týden - a to i s aktivním vyúžíváním GPS ** S komplikacemi počítejte při synchronizaci s sportovními aplikacemi **

Milan Měchura | 18