Samsung D500: ten, který zatřese zemí (velký test)

Bude stačit, když vyjmenuji některé funkce: Bluetooth, přehrávač MP3, velmi dobrý megapixelový fotoaparát, obrovská paměť, naprosto špičkový displej ... To je D500 – první Samsung, který vezme na milost i zhýčkaný technoid. Samsung v něm opravil všechny výtky, které jsme k jeho telefonům kdy měli.
Samsung D500: ten, který zatřese zemí (velký test)

Klávesnice, jak má být

Telefon už máme dávno otevřený a díváme se na klávesnici. Je stejně jako celý mobil černá, s bílými prosvětlenými popisky a stříbrnými proužky, které oddělují jednotlivé řady. Tlačítka se tisknou přesně tak, jak by měla, ucítíte při tom zřetelné prolomení a uslyšíte jemné cvaknutí. Jen horní řada by mohla být trochu dál od výsuvné části, protože takhle na ni při psaní často naráží prst.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Detaily vysunuté klávesnice • podsvětlení

Hlavní nabídka Samsungu D500 je podobně jako v jiných nových modelech maticová. Ikonky jsou ale větší a detailnější, vybraná položka je animovaná. Pro pohyb v hlavní nabídce lze použít kurzorovou klávesu nebo číselné klávesové zkratky, které pokračují až do nejnižší úrovně menu. Tyto další úrovně jsou už textové, stejně jako dřív. Nově se ale můžete setkat s novým prvkem – horizontálním seznamem. Pro volbu položek, které jsou v něm ukryty, musíte používat levou a pravou šipku; nedá se rozbalit. Chvíli mi trvalo, než jsem si na to zvykl, a nabídka v tomto ohledu navíc není úplně konzistentní. Barvy menu si můžete vybrat ze čtyř variant.

 

Hlavní nabídka • menu další úrovně • čtyři barevné varianty menu

Až na prodlevy aplikace pro ovládání fotoaparátu je telefon velmi rychlý. Okamžitě reaguje na všechny podněty, rychle se v něm píšou zprávy. Zde nemám vůbec žádné připomínky. Jenom se stabilitou telefonu jsem několikrát bojoval. Samsung se pravidelně restartoval při pokusu vypnout Bluetooth při aktivním spojení a jednou spadl i při vytáčení telefonního čísla.

V části o ovládání a uživatelském prostředí také obvykle píšu, kolik má telefon paměti. U Samsungu D500 vás ale ještě chvíli budu napínat.

Synchronizuje! Synchronizuje!

Musím pochválit velmi dobrý zvuk sluchátka při telefonování. Nemůže za to ale funkce pro zvýšení kvality, která opět nemá slyšitelný vliv. Zvuk je ale celkově kvalitní a platí to i pro hlasité handsfree. Stejně jako u sluchátka je zvuk pěkně basový, zaoblený, hlas nijak neskřehotá.

Kvalitě ještě pomůže připojení externího hlasitého handsfree. To je černý jehlan, před Vánocemi jsem jej nazval františek, který lze rozpojit na dvě části a zasunout do konektoru na pravé straně telefonu. Zvuk není ani tak hlasitější, jako plnější a má více basů. K Samsungu také dostanete osobní handsfree kombinované se stereo sluchátky.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Sluchátko je pod stříbrnou ozdobou • handsfree „františek“ • dodávaná sluchátka

Telefon ukazuje najednou seznam na kartě SIM i vnitřní adresář. Do něj se vejde tisíc jmen, ke každému kontaktu lze uložit dvanáct položek. A teď pozor, premiéra: adresář, stejně jako další databáze Samsungu D500, můžete synchronizovat s počítačem, s Microsoft Outlookem. To je vůbec poprvé, co Samsung tuto možnost nabídl. O synchronizací ještě napíšu víc v závěru, kde podrobně proberu software dostupný k telefonu.

 
Detail jména v seznamu • editace údajů • údaje o proběhlých a zmeškaných hovorech

Už jsem psal, že do seznamu se dá vejít stisknutím jediného tlačítka. Potom můžete hned vyhledávat postupným psaním počátečních znaků jména. Ke jménům ve vnitřním adresáři můžete přidat obrázek, který se při příchozím hovoru objeví na displeji, můžete je také odlišit vyzváněcím tónem a tradičně zařadit do skupiny volajících. Rovněž skupiny mohou mít svůj obrázek a vyzváněcí melodii. Profily ale opět chybí, takže rovněž možnost filtrování hovorů.

  
Vyhledávání v seznamu • obrázek u příchozího hovoru • skupiny volajících

Když už jsme u vyzvánění, tak je čtyřiašedesátihlasé a hodně dobré. Tentokrát ani nevadí, že melodie jsou stále stejné, protože Samsung D500, opět premiérově, podporuje MP3 vyzvánění. Do paměti s kapacitou, kterou se určitě v tomto článku dozvíte, jednoduše nahrajete empétrojku a nastavíte ji jako vyzváněcí melodii. Jen u zpráv můžete využít jen standardních deset zvuků, které nelze nijak rozšířit. Škoda. Telefon také nemůže najednou vibrovat a hrát, snad pouze u speciálních melodií, které mají stopu s vibracemi; jinak ne.

 
Standardní melodie • hudba v MP3 • u zpráv je opět jen deset nerozšiřitelných zvuků

Zprávy i s e-mailem

Rovněž v nabídce zpráv najdeme jednu velkou premiéru: slovník T9 můžete trvale vypnout. Resp. telefon si pamatuje poslední nastavení a při dalším vstupu do editoru jej zopakuje. Po tomhle řada lidí hodně volala, ale často jen u telefonů, které při psaní zkracovaly zprávy. Samsung D500 to nedělá a v nabídce si můžete vybrat, co je pro vás lepší.  

Ani nabídka funkcí pro práci se zprávami není standardní. Jsou zde textovky a zprávy MMS, navíc ale také e-mailový prohlížeč, který jsme u Samsungu poprvé a naposled viděli u vysouvacího modelu D410.

 Hlavní nabídka zpráv

Editor textových zpráv je přehledný, na jednu stránku se vejde plných osm řádků textu. Můžete pracovat s objekty EMS a nastavovat velikost písma. Editor od začátku odpočítává napsané znaky a ukazuje také počet částí, do kterých se dlouhá zpráva rozdělí. Může jich být až dvanáct. Do vnitřní paměti se vejde 200 textových zpráv. Samsung D50 nabízí ještě jednu novinku: blokování SMS. Můžete nastavit až deset telefonních čísel, od kterých nechcete dostávat zprávy. Budete mít jistotu, že až do vypnutí blokování žádnou nedostanete.


Píšeme textovku


Práci se zprávami včetně e-mailového prohlížeče dokončím v následující kapitole. Zmíním zde také funkce pro organizaci času a naprosto novinku: přehrávač MP3

Témata článku: Samsung, Recenze, Nokia 6230, Samsung D500, Samsung E630, Samsung Z, Test, Horizontální seznam, Vybraná položka, Klasická aplikace, Dobíječka, Absolutní novinka, Velký, Barevné prostředí, Dlouhá zpráva, Sam, Velký test


Určitě si přečtěte

RECENZE: Honor View 20 je zatím nejdražší a suverénně nejlepší Honor

RECENZE: Honor View 20 je zatím nejdražší a suverénně nejlepší Honor

** Kvůli selfie kameře prostřelili displej. Rušivé? Ne, za chvíli o ní nevíte. ** Procesor Kirin 980 má síly na rozdávání, o výkon se nebojte ** Můžete mít 128GB nebo dvojnásobné 256GB úložiště

Jakub Michlovský | 32

RECENZE: Huawei P Smart (2019) — lákavá skořápka s překvapením uvnitř

RECENZE: Huawei P Smart (2019) — lákavá skořápka s překvapením uvnitř

** Huawei P Smart (2019) nabízí 6,21palcový FullHD+ IPS displej ** Baterie s kapacitou 3 400 mAh by měla zaručit dobrou výdrž ** Duální fotoaparát disponuje 13Mpx a 2Mpx (hloubkovým) snímači

Milan Měchura | 9