Samsung D500: ten, který zatřese zemí (velký test)

Bude stačit, když vyjmenuji některé funkce: Bluetooth, přehrávač MP3, velmi dobrý megapixelový fotoaparát, obrovská paměť, naprosto špičkový displej ... To je D500 – první Samsung, který vezme na milost i zhýčkaný technoid. Samsung v něm opravil všechny výtky, které jsme k jeho telefonům kdy měli.
Samsung D500: ten, který zatřese zemí (velký test)

Také editor multimediálních zpráv je rychlý a přehledný. Novinkou je možnost vkládat do MMS video, což dříve Samsungy moc neuměly. Do jedné zprávy se vejde až 300 kB dat. V tomto případě je trochu zvláštní chování e-mailového prohlížeče, protože do jednoho e-mailu se mi nepodařilo vložit objekty nad 200 kB. Čekal bych pravý opak.

 Tvoříme multimedální zprávu

E-mailový klient je jinak použitelný. Rozumí si s protokoly POP3/IMAP4/SMTP, korektně zobrazí české znaky a přechroustá i zprávy ve formátu HTML. Můžete si nastavit, jestli se mají stahovat jen hlavičky, ze kterých si vyberete, nebo rovnou celé zprávy. Stejně jako u textových zpráv, i zde si můžete nastavit adresy, od kterých nechcete dostávat žádné zprávy. Nastavit lze i interval kontroly schránky, nejméně ale jednu hodinu.

 Nabídka e-mailového klienta

E-mail se při testu nechoval úplně tak, jak bych očekával, a nepodařilo se mi přijít na to, jestli je to chyba Samsungu nebo mobilní sítě. Telefon byl jakoby připojený, ale nedokázal nic stáhnout a navíc se ani nechtěl odpojit. Nezjistil jsem, kde je chyba.

Moderní funkce pro práci se zprávami, Push to talk a rychlé posílání zpráv, v Samsungu D500 chybí.

Kalendář umí česky

Premiéry, které nám Samsung D500 přináší, už ani nepočítám a jsme u další: v kalendáři týden začíná pondělím a pro označení dnů jsou dokonce použity české názvy! Pokud cítíte jemnou ironii, není to jen pocit – chce se zakřičet „Konečně – ale trvalo to!“.


Měsíční, týdenní a denní pohled na kalendář

Kalendář má pěkný měsíční pohled, který už nezpřehledňují matoucí tapety a obrázky, a k tomu i týdenní a denní zobrazení. Kromě toho můžete zvlášť zobrazit všechny opakované události, je zde i úkolovník. Stejně jako adresář jej lze synchronizovat s počítačem a nyní mám v Samsungu všechny naplánované schůzky. Do kalendáře v telefonu se vejde čtyři sta položek.

U nové události si můžete vybrat mezi několika typy položek:

Naplánovat: běžná schůzka, ke které lze zadat popis, začátek a konec (i v různých dnech), přidat připomenutí a nastavit opakování

Výročí: vkládá se jen datum bez přesných hodin a upozornění. Můžete také zaškrtnout, jestli se výročí má v kalendáři každý rok opakovat.

Různé: totéž jako „Naplánovat“, ale bez opakování

Úkoly: lze zadat jen datum, nikoli hodinu, můžete přidat prioritu. K úkolu nepatří upozornění, po splnění se ale dá odškrtnout.

 
Tvorba nové události • úkolovník

Kvůli euforii z českého kalendáře jsem zapomněl na nejdůležitější časově-organizační funkci: budík. U něj se ale nic nezměnilo. Budíky jsou opět tři, můžete si v nich vybrat, ve kterých dnech budou aktivní, a zvolit, jestli se budík ozve i u vypnutého telefonu.

  
Budíky a jejich nastavení

Samsung podporuje i textové poznámky. Nesynchronizují se však s Outlookem a do každé lze napsat jen sto znaků textu.

 
Přehled poznámek • detail poznámky

Jen výčtem zmíním stopky, minutku, kalkulačku a převodník jednotek, zastavím se ale u diktafonu. Opět využívá celou sdílenou paměť (ne, ještě je stále brzo) a dokáže uložit až hodinové nahrávky. Ukládají se ve formátu AMR, který lze použít třeba v multimediálních zprávách – v takovém případě se hodí nastavit třeba minutové omezení délky. Škoda, že diktafon nefunguje během telefonování a nelze s ním nahrát probíhající hovor. 


Kalkulačka • převodník • minutka • stopky 

Samsung a přehrávač MP3

Úplnou novinku u Samsungu je podpora MP3. Zmínil jsem ji už u vyzvánění, kde lze empétrojky nastavit místo klasické vyzváněcí melodie. Telefon lze ale použít i jako omezený přehrávač MP3. Omezená tentokrát není ani tak paměť, která má rekordní kapacitu, ale spíš komunikace s přehrávačem. Nahrávat do něj data přes Bluetooth nebo infraport není to pravé, takže pro vážnější použití si musíte pořídit USB kabel.

 
Prostředí MP3 přehrávače – je efektní, ale dost jednoduchý

Dalším omezením jsou funkce přehrávače. Lze v něm pouze přeskakovat mezi skladbami a nikoli přetáčet – dostat se třeba doprostřed skladby. Během přehrávání se vám sice lidé dovolají, ale vy nemůžete dělat nic jiného; třeba psát zprávy. Po ukončení hovoru se přehrávání neobnoví tam, kde skončilo, skladba začne hrát úplně od začátku.

Seznam souborů MP3

Kvalita zvuku je ale dobrá. Platí to jak pro dodávaná špuntová stereofonní sluchátka, která lze použít i jako handsfree, tak i pro hlasité přehrávání přímo z reproduktoru telefonu. K Samsungu navíc můžete připojit „handsfree-františek“, které kvalitu zvuku ještě vylepší. Škoda, že konektor není standardní jack a nelze použít jiná než dodávaná sluchátka, která nepatří k úplné špičce.


V další kapitole se dočtete o plně funkčním infraportu, o zábavě a datových službách. Popíšu programy pro práci s telefonem a dočkáte se i hodnocení

Témata článku: Samsung, Recenze, Nokia 6230, Samsung D500, Samsung E630, Samsung Z, Vybraná položka, Dobíječka, Dlouhá zpráva, Barevné prostředí, Test, Sam, Velký, Velký test, Absolutní novinka, Klasická aplikace, Horizontální seznam


Určitě si přečtěte

Samsung překvapil. Galaxy A80 má unikátní konstrukci, otočný foťák a selfie bez kompromisů

Samsung překvapil. Galaxy A80 má unikátní konstrukci, otočný foťák a selfie bez kompromisů

** Nejzajímavější novinka z Milána má několik „poprvé“ ** Třeba New Infinity displej jsme očekávali až u Notu 10 ** Lákadlem je výsuvný a otočný foťák. Těšte se na špičkové selfie!

Martin Chroust | 33

RECENZE: Xiaomi Amazfit Verge — parádu nenadělají, zato funkcemi nadchnou

RECENZE: Xiaomi Amazfit Verge — parádu nenadělají, zato funkcemi nadchnou

** Amazfit Verge svými funkcemi nahradí i mnohem dražší konkurenty ** Na jedno nabití vydrží až celý týden - a to i s aktivním vyúžíváním GPS ** S komplikacemi počítejte při synchronizaci s sportovními aplikacemi **

Milan Měchura | 18