Samsung D500E: zařaďte vyšší rychlost (test)

Samsung nepatrně vylepšil svůj elitní model D500. Inovovaný telefon se může pochlubit podporou rychlých datových přenosů. Atraktivní design, vysouvací konstrukce, podpora MP3, Bluetooth a megapixelový fotoaparát zůstávají zachovány.
Samsung D500E: zařaďte vyšší rychlost (test)

Rychlé odkazy

 parametry telefonu v katalogu mobilů 
 
• fotogalerie se všemi obrázky

 •
nerozdělená recenze v textové verzi

Klíčové vlastnosti

 • podpora datových přenosů EDGE
 • konzervativní a přitom elegantní design
 • výborný displej s 262 tisíci barvami
 • podpora Bluetooth
 • přehrávač MP3
 • kapacita paměti
 • synchronizace s Outlookem

Hlavní nedostatky

 • MP3 přehrávač nehraje na pozadí
 • přílohy e-mailu musí mít dohromady méně než 200 kB
 • při vstupu do nabídky Javy hraje
 • hodila by se paměťová karta

Samsung se svým elitním modelem D500 slaví velké úspěchy. Také proto už je horlivě očekáván jeho nástupce s označením D600. Ještě před střídáním na trůnu se však nenápadně objevil Samsung D500E – mírně vylepšený stávající model.

Co je dobré, není třeba měnit

Telefon je po konstrukční stránce úplně stejný jako model D500, ze kterého vzešel. Není důvod něco měnit, černý „vysouvák“ je stále velmi atraktivní – představen byl minulý rok v říjnu. Rozměry telefonu jsou tedy 94 × 46 × 24 mm a také hmotnost 99 g zůstala zachována. Konstrukční zpracování je na prvotřídní úrovni.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Černá telefonu velmi sluší

Displej zvládne zobrazit 262 tisíc barev při jemném rozlišení 176 × 220 bodů na ploše o velikosti 30 × 39 mm. Je samozřejmě aktivní a obraz je velmi kvalitní. Uživatelské prostředí využívá kvalit displeje naplno. Vše je až kýčovitě barevné, nicméně do detailu vykreslené. Barvu nabídky si můžete vybrat ze čtyř typů. Hlavní nabídka je klasická, maticová – tvoří ji devět ikon. Hlouběji v menu jsou už jen textové popisky funkcí.

 
Pohotovostní displej • halvní nabídka • dílčí nabídka

Ovládání zajišťuje čtyřsměrná navigační klávesa s potvrzovacím středem. Narozdíl od některých starších Samsungů slouží střed opravdu k potvrzování voleb. Kolem se rozprostírá pětice funkčních tlačítek. „O patro níže“ se rozprostírá numerická klávesnice. Její ovládání je velmi pohodlné, jen občas narazí palec o horní výsuvnou část telefonu při stisku některého tlačítka v horní řadě.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Funkční.. • ..a numerická část klávesnice

Funkční nabídka telefonu je ohromná a bude vyhovovat i těm nejnáročnějším uživatelům. Za zmínku stojí především podpora Bluetooth a možnost synchronizace položek v adresáři a kalendáři s počítačem. Dále v telefonu najdete megapixelový fotoaparát, přehrávač MP3 souborů a obří paměť s kapacitou 96 MB. U nového modelu D500E je ale údaj o paměti spíše zklamáním, protože je stejný jako u D500. Přitom se proslýchalo, že bude paměť navýšena až na 256 MB. Vzhledem k absenci slotu pro paměťové karty by to bylo účelné vylepšení.

Ať se práší za kočárem

Jedinou novinkou ve výbavě nového modelu D500E je nakonec pouze podpora rychlých datových přenosů EDGE. Zdánlivá maličkost může být pro mnoho uživatelů klíčovou vlastností, rychlejší připojení k internetu je mnohdy k nezaplacení.

Rozhodli jsme se Samsung řádně prověřit a vyzkoušet jej jako hardwarový modem v praxi. Stáhli jsme si proto ze stránek českého zastoupení výrobce obslužný program Easy Studio 2. Je škoda, že tento důležitý software nedostanete na CD spolu s telefonem a musíte objemný balík dat (cca 150 MB) stahovat. Instalace je hračkou.

Klepněte pro větší obrázek 
Aplikace pro správu internetového připojení

K propojení s počítačem jsme využili bezdrátový přenos Bluetooth. Spojení bylo po celou dobu stabilní a ani jednou se nepřerušilo (cca 30 minut spojení). V aplikaci správce internetového připojení telefonu pak založíte nové připojení. Můžete vybrat ze seznamu zemí i Českou republiku, seznam operátorů však chybí. A tak do připravených polí musíte ručně vepsat APN a telefonní číslo připojení. Zadané hodnoty uložíte a následně se již můžete připojit.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nastavení přístupu k internetu

Zda se nacházíte v oblasti s pokrytím EDGE vás Samsung informuje na displeji malou ikonkou s písmenem E v horním stavovém řádku. Pokud budete mít smůlu, budete odkázáni pouze na GPRS. Ikonka svítí červeně, jakmile spustíte datové přenosy zešedne.


Samsung informuje o přítomnosti EDGE v síti • po připojení indikační ikona změní barvu

Jak nám to sviští?

Rychlost internetového spojení jsme prověřovali prostřednictvím služby SpeedTest. Naše redakce se nachází v oblasti s docela dobrým pokrytím a tak jsme běžně dosáhli rychlosti při stahování dat v rozmezí 140 až 165 kb/s. To odpovídá až 20 kB stažených dat za sekundu. Jeden megabajt je možné stáhnou do jedné minuty. Rychlost opačného toku dat se pohybovala kolem 40 kb/s.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Třikrát měř...

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Naměřená rychlost v porovnávacích grafech

A mám to zadarmo!

A to nejlepší nakonec. Cena vylepšeného Samsungu D500E je stejná jako u modelu D500. V obchodech se pohybuje mezi desíti až jedenácti tisíci korunami. Pokud o koupi Samsungu D500 uvažujete, kupte si raději D500E. Nikdy nevíte, kdy se vám budou rychlejší datové přenosy hodit.

Na následujících řádcích vám nabízíme text recenze modelu D500 Marka Lutonského, mírně upravený a aktualizovaný pro model D500E.


V druhé kapitole
blíže zhodnotíme design, konstrukci a displej telefonu.

Témata článku: Samsung, Recenze, Test, Samsung D500E, Samsung Z

15 komentářů

Nejnovější komentáře

 • Tw!ster 9. 2. 2006 11:09:51
  Víte někdo o tom, že se Samsungem D500E se přes Bluetooth můžete nabourat...
 • intimidant, intimidant 12. 8. 2005 18:32:51
  všechno jde...
 • Michal 29. 7. 2005 22:46:25
  Poradí mi někdo, jestli by bylo možné stáhnout, nejlíp zdarma, webový...
Určitě si přečtěte

Asus Zenfone AR: na rozhraní mezi třemi realitami [recenze]

Asus Zenfone AR: na rozhraní mezi třemi realitami [recenze]

** Asus Zenfone AR vás přenese do rozšířené i virtuální reality ** Nekompromisní výbava uspokojí i ty nejnáročnějí uživatele ** Celkový dojem kazí jen vyšší cena

23.  7.  2017 | Miksa Martin | 4

Chytrý adaptér NextDrive Plug a webová kamera NextDrive Cam S: osobní cloud s dohledem

Chytrý adaptér NextDrive Plug a webová kamera NextDrive Cam S: osobní cloud s dohledem

** Chytrý adaptér do zásuvky poslouží jako osobní cloud ** Pomocí webové kamery získáte dálkový dohled ** Mobilní aplikace umožní rychlý přístup na disk, flasku nebo webovou kameru

20.  7.  2017 | Michlovský Jakub | 1

Asus Zenfone Zoom S: zdařilá reinkarnace s dvojicí fotoaparátů [recenze]

Asus Zenfone Zoom S: zdařilá reinkarnace s dvojicí fotoaparátů [recenze]

** Tělo i komponenty jsou z předchozích modelů, navíc je tu dvojice fotoaparátů ** Potěší neskutečná výdrž a možnost použít telefon jako powerbanku. ** Asus se chlubí 2,3x optickým zoomem, který tak úplně optický není

16.  7.  2017 | Vrbacký Jakub | 2

Lenovo Moto G5 Plus: na USA stačí, v Evropě se zapotí [recenze]

Lenovo Moto G5 Plus: na USA stačí, v Evropě se zapotí [recenze]

** Lenovo Moto G5 Plus se pokusí zabodovat kvalitním fotoaparátem ** Přidá dostatečný výkon, podporu LTE, NFC nebo 3 000mAh baterie ** A na své si přijdou i milovníci (téměř) čistého Androidu

13.  7.  2017 | Měchura Milan | 17

Sony Xperia XZ Premium: konzervativní obr se skvělými funkcemi [recenze]

Sony Xperia XZ Premium: konzervativní obr se skvělými funkcemi [recenze]

** Vlajkový smartphone Sony má hned několik lákadel ** Hlavním je nový fotoaparát s natáčením zpomaleného vide ** Sony tentokrát rozumně nastavilo cenu a přivezlo Dual SIM

9.  7.  2017 | Láska Jan | 50

Nokia 3: návrat legendy do řad levných smartphonů [recenze]

Nokia 3: návrat legendy do řad levných smartphonů [recenze]

** Legendární Nokia je zpět a brousí si zuby na trh chytrých telefonů ** Nokia 3 je low-end s kvalitním zpracováním a čistým Androidem ** Na českém trhu se prodává za 4 000 Kč v Single i Dual SIM variantě

6.  7.  2017 | Miksa Martin | 24

Sony Xperia XA1 Ultra: velký displej, velká cena [recenze]

Sony Xperia XA1 Ultra: velký displej, velká cena [recenze]

** Kvalitní velký displej s minimálními bočními rámečky ** Odladěný telefon dokáže překonat nízká očekávání ** Levná plácačka, která je vlastně pekelně drahá

2.  7.  2017 | Herodek Martin | 22


komerční sdělení

Komerční sdělení