Samsung F300: to tu ještě nebylo (test)

Samsung F300 je mobilní telefon, který disponuje zcela ojedinělou oboustrannou konstrukcí. Jak se tento experiment osvědčí v praxi?
Samsung F300: to tu ještě nebylo (test)

Bavte se hudbou, ale bez Javy

Samsung F300 je již podle přívlastku Ultra Music určen hlavně pro přehrávání hudby. Bohužel ani v této oblasti není vše dovedeno k dokonalosti. Hudební přehrávač najdete jen na multimediální straně telefonu. Poradí si s formáty MP3, WMA, AAC, eAAC a eAAC+. Hrát na pozadí umí pouze po přepnutí telefonu na druhou stranu. Není možné například poslouchat hudbu a přitom si prohlížet fotografie v Albu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Hudební přehrávač • v podnabídkách není lehké se zorientovat

Možnosti nastavení hudebního přehrávače jsou široké, díky množství podnabídek ale není ovládání zcela intuitivní a vyžaduje cvik. Potýkat se také zřejmě budete s nepřeným ovládáním pomocí senzorových tlačítek. Je možné nastavit opakované i náhodné přehrávání, aktivovat rozšíření sterea nebo zvuk upravovat pomocí pevně nastavených křivek ekvalizéru. Skladby si roztřídíte podle názvu, interpreta, alba, žánru i počtu přehrání. Telefon vám také automaticky nabídne seznam nejčastěji poslouchaných písní. Tvorba vlastních playlistů je samozřejmostí, jejich pojmenování pomocí nepřesného senzorového kříže pak přímo tragické.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Skladby lze seřadit podle několika kritérií

Hudební soubory telefon čerpá z vnitřní paměti, která činí přibližně 100 MB, nebo z paměťové karty. Zde musejí být ale uloženy ve složce Music, jinak je nenajde. Standardně dodávaná sluchátka se svou kvalitou vyrovnají sluchátkům levných MP3 přehrávačů. V půlce kabelu mají krabičku s mikrofonem, tlačítkem pro příjem hovorů a anténním přijímačem pro vestavěné rádio. Zde je můžete rozpojit a do klasického 3,5mm jacku připojit vlastní. Telefon také může hrát přes přijatelně kvalitní hlasitý reproduktor nebo díky profilu A2DP do bezdrátových Bluetooth sluchátek. Pokud je telefon umístěn v pouzdře a obě baterie jsou nabité naplno, dokáže hudební přehrávač s nastavenou střední hlasitostí hrát nepřetržitě do sluchátek téměř 35 hodin!

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Sluchátka se zapojují do konektoru na levé straně telefonu • snadno si připojíte sluchátka vlastní

V hudebním telefonu nesmí chybět FM rádio. Všechny dostupné stanice si uložíte do paměťových pozic ručně nebo automaticky. Funkce RDS chybí. Poslední funkcí u multimediální strany je hlasový záznamník, který je zcela shodný s tím na straně telefonní.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Hlavní displej rádia a jeho nabídka • diktafon je stejný jako na telefonní straně

Samsung F300 nepodporuje Javu. Na malém displeji by totiž stejně moc her hrát nešlo, u multimediálního byste se zase potýkali se špatnou ovladatelností.

Rozumí si s EDGE

Datové přenosy jsou zastoupeny GPRS i EDGE v třídě 10. Na krátkou vzdálenost využijete Bluetooth nebo datový kabel. Ani na infolince Samsungu mi ale nedokázali sdělit, zda bude datový kabel součástí základního balení. Podle nabídky telefonu by měl být po připojení k počítači dostupný standard USB Mass Storage. Málo vídanou věcí je podpora MTP (Media Transfer Protocol), který umožní kopírování souborů například přes Windows Media Player.

Klepněte pro větší obrázek
Nabídka wapového prohlížeče

Po aktivaci wapového prohlížeče se telefon automaticky přepne na multimediální stranu. Stránky si tak můžete vychutnávat na větším displeji. Kromě běžných funkcí je k dispozici možnost vypnutí obrázků, zvuků i JavaScriptu. Velikost textu lze volit mezi třemi úrovněmi.

Pro milovníky experimentů

Někomu se možná nápad s oboustranným telefonem může líbit, při bližším zkoumání, ale většina uživatelů zjistí, že za tuto originalitu musí zaplatit vysokou daň. Jedinými výhodami této konstrukce jsou totiž malé rozměry telefonu společně s kvalitní klávesnicí s velkými tlačítky. Nevýhody v podobě malého displeje, neergonomického ovládání, absence Javy apod. však převažují. Samsung F300 je určen zejména lidem, kteří se rádi odlišují a zkoušejí něco nového. Běžným uživatelům hledajícím multimediální telefon s pohodlným ovládáním jej nemůžu doporučit.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Samsung F300 prostě není normální telefon

Samsung F300 se již dá v některých internetových obchodech pořídit za cenu okolo deseti tisíce korun. Černou variantu by brzy měly následovat veselejší barevná provedení.

Plusy a mínusy

+ netradiční oboustranná konstrukce
+ kvalitní dílenské zpracování
+ možnost připojení vlastních sluchátek

- nepraktické ovládání senzorovým křížem
- absence Javy
- příliš malý telefonní displej

Témata článku: Samsung, Recenze, Samsung F300, Sam, Test, Vestavěné rádio, Vodorovný pruh, Šťastná volba, Střední hlasitost, Skvělá klávesnice


Určitě si přečtěte

RECENZE: Huawei P30 Lite – krasavec se veze na vlně úspěchu

RECENZE: Huawei P30 Lite – krasavec se veze na vlně úspěchu

** Všudepřítomný důraz kladený na fotoaparát se opět vyplácí ** Po úspěchu top modelů nasadil P30 Lite sebevědomou cenovku ** I přes některé nedostatky se, myslím, bude prodávat o sto šest

Jakub Vrbacký | 50

NÁVOD: Jak získat neomezený mobilní internet na léto za 100 Kč

NÁVOD: Jak získat neomezený mobilní internet na léto za 100 Kč

** Jedinečná šance okusit neomezený internet v mobilu od T-Mobilu ** Twist karta s kreditrem 200 Kč aktuálně v Bille za 99,90 Kč ** Surfovat neomezeně můžete celé léto, dokonce i v roamingu

Filip Kůžel, Aleš Pospíšil | 66

RECENZE: Samsung Galaxy A50 — střední třída s minimem kompromisů

RECENZE: Samsung Galaxy A50 — střední třída s minimem kompromisů

** Samsung se letos zaměřil na střední třídu, a my jsme otestovali další výsledek jeho snažení ** Galaxy A50 vás naláká na skvělý displej, velkou baterii a trojitý fotoaparát ** Plastová konstrukce nevadí, vůbec poprvé jsme si Samsungů vyzkoušeli optickou čtečku otisků prstů.

Martin Chroust | 26

RECENZE: Garmin Forerunner 945 jsou hodinky nabušené k dokonalosti. Umí téměř vše!

RECENZE: Garmin Forerunner 945 jsou hodinky nabušené k dokonalosti. Umí téměř vše!

** Tohle je vrchol mezi sportovními hodinkami. ** Forerunner 945 umí prakticky vše, co se sportovního měření týká. ** Navíc jsou lehké a potěší i výdrž kolem 30 hodin při zapnuté GPS.

Pavel Tomek | 24