Samsung Galaxy Note: chytrý náčrtník [recenze]

Galaxy Note balancuje mezi mobilem a tabletem. Má skvělou výbavu a k praktickému grafickému využití si dopomáhá netradičním stylusem.

Trendy ve velikosti mobilních zařízení se s časem mění. Zatímco ještě před pěti lety byla patrná snaha vyrobit co nejtitěrnější telefon, s nástupem dotykových smartphonů se pohled na parametry velikostï razantně změnil. Větší displej totiž znamená větší pohodlí pro ovládání prsty. Co když je ale smartphone vybaven zároveň stylusem? Obhájí si své přerostlé rozměry? V případě nového Samsungu Galaxy Note určitě ano.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

V první řadě si ujasněme, s jakým typem zařízení máme tu čest. Samsung Galaxy Note je dotyková placička s Androidem, velikostně na rozhraní mobilního telefonu a tabletu. Přesto má blíž k mobilům, mezi které jej počítáme. V redakci se pro Note už zabydlelo celkem výstižné označení tabletofon. Samsung by se však raději viděl jako zakladatele zcela nového druhu mobilních produktů, kterým říká právě Note. Jestli se tato kategorie zažije jako obecná a v budoucnu budeme používat "nouty" různých značek, ukáže až čas. Jisté je, že Galaxy Note nad současné smartphony vyčnívá, a to nejen díky velkému displeji, ale hlavně konceptu speciálního dotykového pera.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Samsung však není prvním výrobcem, který přišel s myšlenkou vyrobit pětipalcové zařízení s Androidem. Minulý rok se i na český trh dostal Dell Streak, jeho výrobce Dell se však neodvážil nazývat jej mobilním telefonem, mluvil spíše o minitabletu. Mnoho fanoušků jej však jako telefon používalo. Streak 5 ale trpěl mnoha softwarovými nedodělky a nestal se nijak masově populárním. Samsung se z chyb poučil, ty nejzávažnější odstranil, přidal něco nového a světlo světa spatřil jeho Galaxy Note.

Klíčové vlastnosti:

 • kvalitní zpracování, elegantní design
 • velký dotykový Super AMOLED displej s HD rozlišením
 • speciální stylus pro ovládání celého menu a pro grafické aplikace
 • špičkový výkon a komunikační schopnosti
 • slušná výdrž díky velkokapacitnímu akumulátoru 

Hlavní nedostatky:

 • příliš velká šířka zařízení znemožňuje pohodlnou manipulaci jednou rukou
 • kvůli rozměrům ne tolik pohodlné telefonování
 • stylus se špatně vyndává z těla, na jeho doteky nereagují systémové senzory
 • při velké vytíženosti dochází k zahřívání zařízení
 • chybí mechanické tlačítko pro spoušť fotoaparátu

Technické parametry:

 • operační systém: Android 2.3 Gingerbread
 • rozměry a hmotnost: 147 × 83 × 9,7 mm, 178 g
 • displej: 5,3" širokoúhlý Super AMOLED HD, rozlišení 1 280 × 800 bodů
 • fotoaparát: 8 Mpx, LED blesk, autofokus, sekundární přední kamera 2 Mpx
 • procesor: dvoujádrový 1,4 GHz
 • paměť: RAM 1 GB, uživatelská 16 nebo 32 GB, podpora microSD (až 32 GB)
 • baterie: 2 500 mAh

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Pro chlapy, co mají tlapy

Pokud se na Samsung Galaxy Note díváme jako na telefon, je to skutečně přerostlý. Kdybychom mluvili o tabletu, jde o miniaturní zařízení. Tak či onak, reálné rozměry přístroje jsou 147 × 83 × 10 mm a hmotnost 178 gramů. Největší starosti při používání nám dělá šířka. Přes osm centimetrů je více, než měří průměrná dlaň od ohnuté čtveřice prstů po ohnutý palec. Tento fakt výrazně komplikuje držení v ruce i samotné ovládání. Při pevném držení je zkrátka problém dosáhnout palcem do všech koutů displeje. Zařízení je třeba buď přechytnout, což je manévr, při kterém hrozí vypadnutí, nebo chytit do jedné ruky a ovládat druhou.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

I to je jeden z důvodů, proč Samsung Galaxy Note před koupí jednoznačně doporučujeme "na vlastní ruce" vyzkoušet. A ne pouze na stojanu v prodejně, ale nechat si ho rozbalit a pořádně potěžkat v ruce. Mnohé zájemce může taková osobní zkušenost od koupě odradit, jiné naopak nadchnout. Najdou se i lidé, kteří si rozměry Samsungu Galaxy Note neumí vynachválit. Musíme upřesnit, že jde především o vzrostlé muže s velkýma rukama, podle jejichž tvrzení je i čtyřpalcový mobil drobeček.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Příjemným fyzickým parametrem Samsungu Galaxy Note je tloušťka pouhých 10 mm. I díky ní je možné schovat ho do kapsy saka či bundy, aniž by budil nepatřičnou pozornost bezpečnostních služeb. Na stranách se nachází standardní set ovládacích a systémových prvků. Vlevo je to nadrozměrný regulátor hlasitosti při hovoru, vpravo tlačítko zapnutí a probuzení z režimu spánku. Vrchní stranu obsadil 3,5 mm konektor pro sluchátka. Spoušť fotoaparátu zcela chybí a to je u zařízení těchto rozměrů chyba.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Kouzelné pero

V dolní části má své místo konektor microUSB pro připojení datového kabelu či nabíječky. V budoucnu bude pro Samsung Galaxy Note dostupná i dokovací stanice, ke které se bude pomocí tohoto konektoru připojovat. Už v úvodu jsme naznačili, že Samsung Galaxy Note je vybaven stylusem. Říká se mu "S Pen" a jeho místo je taktéž na spodní straně. Ze skrytého tunelu vysunete pero po zatáhnutí za vyčnívající okraj. Ten je však příliš hladký a klouže, takže vysouvání není ani po několika dnech cviku úplně bezproblémové.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Tyčinka stylusu je zhruba 10 cm dlouhá a není teleskopicky vysouvatelná. Hrot je plastový se speciální úpravou, díky které může ovládat kapacitní displej. Nikoli však libovolný displej, ale pouze ten na Notu. Může za to speciální vrstva displeje, která jediná na dotyky pera reaguje, ostatní telefony jsou proto vůči dotyku imunní. Zaznamenávání dotyku je přesné, displej dokonce dokáže snímat tlak pera v několika stupních. Přestože standardní možnosti ovládání prsty zůstaly zachovány, s perem se pohodlněji přechází na webu či píší poznámky.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Stylus pracuje ve dvou režimech. První je klasické ovládání pohybovými gesty, kdy pero supluje dotyky prstu. Ve spodní části stylusu, zhruba v místě kde většina lidí drží palec, se nachází malé zapuštěné tlačítko. A po jeho stisku se dostáváte do režimu druhého. Při současném stisku tlačítka a podržení hrotu pera na displeji zařízení automaticky udělá screenshot a otevře jej v grafickém editoru. Při dvojitém poklepání se zase spustí aplikace grafických poznámek. Protože dvojice senzorových tlačítek pro ovládání Androidu nereaguje na doteky stylusu, existují i gesta pro návrat o úroveň výš nebo vyvolání kontextové nabídky. Všechny pohyby se stylusem si snadno osvojíte v nabídce Nastavení dotykového pera.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Společník na dva dny

Zadní kryt je celoplastová ohebná skořápka, pro jejíž sejmutí slouží výřez pro nehet v sousedství objektivu 8Mpx fotoaparátu a přisvětlovací diody. U námi testované tmavé varianty (barva je něco mezi tmavě šedou, modrou a černou) je vnější povrch plastu vroubkovaný, Samsung tomuto zpracování říká Hyperskin. Telefon díky tomu tolik neklouže a v drážkách nezůstávají otisky. Jiné je to však u bílé varianty Notu, kdy je zadní kryt lesklý a hladký a na světle je na něm vidět každá šmouha. Ve spodní části zad najdeme ještě hlasitý reproduktor, díky celkové velikosti telefonu je jen malá šance, že byste zrovna jeho dusili dlaní.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Po odejmutí krytu se naskytne pohled na vysokokapacitní Li-Ion akumulátor. Samsung si dobře uvědomuje mimořádně vysokou energetickou náročnost pětipalcového displeje, a tak model Note vybavil baterií s kapacitou 2 500 mAh. A udělal dobře. I přes nadstandardní kapacitu výdrž zařízení během testování nepřesáhla jeden den. Je však pravda, že jsme smartphone využívali velmi intenzivně. Pokud bude Note fungovat v běžném režimu zatížení, bez problémů byste se měli dostat na dvoudenní výdrž.

Témata článku: Samsung, Android, Recenze, Smartphony, Galaxy, Samsung Galaxy, Samsung Galaxy Nexus, Samsung Galaxy Note, Samsung Galaxy S, Samsung Galaxy S II, Velká šířka, Virtuální tlačítko, Primární telefon, Přehledné rozhraní, Dvojí stisknutí, Česká verze, Nejvýkonnější zařízení, Náčrt, Budoucí update, Speciální sekce, Malé okno, Hlavní aplikace, Doručená zpráva, Note, Multidotykovým displej


Určitě si přečtěte

RECENZE: Pocophone F1 — extrémní výkon za dostupnou cenu

RECENZE: Pocophone F1 — extrémní výkon za dostupnou cenu

** Výkonově zvládne vše, co byste po dnešním telefonu mohli chtít ** Chybějící NFC bude pro mnohé nepřekonatelnou vadou ** Drobné nedostatky se vyhnuly důležitým funkcím

Martin Herodek | 43

Huawei Mate 20 Pro nadělá konkurenci vrásky. Superphone nemá slabé místo

Huawei Mate 20 Pro nadělá konkurenci vrásky. Superphone nemá slabé místo

** Nová vlajková loď Huawei prakticky nezná kompromisy ** Přináší ohromný výkon a nezvykle mnoho inovací ** Nejzajímavější je čtečka v displeji a nový typ paměťovky

Jan Láska | 153

RECENZE: Honor 8X — obr téměř bez chyb

RECENZE: Honor 8X — obr téměř bez chyb

** 6,5" displej nemusí nezbytně znamenat nepoužitelně velkou plácačku ** Výbava nezklame, až na zastaralý microUSB konektor ** Zásadní inovace nečekejte, ale ve střední třídě to (zatím) nevadí

Martin Herodek | 58

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 137

Technologický zázrak a prudká facka pro Google. Huawei Watch GT vydrží dva týdny

Technologický zázrak a prudká facka pro Google. Huawei Watch GT vydrží dva týdny

** Huawei nás na tiskové konferenci zahltil novinkami ** Jednou z nich jsou kruhové chytré hodinky Watch GT ** Mají GPS, vlastní systém a nabité vydrží až 2 týdny.

Filip Kůžel, Jan Láska, Martin Miksa | 38

RECENZE: Nokia 7 Plus — takhle se zadělává na bestseller

RECENZE: Nokia 7 Plus — takhle se zadělává na bestseller

** Nokia 7 Plus je smartphone vyšší třídy s rozumnou cenovkou. ** Lákadlem je čistý Android, skvělá výdrž i fotoaparát Zeiss ** Bonusem je dostatek výkonu i paměti

Martin Miksa | 61