Samsung Galaxy Spica: nebojácný průzkumník (test)

Druhý Samsung Galaxy se dočkal několika hardwarových změn. Spica původně běžela na Androidu 1.5, nyní je k dispozici upgrade na 2.1.

I když Samsung Galaxy Spica není prvním Android telefonem od tohoto výrobce, původní Galaxy zná málokdo. Telefon jsme sice otestovali, ale narazit na něj v obchodech bylo takřka nemožné. U Galaxy Spica je situace podstatně lepší, model se systémovým značením i5700 je totiž oficiálně dostupný i pro Českou republiku. Uživatelé tak mají konečně šanci zjistit, jak si Samsung s Androidem poradil.

Samsung i5700 Galaxy Spica
Klepněte pro větší obrázekDruhý Samsung se systémem Android ve verzi 1.5, tentokrát obdařený procesorem Samsung S3C6410 taktovaným na 800 MHz. Podporuje HSDPA a má kapacitní dotykový displej s HVGA rozlišením.rozměry a hmotnost: 115 × 57 × 13 mm, 124 g
displej: 3,2'', kapacitní TFT, 320 × 480, 16 mil. barev
sítě a data: GSM (850/900/1 800/1 900 MHz), WCDMA (900/2 100 MHz), GPRS (třída 12), EDGE (třída 12), HSDPA (3,6 Mb/s), GPS
konekt.: microUSB, Bluetooth (A2DP), Wi-Fi
paměť: 180 MB, 128 MB RAM, microSDHC
baterie: 1 500 mAh, procesor: ARM1176 800 MHz
operační systém: Android 1.5
hudba: přehrávač hudby, 3,5mm jack
fotoaparát: 3MPx (2 048 × 1 536), video (320 × 240), autofocus
72%
hardware
69%
software
katalogpreviewinfo výrobce
cena: 6 440 Kč (koupit)

Samsung Galaxy Spica je dalším telefonem, který se ovládá přes dotykový displej. Se vzhledem se tedy mnoho zajímavého vymyslet nedá. Samsung alespoň přidal červeně orámované tlačítko a reproduktor. Zajímavě jsou také uspořádána tlačítka pod displejem, která rozhodně nemají klasický tvar. Na funkčnosti to ale rozhodně nijak neubírá. Kromě příjmu a ukončení hovoru tu máme rychlý přístup k vyhledávání na internetu, tlačítko nastavení, návrat zpět a přepnutí na pohotovostní displej.

Galaxy se vrací

Čtyři tlačítka najdete i po stranách. Jedno slouží jako zámek (není posunovací, stačí ho jen zmáčknout), druhé spouští fotoaparát. Další dvě klasicky upravují hlasitost. Zadní stanu zdobí pouze objektiv fotoaparátu a mřížka reproduktoru. Zajímavější je horní strana, kde se nachází chráněný otvor pro microUSB kabel a konektor pro sluchátka s 3,5mm jackem. Telefon mě potěšil také způsobem umístění SIM karty a microSD karty. Stačí totiž sundat zadní kryt a bez vyjmutí baterie obě dvě karty jednoduše umístíte. Tradičně vysokou úroveň si drží konstrukce. I když je telefon pouze plastový, působí odolným dojmem.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Hlavním ovládacím prvkem telefonu je kapacitní displej. Má stejné parametry jako první Galaxy, tj. úhlopříčku 3,2" a rozlišení 320 × 480 bodů. Změnil se pouze typ displeje, místo technologie OLED jsme se dočkali rozšířenějšího (a také pro výrobce levnějšího) TFT.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Ovládání bohužel není tak bezproblémové, jak jsem očekával. Při rolování seznamy se mi mnohdy stalo, že se telefon krátce zasekával. Chyba mě překvapila o to víc, že Galaxy Spica má výkonnější procesor než dřív, s taktem 800 MHz. Přitom máme vyzkoušeno, že operační systém Android běží plynule i s podstatně slabším hardwarem.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Ještě častějším problémem byla nevyvážená citlivost displeje. Na rozdíl od jiných telefonů, se mi tentokrát stávalo, že místo pohybu v seznamech jsem nechtěně spustil nějakou funkci. Telefon zkrátka dotek vyhodnotil jinak. Jedná se sice o detail, ale v praxi je to dost otravná chyba.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Samsung se tentokrát rozhodl, že ponechá operační systém Android v jeho původní podobě, takřka nikde nenajdete žádné nástavby nebo vylepšení. To ale nijak nevadí, Android je na rozdíl od některých konkurentů dostatečně vyladěný už v základní podobě. Standardem jsou aplikace Googlu (vyhledávání, Gmail, Google Talk a Google Maps), nechybí ani rychlý přístup na Facebook, MySpace a YouTube.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Zachován zůstal způsob oznámení, kdy se v horní liště objeví ikonka a srolováním nabídky dolů, zjistíte, co přesně znamená. Nic se nezměnilo ani na nastavení. Slouží k němu jediné hardwarové tlačítko, které spouští vždy aktuální volby vzhledem k tomu, kde v menu se nacházíte.

Povyšte na Eclair

Některé věci mi ale na Androidu vadí. Proč například nemohu fotit i bez paměťové karty (a telefon přitom volné místo má)? Chtěl bych také mít přístup k placeným aplikacím, freeware všechno nenahradí. To už však není chyba telefonu jako takového, ale samotného systému, resp. jeho české podpory ze strany Googlu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

V telefonu byl při testování nainstalován původní Android ve verzi 1.5 Cupcake, přičemž v současnosti je na oficiálních českých stránkách Samsungu již k dispozici upgrade na aktuální verzi 2.1 Eclair. S ní získá Galaxy Spica mnoho dalších vylepšení včetně nativní podpory Exchange přímo v systému. Android 1.5 nabízí tři pohotovostní displeje řazené vedle sebe. Přidat si na ně můžete složky, widgety, internetové záložky a libovolnou ikonku z hlavní nabídky. Ta je jako obvykle řazena abecedně.

Ve verzi 1.5 se můžete setkat s problémem u kontaktů. Samsung nabízí jejich synchronizaci pouze s GMailem. Aplikaci třetí strany pro synchronizaci přes Exchange byste museli vyhledat v Android Marketu, proto raději doporučujeme aktualizovat systém na vyšší verzi. Další způsob, jak dostat kontakty do telefonu, je nainstalovat Samsung New PC Studio (CD je součástí základního balení) a nahrát kontakty prostřednictvím kabelu z počítače. Pro novou verzi Androidu 2.1 Eclair je připraven synchronizační software Samsung Kies.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Naopak, na příjemnou změnu jsem narazil u zpráv. Standardní klávesnice Androidu mi příliš nevyhovuje (a jinou si koupit nemohu), proto jsem uvítal, že s vlastní klávesnicí přišel Samsung. A rovnou si vyberete, jestli chcete QWERTY, 12 tlačítek nebo 20. Také možnosti nastavení jsou bohatší. Zachována zůstala možnost automatického dokončování, vibrace a zvuk tlačítek, klávesnice Samsungu ale nabízí také T9 a snadné přidávání nových slov. Telefonu můžete i určit, kdy má zkusit odhadnout zbytek slova a dokonce si troufá i na odhad slova následujícího! Tady je ale přesnost pochopitelně nízká.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Povedený průkopník

Příloha udělá z textové zprávy multimediální, mě ale více zaujalo, že telefon dokáže na přijatou zprávu upozorňovat opakovaně. Organizační funkce jsou až na kalendář a budík slabé, tady se ale počítá s tím, že si nabídku sami rozšíříte dalšími aplikacemi. Z dalších funkcí mě rozhodně nejvíc zaujal DivX přehrávač. Samsung Galaxy Spica si i díky rychlému procesoru troufne na přehrávání filmů. Nemusíte nic převádět, zkopírujete film a můžete sledovat. Baterie bez větších problémů zvládla dvouhodinový snímek. Bohužel se mi ale nijak nepodařilo zprovoznit titulky.

Klepněte pro větší obrázek

Některé nepříjemné chyby najdete i jinde v zábavě. Přehrávač hudby například umí klasické dělení, ale skladby v rámci alba setřídí podle abecedy. Aspoň, že dodávaná sluchátka nehrají nejhůř, výraznější basy by se ale hodily. Opravdu mě ale pobavilo nastavení fotoaparátu, které obsahuje dohromady jedinou volbu. A fotky? Podívejte se sami na testovací snímek. Přeostřené kontury a nevěrné podání barev..

Klepněte pro větší obrázek

Ze Samsungu Galaxy Spica mám mírně smíšené pocity. Android je rozhodně nejnadějnější operační systém, ale Samsung to trochu kazí hůře ovladatelným displejem nebo nedoladěnými multimediálními funkcemi. Abyste zvýšili užitnou hodnotu přístroje, doporučujeme aktualizovat na novou verzi Androidu 2.1. Update by měl přinést i lepší výsledky vestavěného fotoaparátu. Ve výsledku se pak Galaxy Spica coby prakticky průkopník Androidu v barvách Samsungu za nic stydět nemusí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
K Samsungu Galaxy Spica dostanete kvalitní špuntová sluchátka
Diskuze (33) Další článek: Týden Mobilně 36: roaming, 3G, novinky

Témata článku: Samsung, Recenze, Galaxy, Průzkum, Samsung Galaxy, Samsung Galaxy Spica, Druhý samsung, Testovací snímek, Technologie OLED, Standardní klávesnice

Určitě si přečtěte

Asus Zenfone 4 Pro: Surový výkon a opěvovaný fotoaparát pro zámožné [recenze]

Asus Zenfone 4 Pro: Surový výkon a opěvovaný fotoaparát pro zámožné [recenze]

** Zenfone 4 Pro se pouští do boje s těmi nejlepšími z nejlepších ** Nabízí hodně výkonu, povedené UI a propracovaný fotoaparát ** Cena přes dvacet tisíc korun značí hodně sebedůvěry. Je oprávněná?

21.  1.  2018 | Vrbacký Jakub | 3

Huawei Mediapad M3 Lite 10: Překvapivě zajímavý společník [recenze]

Huawei Mediapad M3 Lite 10: Překvapivě zajímavý společník [recenze]

** Po vzoru 8palcového modelu má i ten 10palcový čtečku otisků prstů ** Zaujme kvalitní kovovou konstrukcí a čtveřicí reproduktorů ** S papírově horších hardwarem se dokáže vyrovnat s grácií

17.  1.  2018 | Měchura Milan | 7

BlackBerry Motion: Tak trochu jiný Android [recenze]

BlackBerry Motion: Tak trochu jiný Android [recenze]

** Ostružina bez klávesnice, která se musí spolehnout na jiné přednosti ** Surový výkon to určitě nebude, navrch má naopak software ** Zařízení je určeno pro ty, kteří vědí, co od mobilu chtějí

14.  1.  2018 | Láska Jan | 23

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

** Překvapivě schopný mix parametrů s rozumnou cenovkou ** Slabší výkon kompenzuje HD rozlišením a dostatkem paměti ** Přítomná trojice slotů na karty a infraport se nevidí často

12.  1.  2018 | Herodek Martin | 8

LG V30: Neprávem opomíjený klenot [recenze]

LG V30: Neprávem opomíjený klenot [recenze]

** LG V30 přichází bez druhého displeje, avšak s minimálními rámečky ** Novinkou je certifikace IP68 a armádní MIL-STD-810G ** Evropská verze tentokrát podporuje bezdrátové dobíjení (Qi)

7.  1.  2018 | Měchura Milan | 39

Motorola Moto G5s Plus: všeho tak akorát [recenze]

Motorola Moto G5s Plus: všeho tak akorát [recenze]

** Povedená střední třída s minimálními úpravami systému ** Dobře zpracovaný a funkčně vyvážený telefon sráží vyšší cena ** Bohužel je bez podpory Moto Modů

4.  1.  2018 | Herodek Martin | 7

Asus Zenfone 4 Selfie Pro: Splněný sen selfie maniaka [recenze]

Asus Zenfone 4 Selfie Pro: Splněný sen selfie maniaka [recenze]

** Asus Zenfone 4 Selfie Pro zaujme každého, kdo rád a často fotí sebe sama ** Kvalitou čelních kamer patří ke špičce, ostudu neudělá ani tou zadní ** Potěší i vzhledem, výdrží baterie a očištěným prostředím

31.  12.  2017 | Miksa Martin | 8

Apple iPhone X: přichází modla [recenze]

Apple iPhone X: přichází modla [recenze]

** Stabilizovaný teleobjektiv je skvělý ** Výdrž je srovnatelná s iPhonem 8 Plus ** Face ID funguje úplně fantasticky

24.  12.  2017 | Michlovský Jakub | 178