Samsung i858: chytrolín, co si nechá sáhnout do očí (první pohled)

Samsung má chytrý telefon s Linuxem, špičkovým dotykovým displejem, dvoumegapixelovým fotoaparátem, Wi-Fi rozhraním a velkou pamětí. To všechno v kompaktní vysouvací konstrukci s líbivým designem. Bude to silný soupeř pro Windows Mobile z vlastní stáje?
Samsung i858: chytrolín, co si nechá sáhnout do očí (první pohled)

Samsung zatím oficiálně svůj SGH-i858 představil jen v Číně, a to už v říjnu. Zatím koluje pár fotografií i mezi evropskými servery a v Americe se co nevidět začne docela revoluční model značky prodávat. Největším zdrojem informací je proto úřad Federal Communications Commission ve Státech, z jehož materiálů čerpáme.

Vytáhnout a dotknout se

Konstrukčně patří SGH-i858 mezi vysouváky. Do většího těla o rozměrech 107 × 53 × 21 milimetrů se mohl vměstnat rozměrný displej se špičkovým QVGA rozlišením, tedy 240 × 320 obrazových bodů. Někdo by mohl lamentovat nad „pouhými“ 260 tisíci barev, okem ale o rozdíl mezi tímto počtem barev a extrémními 16 milióny ale ani nebudete moci zavadit.

Klepněte pro větší obrázek
Samsung SGH-i858

Nejpodstatnější je ovšem technologie displeje – je dotykový, z levé hrany zad telefonu se dá vyjmout stylus. Bude to taktovka pro operační systém Linux, pod kterým telefon pracuje. Počítáme s automatickým rozpoznáváním psaných znaků a výrobce slibuje i další usnadnění práce se smartphonem díky hledání kontaktů pomocí hlasových příkazů bez nutnosti jejich předchozího nahrávání. Rozdělení vnitřní paměti by mělo být následující: 192 MB je vyhrazeno pro RAM a pak 64 MB paměti ROM, samotný úložný prostor se dá nafukovat kartami typu TransFlash (microSD).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nepříliš kvalitní snímky čelního pohledu

Do prodeje se dostanou dvě sourozenecké verze, jedna tedy s původním označením i858 a pak druhá nesoucí štítek i819. Posledně jmenovaná je určena pro sítě CDMA, nás ale zajímá přirozeně GSM varianta s podporou pásem 900, 1800 a 1900 MHz. Ta si ke spokojenosti uživatelů může připsat i body za komunikaci s okolím, nechybí prakticky nic – najdeme tu jak infraport, tak Bluetooth a konektor pro USB kabel, podpora bezdrátových přenosů Wi-Fi nemůže zůstat bez povšimnutí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
A zezadu

Dva "mega" a stereo

Vestavěný fotoaparát disponuje rozlišením dva megapixely. Kvalitě snímků pak dopomůže funkce automatického ostření, volitelný noční a makrorežim či přisvětlovací dioda. Obrázky ponesou tradiční koncovku formátu JPEG a půjdou pořídit i videozáznamy ve formátu 3GP.

Povrch o ovládací prvky jsme si nechali netypicky na konec. Samsung SGH-i858 je téměř na chlup podobný již známému SGH-i750 s Windows Mobile, který jsme drželi v ruce na na výstavě CeBIT 2005. Proto můžeme k popisu použít kvalitnější snímky druhého jmenovaného.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Model SGH-i750 je designově až na maličkosti totožný s i858

Levý bok patří kolébce hlasitosti a tlačítku pro hlasové poznámky a příkazy. Samotná alfanumerická část není ničím zvláštní, na zajímavosti jí přidávají jen prohnuté stříbrné pásky. Docela těsno je ale v oblasti funkčních kláves. Čtyřsměrné hlavní tlačítko je složeno ze tří dílů, vedle se tísní sluchátka pro ovládání hovorů a potvrzovací klávesa spolu s „vracečkou“. Pod displej se vešla ještě čtveřice aplikačních tlačítek a vedle nich dýchají zvukovody stereoreproduktorů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Takhle vypadal Samsung SGH-i750 na CeBITu

Přesunuli jsme se na pravobok. Tady čeká výstup pro sluchátka a zřejmě to bude klasický konektor Samsungu, ale doufejme, že v balení se najde místo i pro redukci na klasický 3,5mm jack, jako se našlo třeba u modelu i300. Posuvné tlačítko o kus níže slouží jako hlavní vypínač a zámek klávesnice. Ještě blíže patě telefonu je spoušť fotoaparátu a malá štěrbina pro resetování systému. Bez zajímavosti není ani vkládání karty SIM a paměťové karty jakoby pod displej. Dobře je to vidět na nákresu s popisky, podobné řešení jsme viděli třeba i u Nokie 6111. Obě šachty mají zámek.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nákresy těla telefonu s popisky

Smartphone od Samsungu s Linuxem a Javou je zajímavou alternativou pro jistou skupinu uživatelů. Ale i když se rebelové, průkopníci alternativ a odpůrci všeho komerčního snaží, seč jim síly stačí, stále bude cílových zákazníků méně než těch, kteří sáhnou po ekvivalentu s Windows Mobile, tedy modelu i750.

Samsung SGH-i858 ve zkratce:

 • rozměry: 107 × 53 × 21 mm
 • sítě: GSM 900/1800/1900 MHz
 • operační systém: Linux OS
 • datové přenosy: GPRS třídy 10, EDGE třídy 10
 • konektivita: Bluetooth, infraport, USB, Wi-Fi
 • displej: dotykový TFT s QVGA rozlišením (240 × 320 bodů), 260 tisíc barev
 • fotoaparát: rozlišení 2 megapixely, přisvětlovací dioda, autofocus, makrorežim, možnost pořizování videozáznamů ve formátu 3GP
 • paměť: 192 MB RAM a 64 MB ROM paměti, slot pro paměťové karty TransFlash (MicroSD)
 • multimédia: stereofonní reproduktory, přehrávač multimediálních souborů MP3, WMA a MPEG4, televizní výstup
 • ostatní: e-mailový klient pracující s IMAP4 a POP3, Java
 • kapacita akumulátoru: 1100 mAh
Diskuze (11) Další článek: První mobil s podporou HSDPA představil Samsung

Témata článku: Samsung, První pohled, Největší zdroj, Pohled


Určitě si přečtěte

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

** Špička portfolia Huawei nepřipouští žádné kompromisy ** Má atraktivní, zapamatovatelný design a spoustu výkonu ** Hlavním lákadlem je unikátní fotoaparát Leica se třemi objektivy

Jan Láska | 70

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 80