Samsung Innov8: symbianová špička

Samsung i8510 Innov8 pomalu míří na trh a vzal to přes naši redakci. Vybavenější symbianový telefon jsme v rukou ještě neměli.

Samsung Innov8 vzbuzoval velká očekávání ihned od prvního oficiálního představení. Spojení otevřeného operačního systému, podpory formátu DivX a špičkového 8Mpx fotoaparátu mohl nechat chladným jen málokterého mobilního fandu. Už tehdy se začalo šuškat, že Nokia by se měla začít bát.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Samsung i8510 Innov8
Klepněte pro větší obrázekDruhý mobil s 8MPx fotoaparátem, kterému ale chybí xenonový blesk, krytka i optický zoom. Jde o symbianový telefon s Feature Pack 2, který se dorozumí i v sítích 3G, HSDPA a Wi-Fi, dokáže navigovat a je vybaven rozšiřitelnou pamětí 16GB a konektory 3,5mm jack a TV-out.rozměry a hmotnost: 107 × 54 × 17 mm
displej: 2,8'', aktivní TFT, 240 × 320, 16 mil. barev
sítě: GSM (850/900/1 800/1 900 MHz), 3G, GPS
data: GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA
konekt.: miniUSB, Bluetooth (A2DP), Wi-Fi
paměť: 16384 MB, paměťové karty microSDHC
baterie: Li-Ion 1200 mAh
operační systém: Symbian 9.3 S60 3rd Edition, FP2
hudba: přehrávač hudby, rádio, 3,5mm jack
fotoaparát: 8MPx (3 264 × 2 448), video (640 × 480), autofocus, diodový blesk
85 %
(16. místo z 991)
katalog
cena: 11 980 Kč (koupit)

Výbava i elegance

U nového Samsungu na první pohled poznáte, že v rukou držíte exkluzivní telefon. Jeho provedení je velice elegantní, částečně kovový zadní kryt sice zvyšuje už tak vysokou hmotnost přístroje, telefonu ale rozhodně nechybí styl.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Po bocích najdete celou řadu ovládacích tlačítek. Telefon se dobíjí a spolupracuje s počítačem přes libovolný microUSB kabel, kousek nad ním je na levé straně otvor pro 3,5mm konektor sluchátek. Na pravé straně se nachází slot pro paměťové karty microSD a několik ovládacích prvků souvisejících s fotoaparátem. Jednak tu máme spoušť, tu doplňuje přepínač, který rozhoduje o tom, jaká funkce se spustí po zmáčknutí spouště. Může to být jednak fotoaparát, aktivovat se také ale dá režim videokamery nebo galerie s fotkami.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek  

Objektiv fotoaparátu hledejte na zadní straně. Chrání jej automatická krytka, která se odklopí teprve po namáčknutí spouště. Pro kvalitnější snímky nechybí přisvětlovací dioda. Fotoaparát jsme zatím netestovali, protože v prototypu ještě nebyly odladěny všechny jeho funkce. Neporadil si například s vyvážením bílé barvy.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Naprosto perfektně se naopak tváří konstrukce telefonu, výsuvný mechanismus pracuje spolehlivě, nic jiného jsme od Samsungu ale ani nečekali. Horní díl musíte vysunout přibližně o dva centimetry, o zbytek cesty se už postará samotný telefon. Také k displeji mohu mít jen slova chvály, čitelnost je výborná.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek  

Poněkud neobvykle Samsung vyřešil ovládání. Na první pohled totiž nepoznáte, kterou ze dvou stříbrných kláves se vstupuje do hlavní nabídky. Maximálně dva pokusy vám ale odhalí, že je to ta levá z nich, pravá slouží pro vstup do galerie.

Trochu větší starosti zatím mám z čtyřsměrným ovladačem, konkrétně jeho středem. Jeho plocha je totiž doteková a zatím se mi až nepříjemně často stává, že místo zmáčknutí mi po něm sjede prst a já se v nabídce posunu o položku dál. Potvrzování je navíc velmi nezřetelné. Chyby mě brzo přestaly bavit a když jsem v menu našel možnost reakce středu na doteky vypnout, neváhal jsem.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Na klávesnici zaujme nejprve horní řada. Oběma krajním tlačítkům totiž můžete navolit zkratku k libovolné funkci. Velmi užitečné. Klávesnice, stejně jako celý telefon, vypadá velmi elegantně. Tlačítka tvoří jediný blok, při používání se na ně tedy musíte dívat. Mají ale dostatečnou velikost i pohodlný stisk. Ve tmě schází podsvícení směrového kurzoru.

Klepněte pro větší obrázek
 

N96 ztrácí body

Pojďme si alespoň v krátkosti nový Samsung srovnat s v součanosti nejvybavenější prodávanou symbianovou Nokií N96. Samsung Innov8 vypadá jednoznačně lépe, také po konstrukční stránce bych mu věřil víc. Nedisponuje sice funkcí DVB-H, podpora DivX je ovšem v našich krajích podstatně využitelnější. Proti Nokii se bude i8510 dodávat také ve verzi s 8GB vnitřní pamětí, která se oficiální cestou dostává do České republiky. Někteří prodejci ale nabízejí i 16GB variantu (jejíž prototyp právě držíme v ruce), za dvojnásobnou kapacitu paměti si zájemce připlatí zhruba tisíc korun.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Zatím hodně váhám při hodnocení spolupráce s počítačem. Samsung se po zapojení kabelu automaticky začne dobíjet, což mi u Nokií vždy chybělo, žádným způsobem se mi ale nepodařilo rozjet Mass Storage ani propojení s programem Samsung Studio.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Operační systém Symbian se u obou telefonů příliš neliší. Jediný podstatnější rozdíl objevíte na pohotovostním displeji, kde můžete přepínat mezi svisle umístěnými ikonami, které skrývají rychlý přístup k řadě funkcí. Pokud se vám ale líbí více řešení od Nokie, můžete si na něj klidně přepnout.

Když do srovnání promítneme příznivější cenu Samsungu a přítomnost plnohodnotné navigační aplikace (Route66 není omezeno žádnou dočasnou licencí) vychází ze srovnání tento telefon lépe. Podle prvního odhadu se jedná o naprosto špičkový smartphone.

Diskuze (81) Další článek: Vodafone kupuje výrobce mobilních navigací Wayfinder

Témata článku: Samsung, Samsung Innov8, Sam, Špička