Samsung M3510 Beat: zatopí hudební Nokii?

Podaří se Samsungu uspět s novým Beatem a porazit úspěšnou Nokii 5310? Naději má s takřka stejnou výbavou, ale nižší cenou.

Samsung před necelými dvěma měsíci oficiálně představil novou rodící se řadu hudebních telefonů Beat. Jde o přímou odpověď na již existující a na trhu dobře etablované série konkurenčního Sony Ericssonu (Walkman) a Nokie (XpressMusic). Prvním zástupcem, který se chlubí rytmickým přídomkem Beat, je telefon klasické konstrukce M3510.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Jmenuji se Beat. Samsung Beat.

M3510 Beat vs. 5310 XpressMusic

Už při prvním pohledu na telefon je jasné, kde bral Samsung tentokrát inspiraci. M3510 totiž nápadně připomíná rok starý a stále velmi oblíbený model finského výrobce Nokia 5310 XpressMusic. Ke srovnání vybízí nejen podobný vnější vzhled, ale i parametry, které jsme pro přehlednost seřadili do tabulky:

 Samsung M3510 BeatNokia 5310 XpressMusic
rozměry109 × 46 × 10 mm104 × 45 × 10 mm
hmotnost68 g70 g
displej2'', aktivní TFT, 240×320, 16 mil.barev2'', aktivní TFT, 240×320, 16 mil. barev
sítěGSM (900/1 800/1 900 MHz)GSM (850/900/1 800/1 900 MHz)
dataGPRS tř. 10, EDGE tř. 10GPRS tř. 11, EDGE tř. 11
konektivitaUSB, Bluetooth (A2DP)microUSB, Bluetooth (A2DP)
paměť34 MB, paměťové karty microSDHC30 MB, paměťové karty microSD
baterieLi-Ion 800 mAhLi-Ion 860 mAh
hudbapřehrávač hudby, rádio, 3,5mm jackpřehrávač hudby, rádio, 3,5mm jack, stereoreproduktory
fotoaparát2MPx (1 600×1 200), video (176×144)2MPx (1 600×1 200), video (176×144)

Z tabulky je na první pohled jasné, že drtivá většina parametrů je buď naprosto shodná, nebo se liší jen v zanedbatelných jednotkách. Samsung je proti Nokii o pár stěží postřehnutelných milimetrů vyšší a širší, přesto si uchoval o 2 gramy nižší hmotnost. Mohou za to jednak měkčí použité plasty a zčásti také kapacita baterie, která je proti Nokii o 60 mAh nižší. Tím ale veškeré odlišnosti prakticky končí a hlavní slovo při výběru telefonu tedy bude mít ergonomie ovládání, subjektivní hodnocení designu, pár skrytých maličkostí v nabídce nebo osobní preference uživatele k jedné nebo druhé značce.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Fyzické parametry M3510 Beat a 5310 XpressMusic můžeme při troše dobré vůle označit za totožné

Samsung opatřil povrch telefonu protiskluzovou úpravou soft-touch, která úspěšně odolává také nepříjemným otiskům prstů. Přesto úprava hrubého matného materiálu na zádech Nokie je pro držení v ruce příjemnější a přitom zároveň splňuje i výše uvedené vlastnosti. Konstrukční provedení Beatu je bezchybné, i když se nejedná ještě o zcela finální kus, netrpí žádnými neduhy s prohýbáním nebo křížením plastů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Fotoaparát je obyčejný dvoumegapixel bez autofocusu

Design je měřítkem zcela subjektivním, Samsung na mě působí více sportovním a dynamičtějším dojmem, čemuž napomáhá i efektní barevná kombinace černé se žlutým kontrastním obloukem kolem displeje. Je proto předurčen pro mladší generace aktivních jedinců se sportovním životním stylem. Nokii 5310 XpressMusic si naproti tomu dokážu představit i v elegantní kabelce dámy dbající především na styl.

Čisté linie Samsungu nenarušuje po obvodu příliš mnoho prvků. Zdířka pro 3,5mm jack i systémový konektor jsou pečlivě skryty pod záslepkami. Po levé straně září stříbrné tlačítko regulace hlasitosti, vpravo je trochu zbytečné tlačítko rychlého přístupu do menu Hudba. Zbytečné proto, že pod displejem jsou další tři hudební dedikovaná tlačítka, jejichž stisk nás dostane prakticky do stejné části menu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Oba osazené konektory chrání krytka

Tím se dostáváme k samotné klávesnici, kde má Samsung navrch v použití tvrdého, lehce zbroušeného plastu. Prsty po klávesnici nekloužou a jsou tak eliminovány překlepy. K nim na Nokii 5310 s lesklou a hladkou klávesnicí dochází častěji.

Víc tlačítek, méně místa

Samsung se ale musel vypořádat s umístěním tří hudebních tlačítek a snad aby výrobce nebyl nařčen z přímého kopírování Nokie, rozhodl se tlačítka zasadit nad segment funkčních kláves přímo pod displej. Tato varianta se neukazuje jako nejšťastnější, protože kvůli tomu trpí velikost čtyřsměrného tlačítka s potvrzovacím středem. Problematické jsou hlavně směry nahoru a dolů, přičemž u horní šipky dochází k pravidelným přehmatům na klávesu Play a tedy k nechtěné aktivaci hudebního přehrávače odkudkoliv z menu. Při psaní zpráv je naštěstí tlačítko netečné.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Při podsvícení klávesnice se nedostalo na hudební tlačítka, ale navíc se nějak zapomnělo i na čtyřsměrný kurzor

Hůře se mačká také příliš zapuštěný, obdélníkovitý potvrzovací střed. Ostatní klávesy fungují bez výhrad, mají jistou odezvu i optimální zdvih. Prostředí telefonu by však mohlo rychleji reagovat na údaje zadávané z klávesnice. Mírné prodlevy mohou být ještě u firmwaru finálních kusů odstraněny. Prostředí telefonu je vyvedenou příjemnou animovanou grafikou, efektní přechody obrazovek lze vypnout a nabídku si díky širokým možnostem personalizace upravit k obrazu svému.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Jiné a přece tak podobné: umístění hudebních tlačítek, 3,5mm konektoru a tlačítek regulace hlasitosti

U hudebního telefonu lze očekávat, že se výrobce zaměří zejména na provedení hudebního přehrávače. Ve specifikacích se Samsung chlubí, že M3510 Beat využije svého vestavěného pohybového senzoru právě pro ovládání přehrávače. Tuto funkci zatím nebylo možné ověřit, neboť u testovacího kusu nebyla pro hudební přehrávač softwarově aktivovaná. Samotný senzor ale funkční je, protože u několika vestavěných her a v jednoduché aplikaci pro beat-box pracuje bez problémů.

Hudební přehrávač je vyladěný po všech stránkách, obsahuje seznamy skladeb s tříděním písní podle všemožných kritérií, umožňuje uložit ke každé nahrávce obrázek alba, který při přehrávání zobrazí. Jednotlivé skladby můžete hodnotit hvězdičkami na stupnici od jedné do pěti a potom podle toho filtrovat přehrávané tracky. Ekvalizér obsahuje dostatečný počet 11 předvoleb, zamrzí ale nemožnost vytvořit si vlastní profil. Stylovou vlastností je nastavení jednoho ze tří skinů přehrávače. Hlavní výhodou a typickým znakem charakterizující hudební mobily je potom přehrávání na pozadí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Paměťová karta se vkládá pod zadní kryt, který lze bez problémů sejmout

Propracované je i FM rádio s RDS a s funkcí AF pro automatické přeladění stejné stanice na silnější kmitočet. Kromě automatického ladění a uložení oblíbených stanic do paměti zvládne nahrát záznam vysílání ve třech stupních kvality MP3, nebo rozpoznat písničku na základě ukázky, jejíž vzorek pošle telefon na příslušný server k identifikaci. Pro tento účel je potřeba mít aktivované datové přenosy.

K poslechu rádia je tradičně nutné připojit drátová sluchátka, jejichž šňůra poslouží jako FM anténa. Na výběr je 3,5mm audio konektor nebo klasický plochý konektor Samsungu, vhodný, pokud už vlastníte nějaká starší sluchátka od Korejců. Systémový konektor je ale dobré ponechat volný pro případné paralelní dobíjení ze sítě. V takovém případě je ovšem signál rádia rušen a telefon na zhoršenou kvalitu sám upozorňuje. Zajímavostí je, že hudební tlačítka pod displejem nejsou s nabídkou FM rádia kompletně provázána. Fungují pouze při ovládání na pozadí běžící aplikace, jinak se rádio ladí na čtyřsměrném kříži podle zobrazovaného piktogramu.

Chybí Bang & Olufsen

Samsung v rámci snahy o co největší stlačení výrobních nákladů u M3510 bohužel nepoužil zvukový čip Bang & Olufsen s technologií ICEpower jako u některých svých vyšších modelů. Je to škoda, Nokia v tomto směru nasadila poměrně vysokou laťku a nový Beat ji mohl překonat. Takhle má limity už při poslechu přes jediný externí reproduktor umístěný nad displejem, který slouží univerzálně pro hovory, hlasité handsfree i poslech hudby. Proti Nokii 5310, která má na zádech pro poslech hudby zvláštní stereoreproduktory, je jeho zvuk více uzavřený. Hůře si poradí s výškami, basy zvládá obstojně. Při poslechu přes sluchátka se špatné vykreslování výšek projeví ještě znatelněji.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Tak který?

Celkově vykazuje zvukový čip Samsungu proti tomu finskému nižší výkon, ani nejvyšší hlasitost vám určitě uši neutrhne. Uvidíme, zda se u finálních kusů vlastnosti zvuku vylepší. Kvalita zvukového výstupu může být totiž zásadním kritériem, podle kterého se budou zájemci o hudební telefon rozhodovat. V případě přímé konkurence s Nokií 5310 XpressMusic a její téměř shodnou výbavou nebude pak mnoho dalších aspektů, které by ji od nového Beatu odlišovaly. Samsungu bude hrát bezesporu do karet cenová politika. M3510 se začne prodávat v průběhu listopadu za cenu 3 500 korun a v balení bude obsahovat stejně jako 5310 XpressMusic 2GB paměťovou kartu microSD. Nechme se překvapit, jak nakonec vzájemný souboj těchto dvou rivalů na poli hudebních mobilů dopadne, síly jsou totiž více než vyrovnané.

Samsung M3510 Beat b
Klepněte pro větší obrázekExtrémně úzký telefon zaostřený na hudbu. Je vybaven konektorem 3,5mm jack a speciálními klávesami pro ovládání hudebního přehrávače. Podporuje dále GPRS a EDGE a dokáže pořídit dvoumegapixelové fotky.rozměry a hmotnost: 109 × 46 × 10 mm, 68 g
displej: 2'', aktivní TFT, 240 × 320, 16 mil. barev
sítě: GSM (900/1 800/1 900 MHz)
data: GPRS tř. 10, EDGE tř. 10
konekt.: USB, Bluetooth (A2DP)
paměť: 34 MB, paměťové karty microSDHC
baterie: Li-Ion 800 mAh
hudba: přehrávač hudby, rádio, 3,5mm jack
fotoaparát: 2MPx (1 600 × 1 200), video (176 × 144)
55 %
(293. místo z 981)
katalogpreview
cena: ještě se neprodává
Diskuze (28) Další článek: T-Mobile: další várka Twist sad s bonusovým kreditem

Témata článku: Nokia, Samsung, Nokia 5310 XpressMusic, Kombinace černé, Osobní preference, Subjektivní hodnocení, Vzájemný souboj, Typický znak, Kmitočet, Hlavní slovo, Vnější vzhled


Určitě si přečtěte

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 31

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 35

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

** Překvapivě schopný mix parametrů s rozumnou cenovkou ** Slabší výkon kompenzuje HD rozlišením a dostatkem paměti ** Přítomná trojice slotů na karty a infraport se nevidí často

Martin Herodek | 11

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 40

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 136

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

** Špička portfolia Huawei nepřipouští žádné kompromisy ** Má atraktivní, zapamatovatelný design a spoustu výkonu ** Hlavním lákadlem je unikátní fotoaparát Leica se třemi objektivy

Jan Láska | 70