Samsung M8800 Pixon: jak mocný je fotokrál?

Jeden z nejlepších fotomobilů současnosti se dostal na náš stůl. Jaké jsou první dojmy z 8Mpx Samsungu M8800 Pixon?

Korejský Samsung posílil ve třetí čtvrtině uplynulého roku své pozice na poli osmimegapixelových fotomobilů, když představil model M8800 s přídomkem Pixon. Ten podpořil tehdy už známý symbianový smartphone i8510 Innov8. Pixon je však telefon s proprietárním operačním systémem a mimo 8Mpx snímač má mnohem více společných vlastností se stylovým pětimegapixelem F480.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Samsung Pixon na oficiálních produktových fotografiích

Samsung M8800 Pixon
Klepněte pro větší obrázekDruhý Samsung s osmimegapixelovým fotoaparátem natáčí plynulé širokoúhlé video o rozlišení 720 × 480 a jako hledáček používá rovněž širokoúhlý displej s rozlišením 240 × 400. Má také blesk a díky konektoru TV-out lze telefon připojit k velké obrazovce.rozměry a hmotnost: 108 × 55 × 14 mm, 121 g
displej: 3,2'', aktivní TFT, 240 × 400, 262 tisíc barev
sítě: GSM (850/900/1 800/1 900 MHz), 3G, GPS
data: GPRS tř. 10, EDGE tř. 10, UMTS, HSDPA
konekt.: USB, Bluetooth (A2DP)
paměť: 200 MB, paměťové karty microSDHC
baterie: Li-Ion 1000 mAh, procesor: 300 MHz
hudba: přehrávač hudby, rádio
fotoaparát: 8MPx (3 264 × 2 448), video (720 × 480), autofocus, diodový blesk
82 %
(32. místo z 1013)
katalogpreviewinfo výrobce
cena: 10 780 Kč (koupit)

Pixon je mobil klasické konstrukce, větších rozměrů a průměrné hmotnosti, s celodotykovým barevným displejem bez hardwarové klávesnice. Pod displejem najdeme pouze tři funkční mechanická tlačítka, z nichž dvě slouží pro obsluhu funkcí spojených s hovorem, prostřední použijete ve struktuře nabídky pro návrat o úroveň výše. Zbytek ovládacích prvků je soustředěn po obvodu přístroje.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Za povšimnutí stojí dva drobné kruhové průzory po levé části telefonního reproduktoru. Jeden z nich je kamerka pro videohovory v síti UMTS (případně pro pořizování autoportrétů s náhledem na displeji), druhý je světločivný senzor. Samsung Pixon si podobně jako některé Nokie dokáže regulovat jas displeje podle okolních světelných podmínek. Zadní straně mobilu dominuje velký objektiv 8Mpx fotoaparátu, diodový blesk a také externí reproduktor pro přehrávání hudby.Ve spodní části má mobil předsazenou bradu, do které je pravděpodobně ukryt přijímač GSM signálu. Tím tloušťka přístroje stoupá v těchto místech a také v okruží objektivu fotoaparátu už na docela nepohodlných 15 mm.

Prsty nebo stylus?

Celkový design je umírněný, žádné výstřelky se na celočerném Pixonu nekonají. Telefon tvoří pravidelný kvádr s mírně zaoblenými rohy. Boční hrany jsou po celém obvodu lemovány drážkami, které zajišťují větší stabilitu při úchopu a minimalizují riziko vyklouznutí přístroje z ruky. Oceňuji také snahu Samsungu zabránit ulpívání nadměrných otisků a nečistot. V oblasti displeje se tomuto nešvaru sice úplně nevyhneme, na zbytku těla však viditelným nečistotám zabraňuje husté drážkování, na zadní straně pogumovaný výčnělek brady a matný lak na kovovém krytu baterie.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Kryt se sundává jednoduše díky záklopné pojistce. Vysouvání SIM karty ze slotu už tolik pohodlné není

Z ovládacích prvků po stranách telefonu určitě potěší hardwarový zámek displeje Hold a o jen pár milimetrů výše umístěný přepínač multitaskingu. Na opačné straně leží dvojtlačítko hlasitosti, jež má v režimu fotoaparátu funkci digitálního zoomu, rychlý přístup k přehrávání videa a mechanická spoušť fotoaparátu. Ta však fotoaparát nelogicky nespustí při stisknutí v pohotovostním režimu, pro zapnutí musíte do menu nebo na widget.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Chloubou přístroje je barevný dotykový WQVGA displej s úhlopříčkou 3,2". Proti stylovému Samsungu F480 nebyla tentokrát použita technologie s kapacitním povrchem, displej pixonu můžete tedy ovládat nejen prsty, ale i ukazovátky a dalšími tvrdými předměty. V balení se dodává elegantní teleskopický stylus ve válečkovitém pouzdře, které si můžete očkem připevnit k telefonu. Stejné řešení používá například Omnia. Jako každý tlakový (rezistivní) displej je nutné i ten na Pixonu před začátkem používání zkalibrovat. Ačkoliv tlakové displeje trpí častěji na nepřesnosti v ovládání, u Pixonu jsem se s ničím takovým nesetkal. Povrch je citlivý i na dotek prstu a ovládání je přesné.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Strukturu nabídky tvoří již známé uživatelské rozhraní TouchWiz, s nímž Samsung vybavuje valnou většinu posledních dotykových přístrojů. Prostředí je graficky velmi pěkně vyvedeno, na pohotovostní obrazovce umožňuje širokou škálu personalizace díky boční výsuvné liště s widgety. Ty můžete vysunout jako zástupce na plochu a získat tak rychlý přístup například k aplikacím, které by jinak byly zdlouhavě přístupné z vnořené nabídky.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ukázka prostředí TouchWiz

Pozn.: TouchWiz si vedle Pixonu můžete osahat na stolovce F480, na Omnii s Windows Mobile, kde však tvoří pouze nástavbu nad samotným systémem. Stejné uživatelské rozhraní nabídne i nedávno tajně odhalený hybridní vysouvák S8300 s dotykovým displejem i hardwarovou klávesnicí, který v portfoliu korejského výrobce nahradí veleúspěšný U900 Soul.

Fotografování all-inclusive

Hlavní zaměření Pixonu je na fotografování. Osmimegapixelový snímač je vybaven v současnosti snad všemi dostupnými vymoženostmi pro fotoaparáty v mobilu. Autofocus, přisvětlovací LED dioda a automatická krytka jsou samozřejmostí. Pixon navíc disponuje detekcí obličeje a úsměvu, softwarovou stabilizací obrazu. V nabídce je několik přednastavených voleb pro zachycení scény: portrét, noc, večírek, pláž, západ slunce, ohňostroj atd. Nechybí nastavení vyvážení bílé, samospoušť, několik druhů efektů a také funkce rozpoznání mrknutí. Fotografie je možné opatřit geoznačkou díky vestavěnému čipu GPS, který však zatím nelze využít k navigaci. Samsung se na navigační funkce chce soustředit až během tohoto roku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Několik ukázkových fotografií v maximálním rozlišení a při použití defaultního automatického nastavení můžete zhlédnout zde:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Exteriér za zhoršených světelných podmínek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Interiér za umělého osvětlení
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Makrosnímky

Je vidět, že i při ne zcela ideálních světelných podmínkách (zataženo, déšť) podává fotoaparát Pixonu nadprůměrné výsledky. Při pohledu na fotografie v nezmenšené velikosti je patrná zašuměnost snímků, způsobená vedle nedokonalého osvětlení také velkým počtem snímacích bodů na malé ploše snímače (typická vlastnost fotomobilů s pěti a více megapixely). Velmi dobré jsou pak výsledky z interiéru, pozitivně se projevuje i stabilizátor obrazu využitý při fotografování ve výtahu. Díky autofocusu a režimu Makro nemá fotoaparát Pixonu problém ani s makrosnímky.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Fotoaparát slibuje také nebývalou kvalitu natáčeného videa, které dokáže zachytit v širokoúhlém formátu 720 × 480 bodů. Tuto ukázku si necháme až do velké recenze.

Povinná multimédia

Příjemně mě překvapila kvalita dodávaných sluchátek. Už na první pohled jsou pecky vylepšené o anatomické těsnící gumičky do zvukovodu. Zvuk nahrávek má potom slušnou basovou složku, široké středy a trochu utopené výšky. Sluchátka se dodávají s 3,5mm jackem a meziredukcí s kabelem pro tradiční plochý konektor Samsungu. Zvolit lze i poslech na hlasitý reproduktor. Ten podává obstojně čistý zvuk, ale mohl by mít vyšší výkon – ani při maximální hlasitosti si s Pixonem žádnou pouliční diskotéku neuspořádáte.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

I když Pixon není primárně určen pro surfování na internetu (neobsahuje Wi-Fi), byl použit opět kvalitní, dotykovému ovládání přizpůsobený nativní prohlížeč NetFront verze 3.5. Během prohlížení stránek není defaultně přístupná kontextová nabídka a z ní užitečná funkce Page Pilot, která umožňuje sektorové zoomování požadovaných částí stránky. V nastavení jsem tuto funkci použitou například i u modelu F480 také nenašel, a tak tento oříšek přenechám kolegovi do podrobné recenze. Uživatelé s neomezenými datovými přenosy mohou pohodlně pracovat online díky zabudovanému 3G modulu s podporou rychlých dat HSDPA (rychlost downloadu až 7,2 Mb/s).

Doladit drobnosti

Abych nepěl na nový Pixon jen samou chválu, při prvním seznámení byly i okamžiky, kdy jsem ho do nebes rozhodně nevynášel. Nemůže za to však samotný přístroj, ale dodávaný software. Pro synchronizaci a přenos dat s PC obsahuje balení mini CD s obslužným softwarem a USB kabel s příslušným plochým konektorem. Samsung vyvinul novou verzi desktopové aplikace pod názvem New PC Studio. Ta má sloužit pro bezproblémovou synchronizaci, zálohu a přenos dat mezi telefonem a počítačem. Graficky se nechala inspirovat interním prostředím Pixonu, funkčně ale zřejmě ještě úplně odladěná nebude.

Integrovanou součástí aplikace stále nejsou ovladače pro USB kabel a všechny dostupné modely, a tak se tyto musí instalovat zvlášť. To znamená pro každý jeden model (resp. k němu dodávaný typ kabelu) nová instalace, která zruší tu předchozí a ve finále se může stát, že se telefon s aplikací zmatenou nesmazanými zbytky údajů v registrech vůbec nepropojí. Vlastníci několika telefonů značky Samsung tak nemohou bezproblémově synchronizovat na jednu aplikaci, jako to má například Nokia u svého PC Suite. Přesto snaha a pokrok od předchozí verze PC Studia vidět je, a tak se snad u dalších modelů setkáme s univerzálnějším řešením.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

V celkových prvních dojmech z nového Samsungu M8800 Pixon převažují pozitiva. Telefon je jedním z nejlepších fotomobilů, které jsou v současné době na trhu. Příjemnou práci dopřává intuitivní ovládání a povedené grafické prostředí. Větší rozměry a hmotnost přístroje jsou daní za 8Mpx snímač. Počkejme si na další postřehy, které ve velké recenzi Samsungu Pixon přidá kolega Ivo Kocera.

Diskuze (36) Další článek: Víte, co je mobilní kompost?

Témata článku: Samsung, Samsung Pixon, Širokoúhlé video, Osmimegapixelový snímač, Foto, Velký objektiv, Hlavní zaměření, Pravidelný kvádr, Nová instalace, Celkový design, Moc


Určitě si přečtěte

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

** Překvapivě schopný mix parametrů s rozumnou cenovkou ** Slabší výkon kompenzuje HD rozlišením a dostatkem paměti ** Přítomná trojice slotů na karty a infraport se nevidí často

Martin Herodek | 11

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

** Špička portfolia Huawei nepřipouští žádné kompromisy ** Má atraktivní, zapamatovatelný design a spoustu výkonu ** Hlavním lákadlem je unikátní fotoaparát Leica se třemi objektivy

Jan Láska | 70

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 31

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 35

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39