Samsung S5610: kovová klasika s klávesnicí [recenze]

Sympaťák s kovovými kryty a spousta funkcí, které možná ani nevyužijete. Samsung ukazuje, jak by mohl vypadat návrat klasických mobilů.
Samsung S5610: kovová klasika s klávesnicí [recenze]
Kapitoly článku

Prostředí s mírnými inovacemi

Pohotovostní režim může na ploše zobrazovat čas a datum nebo rovnou inteligentní obrazovku s upravitelnými zástupci a zkratkami na nejpoužívanější funkce telefonu. Při volbě nastavení pozadí telefon vypisuje hlášku "Není povoleno", nakonec se ale uskromní a dovolí vám vybrat tapetu z pěti přednastavených nebo vyfocených snímků. V rámci systému jde vybírat i mezi třemi velikosti písem a dvou fontů. Ani největší písmo ale není nikterak obrovské a tak se může dostavit zklamání. Největší potřeba velkých znaků se objevuje zejména při čtení SMS zpráv, zde je ale malá vychytávka, bočními klávesami si můžete nastavit jedno ze čtyř velikostí písma. Efekty při přechodech mezi nabídkami sice můžete nastavit, ale podle mě to zpomaluje a znepřehledňuje ovládání.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Hlavní menu tentokrát není omezeno počtem ikon, resp. velikostí displeje ale je rolovatelné. Do hlavní nabídky se nám tak dostávají i tak kdysi utopené aplikace jako jsou Slovník, Facebook, Twitter nebo ActiveSync. Podnabídky jsou již tradičně textové s možností zrychlené číselné volby. Nezmínil jsem se ještě o stavovém řádku, který informuje o všech akcích, které se s telefonem dějí. Mimo stavu signálu zda najdete stav baterie, zvuku, aktuální čas, mobilní datové připojení a další informace. Při zamčené obrazovce se zmeškané události zobrazují ve spodní části displeje.

Videohovory i bez kamery

Telefonní seznam oplývá kapacitou jednoho tisíce vícepoložkových kontaktů. Mezi možnými doplňujícími údaji najdeme vlastní skupinu (přiřadí se do skupiny), zvonění, výročí, narozeniny (oba údaje se uloží do kalendáře s ročním opakováním) a další. Ze začátku jsou dostupné čtyři skupiny, samozřejmě můžete vytvořit další nebo přejmenovat stávající. K čemu jsou skupiny dobré? Kontaktům, v nich uvednch, můžete hromadně adresovat textové zprávy. V poslední záložce telefonního seznamu najdeme položku oblíbené, která mapuje volané kontakty při volání čísel 2 - 18 (pro hodnoty 2 - 9 stačí dlouhé podržení, tzv. rychlá volba z pohotovostního režimu). Kontakty můžete volat postupným vyhledáváním, přes protokoly volání nebo je můžete vytočit manuálně. Zadávaná čísla mohou mít tři různé velikosti, barvu a jas, tak aby byla viditelná i pro uživatele, kteří vidí trochu hůře. Bohužel nejde při maximálním nastavení čekat nějakou závratnou velikost, jak se můžete přesvědčit ze screenshotů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Hlasitost volání je velmi dobrá, zakotvil jsem zhruba na 75 % nastavení zvuku, ani protistrana neměla žádné výhrady.Pro lepší monitoring útrat za volání je možno aktivovat minutové pípání v průběhu hovoru, pokud však budete mít problém s otravným volajícím, můžete jej uložit do seznamu automatického odmítání. Telefon disponuje i podporou sítí třetí generace a s tím souvisí i podpora videohovorů. S5610 nedisponuje kamerkou nad displejem, takže se z vaší strany bude zobrazovat nastavený statický obrázek. Nesmím zapomenout zmínit Falešný hovor, po své aktivaci vám za krátkou dobu bude "někdo" volat a vy se tak budete moci vyvléci z potenciálně nezáviděníhodné situace.

Messaging: přímý a instantní

Editor zpráv je sdílený, jakmile do běžné textovky vložíte multimédia, převede se automaticky na zprávu multimediální. Odečítání znaků se objevuje v levém horním rohu, v pravé části displeje pak vidíte, na kolik dílčích částí se výsledná zpráva rozdělí. Při vkládání zpráv jsou k dispozici čtyři řádky textu. Při čtení můžete vybrat mezi konverzační podobou nebo konvenčním stylem zobrazení přijatých zpráv. V rozhovorech můžete v bublinách sledovat textovou historii s kontaktem, o kterou jste v běžném režimu ochuzeni. Bohužel doručenky v podobě příchozích SMS zpráv celistvost konverzace značně narušují. Při psaní můžete využít slovníku T9, mezi alternativními slovy přecházíte kurzorovou klávesou, ale hlavně - píše bez diakritiky. Nemusíte tedy řešit zkracování zpráv při napsání znaku s diakritikou.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

E-mailový klient zvládne automaticky (po zadání jména a hesla) vytvořit účet pro Windows Live!, Hotmail a Gmail, v ostatních případech budete muset klíčové porty a adresy nakonfigurovat ručně. Do schrány doručené se může načíst maximálně 1000 e-mailů, jinak budete muset staré e-maily smazat. Je škoda, že nejde nastavit datum, od kterého chcete e-maily stahovat. Pokud totiž nemáte potřebu svou schránku promazávat, telefon začne stahovat maily od úplně prvního až po poslední. U e-mailů můžete stahovat jen hlavičky nebo rovnou celé e-maily, nechybí ani nastavení intervalu kontroly nových e-mailů v rozmezí od minuty do šesti hodin. V nabídce dále nalezneme klienty Facebooku a Twitteru, které jsou oba integrovány přímo do systému. U prvního jmenovaného můžete aktualizovat stavy, prohlížet vlastní profil, vlastní fotografie, stavy přátel a psát zprávy, kontakty si však s vašimi známými synchronizovat nemůžete. V obdobné podobě to vypadá i u Twitteru, můžete postovat tweety, vidět vlastní zmínky nebo psát přímé zprávy.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Nezapomnělo se ani na podporu kecálků v podobě Java aplikací, mimo MSN a Yahoo! messengeru nechybí Facebook ani Gtalk. Jen dodám, že tyto systémové aplikace nemusí být celou dobu v popředí ale mohou být minimalizovány na pozadí. Vždy ale pouze jediná, u Java aplikací ale toto neplatí.V nabídce nechybí ani synchronizace se vzdáleným serverem přes ActiveSync. Co se týče mobilního internetového připojení, sluší zmínit, že telefon disponuje EDGE i podporou UMTS sítí s HSPDA. To je signalizováno obdélníkem s nápisem 3G + ve stavovém řádku, když data nejsou využívána, je modře podbarven, v opačném případě se pozadí změní na červenou. Profily pro přístup na internet a pro MMS zprávy se aktualizují vždy při vložení SIM karty, jen je musíte potvrdit. Statistické údaje na závěr povídání o zprávách - v paměti je vyhrazeno 300 pozic pro SMS zprávy, e-maily a MMS zprávy se ukládají do sdílené 106MB paměti.

Témata článku: Samsung, Recenze, LG S310, Nokia C5, Nokia C5 5MP, Nokia C5-03, Samsung Galaxy, Samsung Galaxy Chat, Samsung S5610, Jednotlivý směr, Příjemná cena, Tichý profil, Textový popisek, Automatický zámek, Boční klávesa, Kovo, Plnohodnotné používání, Nastavit datum, Kovová klasika, Omezený prostor, Klasika, Nový profil, Bonusová funkce, Statický obrázek, Lavice


Určitě si přečtěte