Samsung S5620 Monte: hvězda září dál (test)

Do nástupce bestselleru Star vkládá Samsung obrovské naděje. Monte prostě musí být úspěšný! Je levný, dotykový, pěkný a nic důležitého mu nechybí.

Není pochyb o tom, že Samsung vyrábí dotykové telefony už dlouho. Pokud se ale zaměříme na ty bez operačního systému, pořádný poprask vyvolal teprve model Star, před ním skvělý fotomobil Pixon a jejich společný stylový předchůdce F480. A přitom to zas nebylo tak těžké. Stačilo zkombinovat vydařené ovládání, hezký vzhled a nízkou cenu. Když se neodfláknou funkce, hit je na světě. O to stejné se teď pokusí model Monte. Pro pořádek ještě uveďme, že název Monte použil Samsung pro více telefonů, dnes si ale povíme o tom dotekovém, bez klávesnice, s označením S5620.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Produktové tiskové snímky Samsungu S5620 Monte

Klíčové vlastnosti:

 • třípalcový kapacitní displej s rozlišením 240 × 400 bodů
 • elegantní design s dynamickými liniemi a kontrastním lemem
 • 3G, HSDPA, GPS, Wi-Fi, 3,5mm jack

Hlavní nedostatky:

 • virtuální klávesnice nejde přepnout na QWERTY
 • fotoaparátu schází autofocus a přisvětlení
 • GPS zatím nemá pořádné využití

Samsung S5620 Monte
Klepněte pro větší obrázekTelefon s kapacitním displejem o rozlišení 240 × 400, který lze ovládat dotykem prostřednictvím nového uživatelského prostředí TouchWiz 2.0 Plus. Telefon má standardní konektory 3,5mm jack a MicroUSB, třímegapixelový fotoaparát, GPS anténu a podporuje Wi-Fi.rozměry a hmotnost: 109 × 54 × 12 mm, 92 g
displej: 3'', kapacitní TFT, 240 × 400, 262 tisíc barev
sítě a data: GSM (850/900/1 800/1 900 MHz), WCDMA (900/2 100 MHz), GPRS (třída 10), EDGE (třída 10), HSDPA (3,6 Mb/s), GPS
konekt.: microUSB, Bluetooth (A2DP), Wi-Fi
paměť: 227 MB, microSDHC
baterie: 960 mAh
hudba: přehrávač hudby, rádio, 3,5mm jack
fotoaparát: 3MPx (2 048 × 1 536), video (320 × 240)
68%
hardware
N/A*
software
katalogpreview
cena: 4 640 Kč (koupit)

Lichoběžná krása

Snad nikdo, kdo si mohl alespoň na chvíli Monte prohlédnout, jeho kouzlu neodolal. Telefon je v prvé řadě úžasně lehký. V první chvíli jsem myslel, že mu chybí baterie, ale pletl jsem se. Přitom 95 g není zrovna nejméně, Monte ale zkrátka vypadá těžší. Hodně zajímavé jsou boky telefonu. Obzvláště černá verze s oranžovým pruhem po bocích vypadá výborně, stříbrný proužek působí přeci jenom o něco fádněji. Boční linka přitom nemá stejnou tloušťku, takže telefon dělá opticky tlustším v horní části, kdežto spodní hrana vypadá užší. Je to sice jen detail, ale bez problémů stačí k tomu, abyste si Monte zapamatovali v záplavě jiných dotykových mobilů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

V bočním pruhu našel své místo slot pro microSD kartu (tu musíte dokoupit, v balení jsem ji nedostal), zámek telefonu a spoušť fotoaparátu. To vše na pravé straně. Vlevo to je pouze dvojtlačítko pro ovládání hlasitosti. Ještě dodám, že mobil jde odemykat napsáním speciálního znaku na displej, což je společná vlastnost poslední generace dotykových Samsungů s TouchWiz.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Zadní strana nemá mnoho co zajímavého nabídnout. Skrývá se zde objektiv fotoaparátu a hlasitý reproduktor. V širší horní části mobilu najdete audiokonektor a otvor pro microUSB. Pro bezproblémové připojení k počítači (testováno s Windows XP) jsem použil kabel, který byl přibalen přímo u telefonu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Monte je sice jen plastový mobil, kvalita konstrukce je ovšem na vynikající úrovni. Díly drží pevně při sobě, dokonce natolik, že jsem pro odstranění zadního krytu musel použít nůž. Pod skořepinou se nachází Li-Ion akumulátor s kapacitou 1 000 mAh. Telefon vydržel v provozuschopném stavu déle jak tři dny, což považuji za dobrou hodnotu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Touch Wiz má plus

Kapacitní displej má velikost 3" a dostatečné rozlišení 240 × 400 bodů. Dotyky doprovází vibraci, ale dají se v nastavení vypnout. Na vaší volbě je také, zda chcete používat ztlumení přístroje přetočením displeje směrem dolů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Prostředí se nijak neliší od jiných dotykových Samsungů z poslední doby. Dotykové rozhraní TouchWiz 2.0 ale dostalo přídomek Plus, takže nějaké změny přeci jenom nastaly. Upřímně řečeno, všiml jsem si jen jiného způsobu uspořádání widgetů na pohotovostním displeji. Místo boční lišty je tentokrát na hlavní obrazovce ikonka, která vyvolá nabídku dalších widgetů. Co všechno bude obsahovat, ovlivníte v nastavení, pořád mi ale chybí širší nabídka widgetů, které by se daly do telefonu stáhnout. Snad se situace zlepší se spuštěním Samsung Application Storu, kterého bychom se v tuzemsku mohli dočkat zároveň s příchodem Samsungu Wave.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Pohotovostní displej je stejně jako hlavní nabídka složen ze tří obrazovek, mezi kterými se prstem posouváte. TouchWiz 2.0 Plus možná trochu změnil grafiku ikon, ale v nabídkách jsem už na změny nenarazil. Telefonní seznam nabízí kromě položek, které vidíte v katalogu, i speciality typu přepnutí pro ovládání levou rukou, či pořadí zobrazení jména. Položek se dá ke kontaktu uložit plných 31.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

U zpráv mě trochu zklamalo, že displej nabídne pouze jedinou verzi softwarové klávesnice. Jedná se o přesnou kopii typické klávesnice mobilu, virtuální QWERTY tedy Monte nenabídne. V nabídce znaků nechybí smajlíky, psát můžete za pomocí T9. Přidáním multimediálního obsahu samozřejmě dojde ke změně typu zprávy na MMS.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

E-mailové zprávy umí při odesílání přiřadit prioritu, lze si také nechat poslat potvrzení o doručení a přečtení. Pro příjem se dá zase nastavit limit velikosti a časová kontrola schránky. Pokud využíváte pro poštu firemní řešení Exchange, rozhodně přivítáte samostatnou aplikaci, která vám pomůže s připojením k pracovní schránce.

Společenský i hudební

Vzhledem k podpoře paměťových karet a 3,5mm jacku využijete telefon jako hudební přehrávač. Pozor ale na jeden nepříjemný nedostatek. Samsung Monte sice využívá pro dělení skladeb informace z ID3 tagů, skladby v rámci alba ale seřadí podle abecedy.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Celkem podrobně se Monte věnuje sociálním sítím. Mezi widgety nechybí přístup na Twitter, aplikace Communities zase umožňuje nadefinovat sociální sítě, které používáte a alespoň částečně je propojit s telefonem. Využití najdete hlavně při nahrávání fotek, líbila by se mi ale také spolupráce s kontakty. Kromě toho nabízí Samsung Monte samostatnou javovou aplikaci pro Facebook. Dokonalá rozhodně není, ukazuje stavy uživatelů, neumí ale odkazy na stránky. Komentáře ovšem zvládá a pro základní přehled to stačí.

Mobil dále nabízí IM klienta, nenaučil jsem ho ale ICQ. Využívat můžete i služeb MySpace a vše doplňuje internetový prohlížeč. Jako již tradičně, na Operu Mini rozhodně nestačí. O internetových službách si zmiňuji obsáhleji hlavně díky tomu, že telefon ovládá Wi-Fi a rozumí si také s 3G. Absence Wi-Fi byla jedním z nejčastěji vytýkaných nedostatků Samsungu Star, Monte má možnost to napravit.

Klepněte pro větší obrázek 

Dalším velkým lákadlem telefonu je GPS. Lze ji využít k orientaci v mapách Googlu nebo zaznamenání geoznačky do pořízené fotografie. Oproti konkurenci z Nokie sice zatím chybí plnohodnotná navigační aplikace, Samsung však spolupracuje s vývojáři třetích stran na Java aplikaci, kterou by do budoucna předinstalovával do všech svých hloupých mobilů s GPS.

Stejně tak si musíte zvyknout na absenci aufotokusu při focení. I bez něj ale fotky vypadají docela k světu. Pokud si při focení nejste jistí, nastavte režim pro pořízení více snímků po sobě. Telefon umí i detekci úsměvu. Přímo v telefonu se také dají snímky upravovat. Kromě obligátního ořezávání snímku tu máme korekce jasu, barvy a několik zajímavých efektů.

Ukázkové fotografie v maximálním rozlišení:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Monte nepostrádá ani nic důležitého pro organizaci času. Úkoly nabízejí kromě priority i stav, poznámky mohou mít délku až tisíc znaků a budík jakoukoliv melodii (nebo třeba jen vibraci). Podrobně je zpracována i nová událost v kalendáři.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Zkrátka ať se snažím jakkoli, marně hledám zásadnější nedostatek. Samsung si dal skutečně záležet a já mu držím palce, aby si i uživatelé všimli, že se jim tu nabízí výborně vybavený mobil za velice rozumnou cenu. V současnosti Samsung Monte mají v nabídce i dva ze tří českých GSM operátorů, nedotovaná cena se i na volném trhu pohybuje kolem čtyř a půl tisíce korun.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Krabice s telefonem Samsung Monte a její obsah

Témata článku: Samsung, Recenze, Test, Samsung Monte

168 komentářů

Nejnovější komentáře

 • martina 17. 3. 2014 11:15:08
  je to už dýl co se tento telefon prodával jako nový, akorát já jsem si ho...
 • marika 17. 9. 2013 19:36:07
  jak mám nastavit síť v tomto telefonu?? pořád mi to hlásí chyba sétě -...
 • Roman 6. 12. 2012 18:55:51
  Jak se tam davájí orazkový smajlíci??Teda estli se to tam dá dat??
Určitě si přečtěte

Asus Zenfone AR: na rozhraní mezi třemi realitami [recenze]

Asus Zenfone AR: na rozhraní mezi třemi realitami [recenze]

** Asus Zenfone AR vás přenese do rozšířené i virtuální reality ** Nekompromisní výbava uspokojí i ty nejnáročnějí uživatele ** Celkový dojem kazí jen vyšší cena

23.  7.  2017 | Miksa Martin | 4

Chytrý adaptér NextDrive Plug a webová kamera NextDrive Cam S: osobní cloud s dohledem

Chytrý adaptér NextDrive Plug a webová kamera NextDrive Cam S: osobní cloud s dohledem

** Chytrý adaptér do zásuvky poslouží jako osobní cloud ** Pomocí webové kamery získáte dálkový dohled ** Mobilní aplikace umožní rychlý přístup na disk, flasku nebo webovou kameru

20.  7.  2017 | Michlovský Jakub | 1

Asus Zenfone Zoom S: zdařilá reinkarnace s dvojicí fotoaparátů [recenze]

Asus Zenfone Zoom S: zdařilá reinkarnace s dvojicí fotoaparátů [recenze]

** Tělo i komponenty jsou z předchozích modelů, navíc je tu dvojice fotoaparátů ** Potěší neskutečná výdrž a možnost použít telefon jako powerbanku. ** Asus se chlubí 2,3x optickým zoomem, který tak úplně optický není

16.  7.  2017 | Vrbacký Jakub | 2

Lenovo Moto G5 Plus: na USA stačí, v Evropě se zapotí [recenze]

Lenovo Moto G5 Plus: na USA stačí, v Evropě se zapotí [recenze]

** Lenovo Moto G5 Plus se pokusí zabodovat kvalitním fotoaparátem ** Přidá dostatečný výkon, podporu LTE, NFC nebo 3 000mAh baterie ** A na své si přijdou i milovníci (téměř) čistého Androidu

13.  7.  2017 | Měchura Milan | 17

Sony Xperia XZ Premium: konzervativní obr se skvělými funkcemi [recenze]

Sony Xperia XZ Premium: konzervativní obr se skvělými funkcemi [recenze]

** Vlajkový smartphone Sony má hned několik lákadel ** Hlavním je nový fotoaparát s natáčením zpomaleného vide ** Sony tentokrát rozumně nastavilo cenu a přivezlo Dual SIM

9.  7.  2017 | Láska Jan | 50

Nokia 3: návrat legendy do řad levných smartphonů [recenze]

Nokia 3: návrat legendy do řad levných smartphonů [recenze]

** Legendární Nokia je zpět a brousí si zuby na trh chytrých telefonů ** Nokia 3 je low-end s kvalitním zpracováním a čistým Androidem ** Na českém trhu se prodává za 4 000 Kč v Single i Dual SIM variantě

6.  7.  2017 | Miksa Martin | 24

Sony Xperia XA1 Ultra: velký displej, velká cena [recenze]

Sony Xperia XA1 Ultra: velký displej, velká cena [recenze]

** Kvalitní velký displej s minimálními bočními rámečky ** Odladěný telefon dokáže překonat nízká očekávání ** Levná plácačka, která je vlastně pekelně drahá

2.  7.  2017 | Herodek Martin | 22


komerční sdělení

Komerční sdělení