Samsung SGH F500: dva displeje podruhé

Přístroj dvou tváří: telefon a přehrávač, exkluzivní kousek elektroniky a módní výstřelek, který má své mouchy.
Kapitoly článku

Další multimediální Samsung se dvěma displeji je sice průměrným telefonem, nedostatky ale bohatě kompenzuje multimediálními funkcemi. Co nabídne tento telefon dvou tváří?

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Klíčové vlastnosti

  • Podpora DivX
  • HSDPA
  • 357MB paměť
  • Mass Storage
  • Kompaktní rozměry vzhledem k funkcím

Hlavní nedostatky

  • Nedotažený firmware
  • Minimum funkcí fotoaparátu
  • Pomalé reakce multimediální části
  • Překombinované dotykové ovládání
  • Baterie vyměnitelná pouze v servisu

Klepněte pro větší obrázek

Samsung otevřel modelem F300 zcela novou dimenzi mobilů. Z jedné strany telefon, z druhé multimediální přehrávač. Nic neponechává náhodě a portfolio přístrojů se dvěma displeji doplňuje o vybavenější F500. Ten přichází s větším displejem u telefonu (už to není žádná nouzovka), vylepšení najdeme i na druhé straně v podobě QVGA displeje, na kterém sledování DivX filmů není špatným vtipem.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Test nižšího modelu F300 najdete zde

K testu dorazil Samsung jako předprodejní prototyp pouze s nabíječkou a datovým kabelem. U některých funkcí je možné, že ve finálním produktu budou fungovat trochu odlišně, respektive budou fungovat, obdobně jako v případě počeštění. Díky absenci plné výbavy také nebylo možné vyzkoušet některé vlastnosti, ke konci testu se navíc odporoučela multimediální strana telefonu, hlásila se o aktualizaci a odmítala spolupracovat.

Leporelo

Skloubení telefonu a multimediálního přehrávače za použití dvou displejů si vyžádalo lehce nadprůměrné rozměry 116,5 × 50 milimetrů, které alespoň částečně kompenzuje tloušťka necelých jedenácti mm (10,7). Vyšší hmotnost 112 gramů odpovídá konstrukci (dva displeje). Celé tělo je oděno v černou, výjimku tvoří stříbrný pruh na bocích a vespod telefonu nesoucí řadu krytek a speciálních tlačítek.

Prohlídku začneme na straně telefonu, opticky rozdělené na třetiny. Do horní je umístěn displej s rozlišením 220 × 176 bodů zobrazující 65 tisíc barev. Od F300 je to znatelný posun, telefon už se dá obstojně používat, více prostotu by ale neuškodilo, hlavně ve zprávách a telefonní seznamu. Nad displejem najdeme obvyklý reproduktor a vedle něj v levém rohu čočku fotoaparátu bez jakýchkoliv doplňků.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Telefonní část už je prakticky použitelná i pro jiné funkce, než je prosté telefonování (narozdíl od Samsungu F300)

Prostřední část je určena funkčním klávesám. Většinu prostoru vyplňuje velká čtyřsměrová klávesa, uprostřed ní je samostatné tlačítko pro potvrzování. To trpí obvyklým neduhem Samsungů, v pohotovostním režimu spouští internetový prohlížeč. Všem čtyřem směrům navigační klávesy lze přiřadit funkci. Pod velkou klávesou nikoho nepřekvapí mazací tlačítko obklopené z obou stran telefony pro příjem a ukončení hovoru. Nad nimi najdeme klávesy pro videohovor, přepínání aplikací (příjemný náznak multitaskingu) a samozřejmě dvě kontextové měnící svůj význam podle dění v telefonu.

Přepínač aplikací nabídne možnost kdykoliv vybrat zadávání čísla pro hovor, menu zpráv, internetový prohlížeč a zbytečnou volbu ukončení všeho. Jelikož si telefon pamatuje umístění v jednotlivých nabídkách, kde jste při poslední návštěvě skončili, postrádá tato funkce (a tím i klávesa) smysl. V případě potřeby lze funkce namapovat na navigační kříž a kdykoliv se k nim dostat pomocí červeného tlačítka a příslušného směru stejným počtem stisků kláves. Přidáním možnosti editovat jednotlivé funkce multitaskingu, které jsou nyní napevno, by rapidně vzrostla použitelnost, zatím to berme spíše jako demo a možnost do budoucna.

Klepněte pro větší obrázek
Zakrnělý multitasking v podání Samsungu

Pod navigačním blokem najdeme obvyklých dvanáct numerických kláves. Tuto část telefonu lze otočit až o 180° a vytvářet tak „ergonomičtější“ tvary Samsungu. Numerické klávesy tvoří čtyři řady oddělené hmatově znatelným přechodem, s horizontálním oddělením už se návrháři nezatěžovali. Stisk doprovází sotva slyšitelné lupnutí, klávesy poskytují kvalitní informace o počtu stlačení. Podsvětlení obou bloků je bílé, rovnoměrné a plní svou funkci bezchybně. Na klávesnici se píše bez překlepů, jejich odpor by mohl být nepatrně větší a neuškodilo by zapracovat na lepším hmatovém oddělení.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Detaily telefonní strany pětistovky

Na pravém boku je umístěn konektor pro externí anténu a pod ním stranový přepínač. Jeho posun nahoru uzamkne ovládání multimediální strany, pohybem dolů (odkud se vrací) se přepíná zobrazení mezi stranami. Na zamknutí klávesnice telefonu nemá vliv, to je nutné ošetřit samostatně klávesovou zkratkou. Nastavení automatického zamykání klávesnice telefonu v menu nenabídne různé časové intervaly. Doba závisí na nastavení délky podsvícení. Je-li tato volba aktivní, klávesnice se zamkne i při každém přepnutí na multimediální stranu a zpět. Zhruba v úrovni navigačních kláves se pod plastovou krytkou urývá slot pro paměťové microSD karty. Posledním ovladačem na této straně je spoušť fotoaparátu umístěná na odklápěcím bloku. Vespod najdeme pouze tři kontakty, lze tedy předpokládat, že F500 bude stejně jako F300 vybaven pouzdrem s další baterií.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Magický posuvník udělá z telefonu multimediální přehrávač

Na levé straně odklápěcí části je umístěn otvor pro resetování telefonu, protože Samsung má integrovaný akumulátor. Ani přístup k SIM nelze nazvat standardním, karta se vkládá do šuplíčku přístupného po odklopení numerické klávesnice. Obvyklou kombinaci dvou tlačítek pro regulaci hlasitosti doplňuje na levé straně multifunkční konektor. Ten slouží pro připojení všech kabelů, tedy pro nabíječku, datový kabel, sluchátka i videovýstup na televizi. V době nepoužívání ho chrání plastová krytka podobná té u paměťovky. Zatímco u karty se nepředpokládá dlouhodobější otevření, u konektoru lze očekávat spíše otevřený než zavřený stav. Proto by si určitě zasloužil kvalitnější zpracování, v současné podobě asi moc dlouho nevydrží. Přitom Samsung už ukázal, že tento problém vyřešit umí, šoupátko u P310 je přímo geniální – plní svou funkci na sto procent a je neulomitelné.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nestandardní konektor, na který už jsme si u Samsungu zvykli • SIM má skrytou zásuvku ve zlomu telefonu

Zadní strana telefonu je stranou multimediální. Tomu odpovídá displej dvojnásobné velikosti, rozlišení 240 × 320 a 262 tisíc barev. Displej je dostatečně ostrý, barvy věrné, ani čitelnost na slunci není špatná. Ve spodní odklápěcí části našel své místo dotykový ovladač, jehož střed je klasické tlačítko. Kromě klasických čtyř směrů reprezentujících posun vpřed, vzad, vyvolání nabídky a krok zpět v menu umí i další funkce, zejména rolování přejetím svisle po levé (hlavní nabídka), nebo pravé části (podnabídka). Obdobně lze vyvolat nabídku s nastavením či dalšími volbami posunem v horizontálním směru. Pokud se v možnostech ovladače ztrácíte, máte k dispozici krátký tutoriál, který vás provede všemi jeho funkcemi.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Konstrukce svádí k nekonečným hrátkám, naštěstí je pevná a vydrží

Odezva u dotykové části není nejlepší, mnohdy nevíte, zda telefon zaregistroval požadavek a jenom mu to dlouho trvá, nebo máte příkaz opakovat. Nápad inspirovat se u iPodu nebyl špatný, jenom na provedení bude ještě potřeba zapracovat. Hlavně v začátcích budete často přemýšlet, co vlastně zmáčknout a odkud kam přejet prstem, aby telefon udělal, co po něm požadujete. Telefonu také poměrně dlouho trvá inicializace karet (SIM i paměťovky), než zjistí, co se na které nachází.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Samsung má se senzorovými tlačítky zkušenosti, řešení u F500 bohužel trochu pokulhává

Témata článku: Samsung, Recenze, Displeje, Motorola MPx220, Samsung F500, Navigační kříž, Zavřený stav, Plastová krytka, Pětistovka, Leporelo, Displej, Špatný vtip, Krátký tutoriál, Roční interval, Obvyklý reproduktor


Určitě si přečtěte

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 137

Máme eSIM v hodinkách. Podívejte se, jak probíhala instalace

Máme eSIM v hodinkách. Podívejte se, jak probíhala instalace

** Konec teorie, často skloňovaná eSIM se v ČR konečně dostává do praxe ** eSIM jsme si poprvé vyzkoušeli u LTE verze hodinek Samsung Galaxy Watch (46mm) ** Jak eSIM vypadá, a jak probíhá její samotná „instalace“?

Martin Chroust | 45

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 29

RECENZE: Huawei Mate 20 Pro — génius s hromadou technologií, které si zamilujete

RECENZE: Huawei Mate 20 Pro — génius s hromadou technologií, které si zamilujete

** Huawei vyrobilo nejinovativnější smartphone současnosti ** Obsahuje čtečku v displeji a podporuje zcela nový typ paměťovek ** Prvotřídní displej, foťák Leica a dlouhá výdrž jsou největší přednosti

Jan Láska | 69

RECENZE: Xiaomi Mi 8 Lite — zaděláno na vánoční bestseller

RECENZE: Xiaomi Mi 8 Lite — zaděláno na vánoční bestseller

** Xiaomi Mi 8 Lite má velmi dobrý poměr ceny a výkonu ** Zadní strana s gradientem není všechno a dnes ji skoro každý ** Vlastnosti často dražších modelů vyvažují zbytečné kroky vedle

Jakub Vrbacký | 23

RECENZE: Huawei Nova 3i — když se po hvězdě zrodí i hvězdička

RECENZE: Huawei Nova 3i — když se po hvězdě zrodí i hvězdička

** Levnější odvozenina od Huawei Nova 3 má jen málo ústupků ** Zařadila se však do plného rybníka konkurence, včetně té vlastní ** Doufejme, že jí to nesrazí vaz, jedná se o povedený smartphone

Jakub Vrbacký | 31

RECENZE: Samsung Galaxy J6 je základ pro nenáročné. Vyčnívá jen AMOLED

RECENZE: Samsung Galaxy J6 je základ pro nenáročné. Vyčnívá jen AMOLED

** Otestovali jsme nový model spadající do nejnižší řady Galaxy J ** Část funkcí si bere od Galaxy A6, kovové tělo však nahradil kvalitní plast ** I tak se ale novinka prodává za 6 500 Kč. Není to trochu moc?

Martin Chroust | 22

Představujeme Honor 10 Lite: Je krásný, dělá skvělé selfie a nestojí moc

Představujeme Honor 10 Lite: Je krásný, dělá skvělé selfie a nestojí moc

** Honor představil pro český trh novinku střední třídy - Honor 10 Lite ** Lákadly jsou třpytivý design, špičkové selfie a umělá inteligence ** Telefon jsme stihli krátce otestovat, toto jsou první dojmy

Martin Miksa | 24