Samsung SGH F500: dva displeje podruhé

Přístroj dvou tváří: telefon a přehrávač, exkluzivní kousek elektroniky a módní výstřelek, který má své mouchy.
Samsung SGH F500: dva displeje podruhé
Kapitoly článku

Umí i telefonovat

Samsung kromě hlavního lákadla v podobě multimediální strany zvládá i běžné telefonní funkce. Telefon pojme až tisíc kontaktů, ke každému lze kromě jména a příjmení (podle kterých se seznam řadí) uložit až pět telefonů, dvě adresy, e-mail, webovou adresu, narozeniny a stoznakovou poznámku. Ve speciálních vlastnostech už stačí pro kompletní nastavení jen přidat obrázek, melodii a ještě jednu pro SMS, F500 totiž umí odlišit různé odesílatele zpráv. Obě melodie musí být uloženy v telefonu, přístup na kartu při vytváření kontaktu nepovolí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Adresáři chybí k dokonalosti pouze krůček

Při zadávání nové osoby do seznamu může F500 přímo ukládat do telefonu, na SIM, nebo nabídne volbu. Oba seznamy se mohou zobrazovat samostatně nebo dohromady, jména s diakritikou jsou zařazena na začátek (Žák před Alánem). Vyhledávání probíhá postupným psaním, existuje i alternativa s T9. Ta ovšem nefunguje jako třeba u Motoroly MPX220, kde danou kombinaci hned hledá na začátcích jmen a příjmení, ale stejně jako u zpráv. Pro zobrazení jmen na Fo tak nestačí zmáčknout trojku a šestku, nulou je potřeby danou kombinaci najít v mezi ostatními. Většina uživatelů proto asi zůstane u postupného psaní.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Výchozí obrazovka a hlavní nabídka systému

Při hovoru lze použít hlasité handsfree, které má i při maximální hlasitosti obstojný zvukový projev. Příchozí, odchozí i ztracené hovory jsou přehledně zobrazeny ve třech samostatných seznamech pod příslušnou volbou v nabídce. Pro různá prostředí nabídne teůefon šest vyzváněcích profilů. Nejen u kontaktů, ale hlavně u zpráv a také u dalších funkcí se projevuje malý displej. V místech, kde by bylo vhodné zobrazit dlouhý text nabídne telefon pár řádků, které rozhodně přehlednosti nepřidají, spíše naopak. Přitom by v mnoha případech stačilo, kdyby Samsung uměl zobrazit dění i na velkém displeji.

Jako telefon si nevede nejhůř

Se zprávami pomůže slovník T9 píšící cesky, tedy nezkracuje. Jedna může mít až šest částí, maximum znaků je 918. Při psaní i čtení máme k dispozici čtyři řádky. Pro SMS nabídne Samsung 200 míst, multimediální zprávy a e-maily využívají sdílené paměti. U e-mailů zamrzí maximální velikost tisíc znaků, tento neduh lze kompenzovat přílohou.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Ve zprávách na smartphony pětistovka ztrácí

Samsung určitě potěší ospalce, nabídne totiž pět budíků. U každého lze nastavit název, čas, typ signalizace (vibrace, melodie, obojí), melodii, její hlasitost a dny, kdy je budík aktivní. Kalendář při vytváření nové události nabídne schůzku nebo výročí. U schůzky lze nastavit název, podrobnosti, datum a čas zahájení i konce, místo, opakování, případně i upozornění v libovolném předstihu s libovolnou melodií. Výročí má jen jedno datum, nemá místo a opakování umožňuje jen v ročním intervalu. Oba typy událostí lze zobrazit jako seznamy. Pro větší uživatelský komfort lze nastavit počáteční den týdne a výchozí zobrazení. Telefon pojme maximálně sto schůzek a padesát výročí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Nastavení a počet budíků jen těžko hledá srovnání

Úkoly figurují zcela mimo kalendář, nabídnou podobné detaily jako u událostí: název, podrobnosti, začátek, konec a prioritu, splněné lze odškrtnout Úkolů pojme telefon dvacet, stejně jako stoznakových poznámek. Důležité nápady lze zaznamenat i jako hlasovou nahrávku v omezení jedné, pěti nebo třiceti minut. Kalkulačka si poradí s předností matematických operací, cestovatelé přivítají funkci pro zobrazování světového času. Z doplňkových funkcí nabídne Samsung ještě stopky s deseti mezičasy, minutku na necelých sto hodin a převodník základních fyzikálních jednotek.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Vestavěné aplikace

Připojit, nahrát a jít

Pro bezdrátovou komunikaci je Samsung vybaven velmi dobře. Vedle GPRS a EDGE si rozumí s UMTS i HSDPA, jenom Wi-Fi chybí. Díky schopné datové vybavenosti zamrzí neschopnost telefonu jakkoli je využít na velkém displeji a velký potenciál tak přichází vniveč. Stejná situace se opakuje u Javy, kterou sice telefon umí, na malém displeji to ale není ono. S blízkým okolím komunikuje F500 přes Bluetooth, k počítači ho lze připojit pomocí dodávaného kabelu. Telefon se může automaticky po připojení hlásit jako telefon, přehrávač médií nebo Mass Storage, nebo se vždy zeptat.

Klepněte pro větší obrázek 
Nastavení Bluetooth

Samsung disponuje dvěma pamětmi o kapacitě 22 (telefon) a 357 MB (multimediální přehrávač), samozřejmě je tu i možnost přidat paměťovou kartu microSD. Při připojení jako Mass Storage se objeví v počítači dva nové disky, které reprezentují přehrávač a kartu (pokud je vložena, jinak jen jeden). Pravděpodobně díky nefinálnímu firmware se nebylo možné na kartu takto dostat. Velmi příznivou informací je rychlost Mass Storage připojení: 1,7 MB/s při zápisu a 2,7 MB/s při čtení se u mobilu jen tak nevidí. Doufejme, že podobně to bude fungovat i ve finální verzi s kartou. Ani u přímého nahrávání dat přes kabel není telefon zrovna rychlík v aktualizaci dostupných souborů. Po odpojení chvíli trvá, než zaktualizuje svoje seznamy, co je kde uloženo.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Prostředí webového prohlížeče
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek  
Umí načíst i plnou verzi MobilManie, ale použitelnost a rychost jsou bohužel nulové
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
S textovou verzí MM už je to o poznání lepší, ale místa je stále málo

Po aktivaci multimediální strany zobrazí větší displej nabídku v podobě bílých ikon na fialovém pozadí. Nezajímavější je hned ta první nabízející přehrávání videa. Kromě obvyklých formátů 3GP a MP4 si F500 poradí i s AVI soubory komprimovanými pomocí DivX. Díky možnosti odklopit část klávesnice lze telefon položit a sledovat jako malou televizi. Dostatečně hlasitý zvuk se line z reproduktoru nad malým displejem, kvalitnějšího zážitku se patrně docílí se sluchátky. I když nese F500 certifikaci přímo od DivX, ne vždy si s videosoubory rozumí. Data na kartě vesele ignoruje, je nutné je najít přes správce v telefonu a spustit, přehrávat začne už na správné straně. Ani soubory komprimované stejně nejsou zárukou, že půjdou přehrát všechny. Pokud je ovšem spustíte, výsledek není vůbec špatný. Video je dostatečně plynulé, bez trhání, není to už žádná náhražka.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Při snímání displejů odmítla multimediální strana telefonu spolupracovat, tyto dvě obrazovky jsou to jediné, čeho jsme se dočkali...
Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek
...nicméně prostředí je stejně jednoduché a jasné, jako u nižšího modelu F300, ze kterého pochází tyto dva obrázky

MP3 přehrávač nabídne klasické přehrávání, opakování, zvuk lze doupravit pomocí přednastavených ekvalizérů. Narozdíl od videa nemá F500 se soubory na paměťové kartě sebemenší problém. Hodně velkým překvapením je možnost zobrazovat na velkém displeji dokumenty. Samsung si poradí se soubory DOC, XLS, PPT i PDF. Prohlížení není sice úplně svižné, ale použitelnost tím nijak zásadně netrpí. V dokumentech se dobře uplatní zoom, díky videovýstupu se přímo nabízí otázka, jestli takto půjdou prohlížet i kancelářské soubory. Těžko odhadnout, musíme počkat až na finální verzi telefonu.

Poslední funkcí multimediální strany je fotoaparát. U něj přichází ke slovu opět otočná konstrukce. Můžeme totiž fotit tlačítkem play/pause a ovládat fotoaparát dotykovou částí, nebo otočit spodní díl klávesnice o 180°, jako spoušť mačkat klávesu fotoaparátu na boku telefonu a pro další ovládání použít numerický blok klávesnice. Samsung pozná, v jaké poloze otočný díl je a podle toho zobrazí příslušnou navigaci. Té ale není téměř třeba. Kromě volby mezi dnem a nocí (nastavuje se samostatněněv nastavení přehrávače) umí pouze zoomovat a korigovat expozici. Toť vše. Žádné efekty, samospoušť ani rámečky. Přitom fotografie v rozlišení 1600 × 1200 nejsou špatné. Díky minimu funkcí nebude absence blesku či zrcátka až tak fatálním nedostatkem. Relativně schopné výsledky podává v roli kamery v podobě MP4 záznamů v rozlišení 320 × 240.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Normální foto-zoom ve středové a krajních polohách
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Korekce expozice

Velký potenciál

Samsung F500, stejně jako celá řada Ultra, je velmi zajímavé zařízení. Z jedné strany mobil, z druhé multimediální přehrávač. Nyní lze jen čekat na finální verzi F500, u které, doufejme, budou odstraněny všechny neduhy předvýrobní verze. O tom, zda tato dvojkombinace bude mít úspěch, rozhodne i cena. Mladší a méně vybavený bratříček F300 se prodává za necelých deset tisíc korun, F500 bude jistě o něco dražší. Bude i za tyto peníze dostatečně lákavým zbožím? Stále je tu totiž možnost koupit smartphone s QVGA displejem a po nainstalování některého z kvalitnějších přehrávačů máme funkčně srovnatelnou konkurenci a dokonce i v zhruba stejné cenové hladině.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Každému ovšem vyhovuje něco jiného a řada Ultra zaplňuje další mezeru na trhu, svoje zákazníky si tedy určitě najde. Třeba hned další pokračovatel, model F510 který přidává k F500 ještě digitální televizi, by mohl být opravdovým trhákem.

Témata článku: Samsung, Recenze, Displeje, Motorola MPx220, Samsung F500, Krátký tutoriál, Špatný vtip, Displej, Plastová krytka, Navigační kříž, Obvyklý reproduktor, Sam, Leporelo, Pětistovka, Roční interval, Zavřený stav


Určitě si přečtěte

RECENZE: Honor 8X — obr téměř bez chyb

RECENZE: Honor 8X — obr téměř bez chyb

** 6,5" displej nemusí nezbytně znamenat nepoužitelně velkou plácačku ** Výbava nezklame, až na zastaralý microUSB konektor ** Zásadní inovace nečekejte, ale ve střední třídě to (zatím) nevadí

Martin Herodek | 62

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 32

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 140