Samsung SGH-Q200: další véčko asijského mistra

Samsung se na asijském trhu těší stále větší oblibě svých mobilů. Ještě jsme se nenabažili starších modelů a už nám Samsung předkládá další novinku s názvem SGH-Q200. Čím je nové véčko zajímavé?
Samsung SGH-Q200: další véčko asijského mistra

Jak jsem se již zmínil, typickým znakem mobilů Samsung je jejich koncepce „véček“. Ne že by všechny modely tohoto výrobce měly stejný tvar, „véčkama“ se však Samsung honosí více. Snad proto, že je tento tvar oblíben v Asii, zejména však v Číně, kde je velký kupní potenciál tamního trhu. Kouzlu těchto mobilů však stále více propadají i obyvatelé starého kontinentu. Ne všem se sice otvírající se mobily líbí, každý však musí uznat, že mají něco do sebe. Tento nezvyklý tvar  „přelomeného mobilu“ umožňuje výrobcům stvořit mobil neuvěřitelné malý, přestože zůstane zachována ergonomie ovládání a solidní velikost displeje. Toto dokazuje Samsung svým modelem SGH-200 do posledního puntíku.

Krása véček…

…spočívá v tom, že jde o jedny z nejmenších telefonů. Zatímco běžný mobil musí mít na jedné stěně klávesnici a displej, véčka jsou v půli přelomená, čímž mohou mít v podstatě poloviční rozměry (ovšem někdy na úkor tloušťky). Samsung SGH-Q200 má rozměry 85 x 48 x 20 milimetrů, bohužel opět musíme „vytrpět“ špalík antény, což je jen a jen škoda. Myslím, že externí anténa k moderním telefonům prostě nepatří a hlavně nesluší. Velmi zajímavě jsou rozmístěny ovládací prvky. Vedle klasické alfanumerické klávesnice je zde pětisměrové tlačítko, kol kterého se obtáčí dalších pět kláves. Netypické, ale hezké a pravděpodobně i pohodlné.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Ukaž displeje a já ti povím, jaký jsi mobil

V nadpise je množného čísla použito záměrně. Přístroj totiž nemá jeden, ale hned dva displeje. Jeden menší, modře podsvícený, je na vnější straně vyklápěcího krytu klávesnice a druhý se nachází na stejné části, ale zespodu. Proč taková vymoženost? To proto, abyste při každé kontrole nemuseli mobil otevírat. Venkovní displej informuje o stavu signálu a baterie, a samozřejmě také o přijatých textovkách či zmeškaných hovorech. Pro vlastní práci s mobilem je však již třeba véčko rozevřít, načež se objeví druhý, mnohem větší a lepší displej. Ten zabírá téměř celou vyklápěcí část, rozeznává odstíny šedi a údajně umí zobrazit až šestnáct (!) řádků textu. Vzhledem k celkovým rozměrům telefonu však nevěřím, že by velikost písma byla pro běžnou práci použitelná.

Datujme přes GPRS

Hlavní devízou modelu SGH-Q200 jsou rychlé datové přenosy GPRS s podporou čtyř timeslotů pro data tekoucí k vám a jeden timeslot pro data od vás prchající. Toho můžete využít zejména ve spojení s WAPovým browserem. Z dalších funkcí je zatím známo hlasové vytáčení, prediktivní vkládání textu a podpora multimediálních zpráv.

Kampak asi bude patřit

Jelikož zatím nejsou známy všechny funkce, ani přibližná cena, můžeme se jen dohadovat, kam SGH-Q200 zařadit či komu bude dělat konkurenci. Bude-li dílenské zpracování stejně dobré, jako u ostatních mobilů této značky, a vezmeme-li v potaz velmi kvalitní displej jako i rychlé datové přenosy, můžeme cenu odhadnout někde nad hranicí desíti tisíc korun. Přístroj by měl spatřit pulty prodejců začátkem příštího roku.

Ve zkratce:

  • Mobilní telefony Samsung SGH-Q200
  • Rozměry: 85 x 48 x 20 milimetrů
  • Hmotnost: 90 gramů
  • Sítě: 900/1800 MHz
  • Datové přenosy: GPRS (4 + 1 timeslot)
  • Displej - vnější: modré podsvícení,
              - vnitřní: rozlišení stupňů šedi, až 16 řádek textu.
  • Další funkce a vlastnosti: prediktivní vkládání textu T9, Wap (verze 1.1), hodiny, datum, budík, kalkulačka, SIM Toolkit, EFR, organizér a kalendář, 
Diskuze (5) Další článek: Skutečně potřebujete nový mobil?

Témata článku: Samsung, Véčko

Určitě si přečtěte