Samsung SGH-S300: véčko, díl třicátý sedmý (velký test)

Samsung SGH-S300 je malinké, ale přitom nadprůměrně dobře vybavené véčko. Jeho největším lákadlem jsou dva barevné displeje, ale jak se dozvíte v této megarecenzi, černobílý displej na čelní ploše véčka je stále nepřekonaný. V článku najdete stovku obrázků!
Samsung SGH-S300: véčko, díl třicátý sedmý (velký test)

Klávesnice, trochu malá

Samsung umí vyrábět kvalitní klávesnice a ani u tohoto telefonu neudělal výjimku. Tlačítka s číslicemi jsou i přes malé rozměry mobilu od sebe dostatečně vzdálena a dají se slušně ovládat. Jen mohla být trochu více vystouplá nad okolní povrch, teď je nelze příliš dobře rozpoznat po hmatu.

  
Tlačítka jsou rozměrná, dobře podsvětlená, mohla by ale být lépe rozeznatelná hmatem

Stejnou výtku mám i k elipse funkčních tlačítek v horní třetině klávesnice. Tato tlačítka jsou bohužel na sebe navíc velmi nalepena a často jsem se v jejich případě potýkal s překlepy. Například funkční tlačítko a klávesu čtyřsměrného ovladače děli jen milimetry, místo vstupu do dalšího podmenu jsem se mnohdy omylem vrátil funkčním tlačítkem zpět. Uprostřed ovladače se navíc usídlilo sice efektní ale pouze jednoúčelové tlačítko pro přístup k WAPu. Kdyby jím alespoň bylo možné potvrzovat volby v menu ...

 Funkční klávesy nemají velké rozestupy

Ovládání: logika sama 

Ovládání telefonů Samsung je dostatečně přirozené. Hlavní menu může být tvořeno buď ikonami přes celý displej, nebo menšími položkami. Ty jsem si osobně oblíbil více, orientace mezi nimi byla rychlejší. V menu se lze pohybovat kurzorovými klávesami, kdy šipka doprava otevře položku a šipka doleva z ní zase odejde, Samsung však nabízí také klávesové zkratky, s nimiž se lze rychle dostat k požadované funkci.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Dvě možné podoby hlavního menu

V pohotovostním stavu můžete všem čtyřem směrům kurzorového čtyřtlačítka přiřadit funkce z připraveného seznamu. Tato funkce, kterou se chlubí i jiné telefony Samsung, je velmi užitečná: stisknutím tlačítka se dostanu do seznamu zpráv, jinou šipkou začnu textovku rovnou psát, rychle nastavím budík.

Klepněte pro větší obrázek Chování všech směrů čtyřtlačítka lze nastavit v menu

Jen si stejně jako v recenzi Samsungu SGH-V200 musím postěžovat na výběr funkcí, které jsou pro nastavení rychlé volby k dispozici. Telefon mi nabízí rychlý přístup ke změně obrázku na pozadí displeje, mohu použít rychlou volbu pro výběr sítě ... ale rychlému tlačítku už nelze přiřadit vstup do telefonního seznamu, dostanu se do něj až stisknutím dvou různých kláves. To se opravdu tolik liší potřeby evropských a asijských uživatelů?

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Na výběr je řada funkcí, telefonní seznam však chybí

Telefon není příliš český

S kritikou zatím ještě nepřestanu, protože v telefonu se občas setkáte s doslova nepochopitelně přeloženými položkami.

 • Při rychlém vypínání a zapínání zvonění podržením křížku se na displeji objeví tyto nápisy: „Tichý režim ukončen“ a „Ukončit tichý režim“. Řekli byste, že první z těchto voleb utlumí veškeré zvuky mobilu? Anglické menu přitom ukazuje zcela jasné volby „Silent Mode“ a „Exit Silent Mode“.
 • Samsung se snažil vyrovnat se českým skloňováním, ale upozornění „2 Promeškaný hovory“ určitě není ideální. Anglicky: „2 Missed Calls“.

  Klepněte pro větší obrázek Další příklad ...
 • Až se vás telefon zeptá „Zobrazit text při vypnutí ?“ (mezeru před otazníkem přesně opisuji), chce vědět, jestli má na displeji nad obrázkem zobrazovat název operátora. To je velmi zajímavá funkce, proč ji tedy zakrývat tak nepochopitelnou jmenovkou? Angličtina se ptá „Display Text in Standby ?“

  Klepněte pro větší obrázek 
  Původně jsem předpokládal, že jde o volbu
  jakéhosi textového rozloučení před vypnutím mobilu

 • Úkoly nabízejí možnost volby tří priorit: „Vysoká“, „Nízká“ a „Nízké“. Pro rozdíl mezi posledními dvěma položkami jsem tentokrát opravdu musel zavítat do anglického menu, kde je vše jasné: „High“, „Normal“ a „Low“.

Možná vám připadá malicherné upozorňovat na takové drobnosti. Anglické menu je však naprosto pochopitelné, i slovenština, kterou jsem zkoumal, je velmi logická, tak proč se v českém překladu objevují takové zrůdnosti? Překladatel menu možná neměl telefon k dispozici, takže nepřihlížel k situaci, kde je daná funkce použita. To po něm ale lokalizaci nikdo nemohl zkontrolovat nebo opravit?

Samsung si nerozumí ani s českými znaky: v telefonu je nijak nenapíšete a když se pokusíte nějaké ryze české jméno přenést do mobilu z počítače, spláčete nad výdělkem. Česká písmena s háčky a čárkami se zobrazí jako nepoužitelné paznaky.

Témata článku: Samsung, Recenze, Véčko, Eurotel Smartphone, Eurotel Smartphone II, Motorola T720, Motorola T720i, Nokia 3650, Nokia 5100, Nokia 6100, Nokia 6310i, Nokia 6610, Nokia 6800, Nokia 7210, Nokia 7210 Supernova, Nokia 7250, Nokia 7650, Nokia 8910i, Panasonic GD87, Panasonic GD93, Panasonic GD95, Samsung S100, Sharp GX13, Siemens S55, Siemens SL55


Určitě si přečtěte

Tmavý režim v telefonech šetří baterku až o desítky procent

Tmavý režim v telefonech šetří baterku až o desítky procent

** Tmavý režim v telefonu opravdu umí šetřit baterii ** Google kvůli tomu přebarvuje všechny své aplikace ** Černé bude i iOS

Vladislav Kluska | 32

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 19