Samsung SGH-S300: véčko, díl třicátý sedmý (velký test)

Samsung SGH-S300 je malinké, ale přitom nadprůměrně dobře vybavené véčko. Jeho největším lákadlem jsou dva barevné displeje, ale jak se dozvíte v této megarecenzi, černobílý displej na čelní ploše véčka je stále nepřekonaný. V článku najdete stovku obrázků!
Samsung SGH-S300: véčko, díl třicátý sedmý (velký test)

Organizace času: jen s přimhouřením oka 

V souvislosti s neustálým upozorňováním na příchozí textovku je nanejvýš užitečné, že telefon lze na noc vypnout a přesto se dokáže ráno aktivovat a spustit nastavený budíček. Ba dokonce si sami můžete zvolit, zda se má mobil chovat tímto způsobem, anebo ctít vypnutý stav a nevydat ani hlásek. Samsung nabízí několik druhů budíků: jednorázový, opakovaný a navíc tzv. Ranní volání, kde lze nastavit buzení jen v pracovních dnech nebo každé ráno s výjimkou neděle.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Menu skrývající organizační funkce a několik možností nastavení budíku

Kalendář telefonu není příliš nabitý funkcemi, jde jen o jednoduché upozorňovátko. Ke každému dni je možné napsat pouze jednu čtyřicetiznakovou poznámku a přiřadit k ní upomínku v nastavený čas. Více položek k jednomu dni dostanete jen při editaci položek z počítače, anebo metodou „levá ruka za pravým uchem“, kdy vytvoříte záznam ve volném dni a posléze jej volbou z kontextového menu přesunete do již obsazeného termínu. Položky v kalendáři není možné opakovat.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Na kalendář se lze dívat jen v měsíčním a posléze v denním pohledu;
každý měsíc má jinou barvu

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
K textu lze jen zvukové upozornění

Do úkolovníku lze přidat záznamy, jež se po splnění dají odškrtnout. Kromě volby priorit ale úkoly nenabízejí nic jiného, ke konkrétnímu dni je lze přiřadit jen zkopírováním do kalendáře. Zde je potom možné položce také nastavit zvukové upozornění.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Úkolovník se zajímavou nabídkou priorit 

Kalkulačka vyžadovala chvíli zkoumání, jak z napsaného vzorce získat výsledek. Stačilo ale nakonec stisknout zelené tlačítko a potom potěšilo zjištění, že Samsung správně pracuje s prioritami jednotlivých matematických operací. Telefon umí sčítat, odčítat, násobit a dělit, dokonce si dobře rozumí i se závorkami.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Kalkulačku je nutné pochválit

U převodníku měn je při každém spuštění třeba zadávat směnný kurz, převod je navíc možné provádět jen jedním směrem. Tato funkce mohla být vyřešena lépe.

Samsung zábavný

V telefonu jsou standardně připraveny dvě běžné hry a dvě hry v Javě. V první kategorii je graficky vyvedený Medový míč (jinak běžná Zeď či Arkanoid), kterému by však k lepší hratelnosti určitě pomohl plynulejší pohyb míče. Hra Křečkova krabice je další variantou na obkličování území.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Dvě vestavěné hry

Lepší hry jsou k dispozici v Javě. Bowling jsou skutečně velmi dobře hratelné a nad to ještě skvěle graficky vyvedené kuželky. Hra Midp Man je starý známý PacMan.

 Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
A dvě hry v Javě

Javový program do Samsungu SGH-S300 žádným způsobem nenahrajete z počítače, musíte se připojit k WAPu. Musím se však přiznat, že jsem nebyl úspěšný. Zkoušel jsem různá nastavení, karty různých operátorů, GPRS i vytáčený WAP a pokaždé jsem se setkal pouze s chybovými hláškami. Testoval jsem přitom javové programy připravené přímo pro Samsung ze stránek wap.samsungmobile.com/cebit.jsp. Nakonec jsem kapituloval, nějak by to ale mělo jít.

Klepněte pro větší obrázek 
Tento obrázek se objeví při spouštění midletu,
podařilo se mi jej zobrazit ale pouze u vestavěných
javových programů, nic dalšího jsem do telefonu nenahrál

WAP a data: slušná střední třída

Datové přenosy lze přímo v telefonu využívat jen ve wapovém prohlížeči. Dokáže zobrazit barevné obrázky a stejně jako editor SMS využívá poměrně velké a zřetelné písmo. Pohyb na stránkách, kde doporučuji raději využívat lépe přístupné boční klávesy, je ale poměrně pomalý. K dispozici je deset míst pro oblíbené wapové stránky, další funkce wapového prohlížeče jsou ale více méně standardní. Za povšimnutí ale stojí přednastavené parametry pro všechny tři české operátory; to jsem snad zatím u žádného mobilu neviděl.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Wapový prohlížeč

K WAPu se můžete připojit prostřednictvím GPRS třídy 8, tedy maximální rychlostí 4+1 timeslot. GPRS lze využít i pro připojení k internetu z počítače. Nastavení můžete provést buď ručně, nebo pomocí programu GPRS Wizard, který všechny potřebné inicializační řetězce sestaví sám. Mezi přednastavenými zeměmi bohužel není Česká republika, potřebné parametry svého operátora proto budete muset zadat sami.

 
Pracovní okno GPRS Wizardu • parametry pro české operátory musíte zadat sami

S počítačem lze Samsung propojit prostřednictvím infračerveného portu, nebo kabelem, který standardně dostanete v krabici. Bohužel není ukončen portem USB, ale sériovým konektorem, který už na dnešních noteboocích nenajdete a budete si muset dokoupit adaptér pro USB. Bluetooth telefon nenabízí.

Témata článku: Samsung, Recenze, Véčko, Eurotel Smartphone, Eurotel Smartphone II, Motorola T720, Motorola T720i, Nokia 3650, Nokia 5100, Nokia 6100, Nokia 6310i, Nokia 6610, Nokia 6800, Nokia 7210, Nokia 7210 Supernova, Nokia 7250, Nokia 7650, Nokia 8910i, Panasonic GD87, Panasonic GD93, Panasonic GD95, Samsung S100, Sharp GX13, Siemens S55, Siemens SL55


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Mi A2 — průbojnější pokračovatel rodu

RECENZE: Xiaomi Mi A2 — průbojnější pokračovatel rodu

** Displej 18 : 9 jde udělat bez výřezu, hurá! ** Zapomeňte na paměťovou kartu a jack ** Čistý Android One je hodně svižný

Ondrej Papánek | 49

RECENZE: Samsung Galaxy A40. Seznam má svůj první smartphone. Co to vlastně znamená?

RECENZE: Samsung Galaxy A40. Seznam má svůj první smartphone. Co to vlastně znamená?

** Samsung v ČR prodává hned dvě varianty smartphonu Galaxy A40 ** Jedna z nich je i speciální Seznam.cz Edition ** Rozdíly jsou u obou variant pouze v aplikační výbavě, recenze tedy, až na malé drobnosti, platí pro obě varianty

Martin Chroust | 32

RECENZE: Redmi 7 — když dáte Xiaomi vale, ale to dobré z něj si necháte

RECENZE: Redmi 7 — když dáte Xiaomi vale, ale to dobré z něj si necháte

** Oficiálně to sice není Xiaomi, ale poměr cena/výkon má skvělý ** Dobrá výdrž, pěkné fotky a spolehlivá čtečka jsou hlavní zbraně ** Zklame horší odladěnost prostředí a slabší výsledky videa

Jakub Vrbacký | 18