Samsung U600: krásný, ale bez revoluce

Měl by měl být přímým nástupcem modelu D900. Změny je však málo a bohužel i to, co mělo být opraveno, zůstalo beze změn.
Kapitoly článku

Samsung SGH-U600 bývá označován za nástupce modelu D900. Změn doznal především vzhled a rozměry, ve výbavě a funkcích se takřka nic významného nestalo. Písmeno „U“ v označení by mohlo napovídat podporu sítí třetí generace UMTS, opak je však pravdou. Videohovory a velmi rychlá data zvládá vyšší model SGH-U700, jehož recenzi jsme přinesli již před časem.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek  

Klíčové vlastnosti

 • Rozměry, zejména tloušťka
 • Kvalitně zpracovaná výsuvná konstrukce
 • Slot pro paměťové karty microSD
 • Integrovaný FM tuner
 • Displej s dobrými parametry
 • Inteligentní hledání v telefonu
 • Paměť pro tisícovku SMS

Hlavní nedostatky

 • Doteková tlačítka nemusí vyhovovat všem
 • Chybí vyzváněcí profily a filtrování hovorů
 • Slabší výdrž a nepřesný ukazatel stavu akumulátoru
 • Pouhých sto položek u každého z tří typů událostí kalendáře

Klepněte pro větší obrázek 

Samsung U600
Klepněte pro větší obrázekSamsung U600 je odlehčenou verzí modelu U700. Chybí mu podpora sítí třetí generace, ale zato nabídne ještě tenčí tělo. Ve výbavě najdete kvalitní QVGA displej, 3,2MPX fotoaparát, slot pro paměťové karty a rádio s RDS.rozměry a hmotnost: 103 × 49 × 11 mm, 81 g
displej: ?'', aktivní TFT, 240 × 320, 262 tisíc barev
sítě: GSM (900/1 800/1 900 MHz)
data: GPRS tř. 10, EDGE tř. 10
konekt.: jiný, Bluetooth
paměť: 60 MB, paměťové karty microSD
baterie: ?, procesor: 90 MHz
hudba: přehrávač hudby, rádio
fotoaparát: 3MPx (2048 × 1536), video
63 %
(236. místo z 912)
katalogrecenze
cena: 3 880 Kč (koupit)

Černá, nebo tmavě modrá?

Označení Samsung SGH-U600 bývá v internetových obchodech často doplňováno slůvky blue, dark blue nebo modrý. Při prvním pohledu, a to v reálu i na obrázcích, by však každý vsadil na klasickou, nudnou černou. V tmavých prostorách se modrá skutečně stává černou, na přímém sluníčku ale vynikne velmi příjemná kombinace tmavé a o kousek světlejší modré. Horní část telefonu nedosedá přesně na bradu části spodní, a tak to vypadá, jako by se klávesnice vysouvala z útrob přístroje.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Předsazená brada mate tělem

Zatímco předchůdce D900 vsázel na ostré, technicky geometrické tvary, U600 vsází na oblost a eleganci. Příčinu hledejme především v kruhovém ovladači, který však již není na rozdíl od modelu U700 otočný. Zmiňovaný stříbrný elegán také netrpěl nectností v podobě středového potvrzovacího tlačítka s piktogramem íčka. Opravdu nevím, kdy se Samsung chytí za nos a tuto nesmyslnost ze svých přístrojů jednou provždy odstraní. Málokdo touží po tom, aby jej hlavní ovládací tlačítko okamžitě připojilo k WAPu.

Klepněte pro větší obrázek
Kolečko udává ráz celého přístroje

Výrobce použil zcela běžný plast. Ve srovnání s konkurencí vyniká kvalitou dílenského zpracování, v obou polohách se přístroj vyznačuje pevností a nepovrzává. K dokonalosti chybí jen krůček, při pohledu z profilu, v zavřeném stavu, se škvíra mezi částmi směrem od sluchátka k bradě telefonu mírně zvětšuje. Výsuvnému mechanismu je třeba vypomoci zhruba do první poloviny dráhy, protichůdné pružiny se pak již postarají o zbytek práce. Hlavní zbraní Samsungu zůstává elegantní vzhled, kvalitní dílenské zpracování a zejména velmi nízká tloušťka. Pouhých jedenáct milimetrů oslní doslova každého. Pro současnou, stylovek chtivou populaci ideální mobil.

Zkoumání s lupou

Celkovou charakteristiku Samsungu máme za sebou, podívejme se na detaily. Čelní stranu zdobí kruhový ovladač se zmiňovaným a proklínaným středovým „íčkovým“ tlačítkem. Jeho funkci bohužel nelze změnit. Směrový ovladač obepíná čtveřice senzorových tlačítek. Na pohled elegantní řešení, „tlačítka“ nepropustí nečistoty a nezničí se. Horní dvě soft-tlačítka překrývá sklíčko displeje, spodní dvě, s piktogramy sluchátek jsou plastická. Nicméně, přestože jsem používal U600 i U700 delší dobu, nemohl jsem si na senzory zvyknout. Někdy prostě nezareagují ani na evidentní stisk.

Ponechejme telefon ještě chvilku v zavřeném stavu. Na pravé hraně se nachází slot pro paměťové karty microSD, pečlivě zaslepen k tělu uchyceným kouskem plastu. Nad ním se pak nachází spoušť fotoaparátu, ke kterému se dostaneme později. Horní hrana hostí pouze tlačítko pro zapnutí. Na hraně levé má své místo kolébkové dvojtlačítko pro korekci hlasitosti a také systémový konektor pro připojení nabíječky, sluchátek a kabelu. Tyto dva prvky se nachází velmi blízko vedle sebe. Pokud připojíte originální lehkou hands-free sadu, s konektorem zahnutým do L, překryje tento právě tlačítka pro úpravu hlasitosti. Jejich přístupnost se pak velmi ztíží.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Klasická sada funkčních tlačítek a slot na paměťovou kartu 
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Po vysunutí se pak objeví čočka digitálního fotoaparátu, vysoce svítivá dioda a drobné sklíčko pro pořizování autoportrétů
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zadní strana ukrývá pod plastovou skořepinou akumulátor

Klávesnice a displej

Nastal čas zapnout telefon a zhodnotit displej s klávesnicí. Displej nepřináší žádné překvapení a vzhledem ceně nemůže nabídnout nic horšího, nežli QVGA rozlišení s podporou 256 tisíc barev. Lesklé, zrcadlové krycí sklíčko však nedává dobré předpoklady pro čitelnost na přímém letním slunci. A obavy se potvrdily, za slunečných dnů jsem si musel nejednou vypomoci zakrytím druhou rukou. Samsung disponuje teoreticky zajímavou funkcí, v menu nastavení se nachází položka Režim slunečního světla. Po aktivaci se barvy rozzáří, telefon však nevhodně sníží kontrast písma a celkový přínos je spíše rozpačitý.

Klepněte pro větší obrázek
Možností nastavení displeje

Od 11 milimetrů tenkého telefonu nemůžeme očekávat klasická tlačítka klávesnice. Matici mikrospínačů překrývá tenký, pružný plíšek horizontálně rozdělený úzkou linkou. Rozdělení ploch jednotlivých tlačítek tedy není výrazné, v rámci jednoho řádku pak vůbec žádné, i přesto jsem mohl bez jakýchkoli potíží psát poslepu. Tlačítka mají jasně zřetelný a zejména stoprocentní stisk. Nestává se, že by klávesnice „lupla“ bez napsání znaku. V poměru k některým současným telefonům mohu napsat, že je klávesnice co do rozměrů štědrá. Na velmi tenkých telefonech íčkové konstrukce se mi obvykle nepíše příliš pohodlně. To bývá způsobeno posunutím klávesnice zcela ke spodní hraně přístroje a následným nepříjemným „vykloubením“ palce. Samsung U600 posunuje klávesnici zhruba centimetr od spodního okraje což zmíněné problémy eliminuje. Klávesnici i horizontální linky prozařuje rovnoměrné, bílé světlo. Chcete-li ušetřit kousek drahocenné energie, můžete v menu nastavit, ve které denní době se má podsvícení klávesnice aktivovat. Například jen od sedmé hodiny odpolední, do sedmé hodiny ranní.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Senzory sice dobře vypadají, ale odezva běžného tlačítka chybí, planžetová klávesnice je překvapivě použitelná
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Podsvícení klávesnice je bez výhrad

Témata článku: Samsung, Recenze, Samsung U600

169 komentářů

Nejnovější komentáře

 • Karel Thomayer 20. 4. 2013 10:30:55
  nejdeto a nevim ják to mam dátB-]
 • chris 7. 1. 2010 0:45:07
  sony ericsson je jednoznacne lepsi jak samsung neviem preco ostatne...
 • Mack-M 31. 8. 2009 10:49:03
  Zdravím, 3gp filmy přehrává, ale z vlastní zkušenosti je to tak půl na...
Určitě si přečtěte

BlackBerry KEYone: moderní pisatel má konečně za jedna [recenze]

BlackBerry KEYone: moderní pisatel má konečně za jedna [recenze]

** BlackBerry rovná se klávesnice, a to opět výtečná ** Bezpečný Android a geniální BlackBerry Hub ** Je dnešní doba ochotna ťukat písmenka na klávesnici?

25.  6.  2017 | Vrbacký Jakub | 26

Huawei P9 Lite (2017): bestseller má pokračování [recenze]

Huawei P9 Lite (2017): bestseller má pokračování [recenze]

** Čínská značka přichází s dalším smartphonem střední třídy ** Zařízení je určeno pro masy ** Povedlo se namíchat rozumnou výbavu za dobrou cenu?

22.  6.  2017 | Láska Jan | 13

HTC U11: vymáčkněte z něj maximum [recenze]

HTC U11: vymáčkněte z něj maximum [recenze]

** HTC U11 přináší inovativní ovládání Edge Sense ** Vyniká kvalitním audio výstupem a skvělými sluchátky USonic ** Jeho fotoaparát je dle testů DxOMark momentálně nejlepší ze všech

18.  6.  2017 | Měchura Milan | 16

Alcatel A5 LED: děti ho budou milovat [recenze]

Alcatel A5 LED: děti ho budou milovat [recenze]

** Barevné telefony vyšly z módy, nyní přichází éra svítících ** Alcatel A5 je ideálním telefonem pro děti a teenagery ** Cena vzhledem k výbavě mohla být nižší

16.  6.  2017 | Miksa Martin | 4

Xiaomi Redmi 4X: zpátky ke kořenům [recenze]

Xiaomi Redmi 4X: zpátky ke kořenům [recenze]

** Solidní výbava s přijatelnou cenovkou ** Nadprůměrná výdrž a pokročilé funkce ** Odladěný hardware i software

11.  6.  2017 | Herodek Martin | 29

Huawei P10 Plus: rovnocenný soupeř pro nejlepší z nejlepších [recenze]

Huawei P10 Plus: rovnocenný soupeř pro nejlepší z nejlepších [recenze]

** Cenově Huawei P10 Plus dorovnává Galaxy S8 od Samsungu ** Má výdrž, výkon, dobrý fotoaparát i odladěné prostředí ** Může si Huawei, i když špičkové, dovolit být takto drahé?

4.  6.  2017 | Vrbacký Jakub | 19

Sony Xperia L1: jedna vlaštovka jaro nedělá [recenze]

Sony Xperia L1: jedna vlaštovka jaro nedělá [recenze]

** Xperia L1 je jediným modelem od Sony s cenovkou pod 5 tisíc Kč ** Tomu samozřejmě odpovídá horší výbava a nudnější vzhled ** Nabízí však velmi dobrý 13Mpx fotoaparát **

1.  6.  2017 | Měchura Milan | 33

Nokia 3310 (2017): jen čirá nostalgie [recenze]

Nokia 3310 (2017): jen čirá nostalgie [recenze]

** Legenda se vrací a je kolem toho velký humbuk ** Dokáže navázat na úspěch předchůdkyně? ** Ve světě patřícím smartphonům to bude mít pořádně těžké

28.  5.  2017 | Láska Jan | 22


komerční sdělení

Komerční sdělení