Samsung U900 Soul: za každou cenu dotykový (test)

Nový model z dílny Samsungu přináší malý dotykový displej, osvědčenou výsuvnou konstrukci a kovové provedení.
Samsung U900 Soul: za každou cenu dotykový (test)

Fotím rád, ale raději za světla

Jedním z klenotů Samsungu U900 je fotoaparát. Snímač disponuje rozlišením 5 Mpx, je doplněn o diodový blesk a funkci automatického ostření. Široké možnosti nastavení zahrnují vyvážení bílé, makrorežim, citlivost ISO nebo samospoušť. Za nadstandardní výbavu lze potom považovat softwarový stabilizátor obrazu nebo funkce široký dynamický rozsah a rozeznání obličeje. Fotografie pořízené U900 na denním světle jsou dostatečně ostré, bez viditelných šumů, snímač ale trpí stejným neduhem jako pětimegapixel osazený v G800. Všechny fotografie získají po zachycení lehce nažloutlý nádech, a to bez ohledu na nastavené vyvážení bílé. Při focení interiéru za šera s bleskem se projeví až příliš velká svítivost diody, která zachycenou scénu přesvětluje.

Ukázkové fotografie v plné velikosti:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Exteriér
Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Interiér
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Noční režim

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Makrosnímky
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Přisvětlení diodou
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ukázka efektů

Fotoaparát poslouží i pro natáčení videa v maximálním rozlišení 320 × 240 bodů. Nahrávky se ukládají do souborů typu 3GP nebo MP4, délka je omezena pouze volnou pamětí. Jak fotografie, tak videa lze upravovat ve speciálních editorech přímo v telefonu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nastavení fotoaparátu • editor videa

S hudbou na věčné časy

Povedl se také hudební přehrávač. Nabízí třídění hudby podle nejrůznějších kritérií, jako je název alba nebo písně, jméno interpreta, poslední hraná položka, nejčastěji hraná píseň atd. Samozřejmostí je tvorba playlistů a přehrávání na pozadí. Omezené je přizpůsobení ekvalizéru, jenž nabídne pouze napevno nastavené hodnoty do několika profilů. Prostředí přehrávače oživují tři různé vizualizace. Telefon dává na výběr hlasité přehrávání do reproduktoru, nebo tiché do připojených sluchátek. Alternativou je poslech pomocí bezdrátového headsetu. Ačkoliv je reproduktor pouze monofonní, jeho zvuk je dostatečně jasný a hlasitý. Intenzitu zvuku koriguje boční kolébkové tlačítko.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Prostředí a nastavení přehrávače

Pro poslech FM rádia jsou nutná drátová sluchátka, jejichž kabel poslouží jako anténa. Výstup zvuku si ale přesto můžete nastavit do hlasitého reproduktoru. Rádio obsahuje bohaté možnosti nastavení, hlídá oblíbené pořady podle času nebo dopravní zpravodajství na základě identifikace z RDS.

Samsung U900 Soul je 3G telefon s podporou rychlých datových přenosů HSDPA až do rychlosti 7,2 Mb/s. V sítích GSM umí telefonovat na čtyřech frekvencích, pro přenos dat je vybaven technologií EDGE. Jediný parametr, který vyřazuje Soul z kategorie nejvyšších modelů, je absence Wi-Fi. Pro spojení s PC lze využít Bluetooth nebo USB kabel zakončený typickým samsungovským konektorem. Přes něj se telefon zároveň dobíjí. Synchronizace probíhá pomocí aplikace PC Studio, kterou nainstalujete z dodaného CD nebo stáhnete přímo ze stránek Samsungu. Na internet se dostanete pomocí vestavěného prohlížeče, jenž obsahuje položku pro rychlý přístup do Googlu a na Gmail. Obsah svých oblíbených stránek uhlídáte pomocí RSS čtečky. Další aplikace je možné doinstalovat díky podpoře Javy 2.0. Výčet zbylých funkcí doplňuje kalkulačka, převodník, minutka a stopky.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Prohlížeč nabízí různé velikosti písma
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Do výbavy Soulu patří i tradiční organizační doplňky  

Nabitá stylovka

Samsung U900 představuje zajímavou alternativu pro zájemce o stylový a zároveň dobře vybavený mobil. Pětimegapixelový fotoaparát není v kategorii telefonů bez operačního systému samozřejmostí. Ve spojitosti s rychlými datovými přenosy ve 3G a kvalitním přehrávačem poslouží jako plnohodnotný multimediální přístroj. Na jedinečnosti Soulu přidává i netradiční efektní ovládání pomocí dotykové plochy a luxusní dojem navozující kovové provedení. Výborné hodnoty rozměrů, zejména tloušťky přístroje, už u Samsungu považujeme za samozřejmost.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Jedinými nedostatky, které se dají vytknout, je nepohodlná manipulace při vysouvání a různá citlivost ovládacích prvků. Výrobce tak dokazuje, že na poli telefonů vysouvací konstrukce jen těžko hledá konkurenci. Nejvážnější soupeř pochází shodou okolností také z Koreje, s ovládací dotykovou plochou bude Soulu konkurovat LG KF600, jehož recenzi jste si mohli přečíst zde. Pokud ale Samsung při dubnovém uvedení do prodeje nasadí rozumnou cenu, která by neměla sahat daleko za hranici deset tisíc korun, mohl by z U900 Soul učinit jeden z letošních prodejních bestsellerů.

Témata článku: Samsung, Recenze, LG KF600, Luxusní dojem, Dotyk, Test, Hlasité přehrávání, Sam, Mystic, Viditelný šum, Sdílená paměť, Spodní polovina, Celá paleta, Elegantní tělo, Určitý druh, Dot, Automatické zařazení


Určitě si přečtěte