Samsung Ultra Smart F700: mini komunikátor

Těsně před 3GSM představil Samsung jeden ze svých trumfů – komunikátor s dotykovým displejem, QWERTY klávesnicí a HSDPA.

Za čtyři dny vypukne v Barceloně tradiční 3GSM Congress – přehlídka mobilních novinek a trendů celého světa. Už nyní se na veřejnost dostávají informace o zařízeních, které budou společnosti ve Španělsku představovat. Novinky od Sony Ericssonu vám jistě neunikly, s jedním ze svých trumfů se vytasil i Samsung.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Přední pohled na pracovní prostředí Samsungu

Novinka se jmenuje Samsung Ultra Smart F700 a jedná se o komunikátor nemálo podobný TyTNu společnosti HTC. Samsung Ultra Smart F700 je připraven pro provoz v mobilních sítích GSM na frekvencích 900/1 800/1 900 MHz, komunikovat ale zvládne i se stanicemi využívajícími technologii třetí generace. Na rozdíl od TyTNu se Samsungu podařilo snížit rozměry na velikost průměrného mobilního telefonu. Například za svými kolegy D870 a D900 zaostává Ultra Smart F700 s velikostí 104 × 50 × 16,4 mm jen svojí šířkou.

Dotkněte se, bzučí blahem

Ta je dána, stejně jako u TyTNu, vestavěnou QWERTY klávesnicí pro pohodlnější přípravu textů ve zprávách, e-mailech a elektronických dokumentech. Na práci s multimédii je vhodnější použít dotykový displej vybavený technologií VibeTonz. VibeTonz jsou nepatrné vibrační odezvy vycházející z telefonu při každém stisku klávesy na dotykovém displeji. Vždy tak budete přesně vědět, zda jste tlačítko stiskli nebo ne.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
HTC TyTN

Displej je schopný zobrazit až 262 tisíc barev. Díky použité aktivní technologii TFT by neměly být se zobrazováním problémy ani pod silnějším osvětlením, což ale bohužel ne vždy bývá pravidlem. Nechme se tedy překvapit, první zkušenosti vám přineseme už příští týden přímo z Barcelony. Úhlopříčka displeje přesahuje 70 mm, rozlišení se vyšplhalo až na hodnotu 440 × 240 bodů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Další snímky prostředí • vysunutá klávesnice

Snůškou tajemství je zatím zahaleno operační prostředí, na němž bude Samsung Ultra Smart F700 postaven. V oficiálních dokumentech není zatím příliš popisován, a zdá se tedy, že v případě tohoto komunikátoru míří Samsung vlastní cestou. Na jednu stranu může jít o kvalitní systém s propracovanými funkcemi a příjemným grafickým prostředím (alespoň tak to zatím naznačují dostupné oficiální snímky), na druhou ale bude nejspíše trpět značným nedostatkem doplňkových aplikací.

Data opravdu rychle

Ve standardní výbavě komunikátoru by kromě prohlížeče elektronických dokumentů neměl chybět ani plnohodnotný internetový browser nebo e-mailový klient. Když už jsem začal s internetem nutno podotknout, že nad Samsungem zajásají všichni příznivci rychlých mobilních dat. Tedy téměř všichni. Marně totiž drží palce fanoušci mobilního Wi-Fi. Mimo EDGE využitelného v GSM a datových přenosů v sítích třetí generace obsahuje Ultra Smart F700 i modul pro práci s technologií HSDPA. Jednoduše řečeno dokáže tedy telefon přenášet data rychlostí až 7,2 Mbps (jen pro srovnání, průměrnou skladbu ve formátu MP3 o velikosti 4 MB stáhne telefon při této rychlosti za 4,5 vteřiny).

 Tip: Přečtěte si více o HSPDA

Ani u HSDPA ale Samsung nekončí. Pro všechny milovníky mobilní fotografie je připraven integrovaný fotoaparát s rozlišením 5 megapixelů a funkcí automatického ostření. Nebudete-li mít dostatek místa na vyfotografované snímky nebo multimédia (pro něž je v zařízení připraven samostatný přehrávač), můžete se dovybavit paměťovou kartou typu microSD. Soubory pak odešlete svým známým pomocí e-mailů a multimediálních zpráv, budete-li si chtít vychutnat plného rozlišení na displeji svého počítače, využijte Bluetooth nebo datový kabel.

V jednoduchosti je krása

Ve výčtu použitých technologií se vyskytuje také položka „Drag and drop“. Podle specifikace jde o funkci, díky níž nebudete při ovládání základních funkcí potřebovat stylus a která v mnohém zjednoduší práci s menu telefonu. Zatím si ale nejsem jistý, co si pod touto charakteristikou představit. Třeba nám to Samsung prozradí již v příštím týdnu.

Základní rozdíly mezi HTC TyTN a Samsungem Ultra Smart F700:

 HTC TyTNSamsung Ultra Smart F700
rozměry113 × 58 × 22 mm104 × 50 × 16,4 mm
rozlišení displeje320 × 240 bodů440 × 240 bodů
operační systémWindows Mobile?!?
fotoaparát1,92 Mpx5 Mpx
dataGPRS, EDGE, 3G, HSDPA, Wi-FiGPRS, EDGE, 3G, HSDPA

Spousty komentářů se v souvislosti se Samsungem Ultra Smart F700 vracejí k nedávno představenému Apple iPhonu. Dle mého názoru je ale srovnání se současnými komunikátory HTC na místě mnohem více. Hlavně díky QWERTY klávesnici má zatím Samsung před iPhonem náskok. Hlavním kamenem úrazu by mohlo být uživatelské prostředí s malými možnostmi rozšíření pomocí aplikací třetích stran a také absence Wi-Fi modulu, na který jsme už z dílny HTC u podobných zařízení zvyklí. V tomto má HTC s Windows Mobile značný náskok, který bude Samsung s jedním zařízením jen těžko smazávat.

Samsung Ultra Smart F700 ve zkratce

  • sítě: GSM 900/1 800/1 900 MHz, UMTS 2100 MHz
  • rozměry: 104 × 50 × 16,4 mm
  • displej: aktivní TFT, dotykový, rozlišení 440 × 240 bodů, 262 144 barev
  • fotoaparát: rozlišení 5 Mpx, automatické ostření
  • paměť: vnitřní + možnost rozšíření paměťovými kartami typu microSD
  • data: EDGE, UMTS, HSDPA (WAP 2.0), Bluetooth
  • další funkce: multimediální přehrávač (MPEG4, H.263, H.264, Real; MP3, AAC(+)/eAAC+, Real), QWERTY klávesnice, MMS, e-mailový klient, internetový prohlížeč, offline mode pro deaktivaci telefonní části, prohlížeč dokumentů kancelářských aplikací, podpora technologie Flash
Diskuze (23) Další článek: Síť 4. generace v praxi: rychlost 5 Gb/s

Témata článku: Samsung, HTC Tytn, Min, Kvalitní systém, Mobilní wi-fi, Ultra, Vysunutá klávesnice, Komunikátor


Určitě si přečtěte

Vybrali jsme 13 povedených chytrých hodinek a náramků. Nejen pod vánoční stromek

Vybrali jsme 13 povedených chytrých hodinek a náramků. Nejen pod vánoční stromek

** Nositelnosti jsou specifická kategorie, vybírají se jinak než mobily. ** Co model, to charakter, unikátní mix vlastností, parametrů a funkcí. ** Začneme jednoduchým náramkem, skončíme našlapanými Apple Watch.

Filip Kůžel | 41

Vybrali jsme 11 smartphonů s nejvýhodnějším poměrem ceny a výkonu

Vybrali jsme 11 smartphonů s nejvýhodnějším poměrem ceny a výkonu

** Hledáme smartphone, který nestojí jmění, ale přitom je kvalitní ** Podle hlediska ceny a výkonu jsme vybrali 11 nejvýhodnějších modelů ** Připravte si šest až čtrnáct tisíc korun

Jan Láska | 59

MEGATEST: Srovnání 18 přenosných reproduktorů

MEGATEST: Srovnání 18 přenosných reproduktorů

** Bezdrátové reproduktorů jsou mraky. Jak se nespálit? ** Některé se hodí spíše na doma, jiným si líbí i venku ** Časopis Computer otestoval 18 modelů s cenami do 4 a 6 tisíc

Jakub Michlovský | 15