Samsung X530: styl pro nenáročné (test)

Samsung X530 vás zaujme elegantním designem a vysouvací konstrukcí. Svou funkční výbavou i cenou se řadí do nižší třídy.
Samsung X530: styl pro nenáročné (test)
Kapitoly článku

Ze zpráv jen základy

Na zprávách si v Samsungu příliš nedali záležet. Telefon zvládá komunikaci na úrovni textových a multimediálních zpráv. Text může být zadáván i pomocí slovníku T9. Slovník píše bez diakritiky, takže zprávy nezkracuje. Nelze jej ale trvale vypnout. Maximální délka textové zprávy je 913 znaků. Do telefonu se vejde dvě stě esemesek. Telefon ale měl problémy s příjmem delších zpráv. Dvě ještě dokázal spojit, víc jak dvě už ale tvořily další zprávu. Písmo při psaní i čtení je velké a dobře čitelné. K dispozici jsou šablony s předpřipravenými texty a emotikonami. Při čtení zprávy se na displej vejde šest řádků, při psaní sedm.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Výběr typu zpráv • nabídka zpráv • píšeme a čteme SMS

Klient multimediálních zpráv není velmi intuitivní. Dokáže pracovat s obrázky, zvukovými soubory i textem. Odesílat lze jen zprávy do velikosti 40 kB, MMS o velikosti 100 kB nedokázal telefon přijmout. K dispozici je jen pět záložek, které je možné naplnit multimediálním obsahem. Pro přijaté zprávy je v paměti místo 700 kB. E-mailový klient v tomto telefonu chybí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Výpis přijatých zpráv • tvorba MMS • ukazatel stavu paměti pro MMS

Užitečné doplňky

Samsung X530 je jen jednoduchým telefonem, a tak od něj nemůžete čekat pracovní ani organizační funkce na vysoké úrovni. I tak v něm ale najdete integrovaný kalendář. K dispozici je jen měsíční náhled, kde týden začíná pro Samsung klasicky nedělí. Přidávat lze i poznámky k jednotlivým dnům, a to v délce čtyřicet znaků. Den s poznámkou je potom v kalendáři označen fialovou barvou. K jednomu dni je možné přidat více poznámek i s upozorněním, nelze je však zobrazit na jedné kartě. Maximální počet záznamů byl stanovený na sto, což méně náročnému uživateli musí postačovat.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nabídka organizačních funkcí • kalendář • vložená událost • úkolovník

V telefonu najdeme i úkolovník. Maximální délka úkolů je čtyřicet znaků a je možné si vybrat z tří stupňů priority a zvolit datum. Úkoly se v případě potřeby dají kopírovat do kalendáře. Z dalších funkcí stojí za zmínku kalkulačka, budík s opakováním, aplikace pro světový čas, hlasové poznámky v délce půl minuty a konvertor měn.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nabídka budíků • převodník měn • kalkulačka • hlasové poznámky

Datové funkce jsou omezené na GPRS třídy 10. Telefon nedisponuje EGDE, ani podporou sítí třetí generace. Na krátké vzdálenosti lze komunikovat bezdrátově přes infraport nebo pomocí datového kabelu přes USB. Infraport je tradičně omezený a nelze si přes něj vyměňovat obrázky a melodie s jiným telefonem. Škoda, že Samsung X530 není vybaven i modernější komunikační technologií Bluetooth. V telefonu najdete i prohlížeč wapových stránek. Poradí si se standardem WAP 1.2, na webové stránky si ale netroufá.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Wapový prohlížeč

Z multimediálních funkcí lze jmenovat jedině integrovaný VGA fotoaparát. Na výběr je sedm efektů, devět rámečků, čtyři rozlišení a režim sekvenčního snímání. Nečekejte žádný luxus, VGA fotoaparát poslouží jen v případě ideálních světelných podmínek. Pro fotografie je k dispozici 1024 kB paměti. Pokud fotografie vyfotíte na nejvyšší kvalitu, nelze je přes MMS kvůli omezení maximální velikosti jedné zprávy na 40 kB poslat. Infraport pro tuto činnost taktéž nejde použít. Z tohoto důvodu v tomto testu žádné ukázkové fotky nenajdete. Natáčet video telefon neumí. Přehrávač hudebních souborů a rádio byste hledali marně. Menším zpestřením je podpora Javy. Samsung obsahuje jen jednu předinstalovanou hru s názvem SnowBallFight. Další hry lze stáhnout přes WAP. Infraportem je do telefonu nenahrajete.

Levné vysouvání

Samsung X530 je dalším telefonem v nabídce jihokorejského výrobce, který z hlediska funkcí nic nového nepřináší. Funkční výbavou dnes nikoho neuchvátí a některé potenciální zájemce možná odradí i neustále se opakující a pro Samsung typické chyby a nedostatky. Zaujmout tak může jedině svým povedeným vzhledem a výsuvnou konstrukcí, která není u telefonů nejnižší třídy obvyklá. Pokud máte radši véčka, najdete v nabídce tohoto výrobce i několik telefonů s touto konstrukcí a prakticky identickou výbavou. Za všechny jmenujme alespoň Samsung X510.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Samsung X510

Samsung X530 se již dostal na český trh a můžete si jej pořídit za cenu okolo tři a půl tisíce korun, kterou lze považovat za přijatelnou.

Plusy a mínusy

+ design a rozměry
+ vysouvací konstrukce
+ aktivní TFT displej

- slovník T9 nelze trvale vypnout
- nemá vyzváněcí profily
- omezený infraport

Témata článku: Samsung, Recenze, Samsung X160, Samsung X510, Samsung X530, Nen, Vidící uživatel, Integrovaný kalendář, Test, Sam, Styl


Určitě si přečtěte

Ohebný Samsung v prvních recenzích. Všichni křičí wooow! a ukazují na čáru uprostřed displeje

Ohebný Samsung v prvních recenzích. Všichni křičí wooow! a ukazují na čáru uprostřed displeje

** Představen byl v únoru, do rukou testerů se dostává až teď ** Řeč je o skládacím Samsungu Galaxy Fold ** Sesbírali jsme první dojmy z dvoudisplejové skládačky.

Martin Chroust | 17

Samsung překvapil. Galaxy A80 má unikátní konstrukci, otočný foťák a selfie bez kompromisů

Samsung překvapil. Galaxy A80 má unikátní konstrukci, otočný foťák a selfie bez kompromisů

** Nejzajímavější novinka z Milána má několik „poprvé“ ** Třeba New Infinity displej jsme očekávali až u Notu 10 ** Lákadlem je výsuvný a otočný foťák. Těšte se na špičkové selfie!

Martin Chroust | 16

Asus Zenfone 6 je futuristický robot. S překlápěcím foťákem budou selfíčka bez kompromisů

Asus Zenfone 6 je futuristický robot. S překlápěcím foťákem budou selfíčka bez kompromisů

** Asus ve Valencii představil vlajkový model Zenfone 6 ** Nejvíce zaujme netradičním řešením překlopného fotoaparátu ** Líbit se bude i futuristický design, špičková výbava a přijatelná cena

Jan Láska, Martin Miksa | 79

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 34