Samsung X830: malý velký hráč (test)

Kontroverzní Samsung X830 vás nenechá klidnými. Na jednu stranu MP3 přehrávač s 1 GB vestavěné paměti a možností připojení vlastních sluchátek, na stranu druhou mobilní telefon zvládající Bluetooth nebo EDGE. I netradiční zpracování vzbudí pozornost - některé pobaví, jiné vyloženě nadchne. Video!
Samsung X830: malý velký hráč (test)

Rychlé odkazy

 • fotogalerie se všemi obrázky
 •
nerozdělená recenze v textové verzi

Klíčové vlastnosti

 • 1 GB vnitřní paměti
 • malé rozměry
 • kvalitní reprodukce hudby
 • podsvícení klávesnice
 • EDGE
 • desktopová aplikace PC Studio
 • možnost připojení vlastních sluchátek

Hlavní nedostatky

 • klávesy nestandardně ve dvou řadách
 • umístění optiky vestavěného fotoaparátu
 • nepříliš pevná konstrukce otočného kloubu
 • absence slotu pro paměťové karty
 • absence e-mailového klienta
 • kvalita přikládaných sluchátek
 • nepřesnosti v softwaru
Samsung X830 ve zkratce
cena zatím nestanovena, v zahraničí kolem 14 000 Kč
rozměry 84 × 30 × 19 mm
hmotnost 72 g
displej 32 × 19 mm, 128 × 220 bodů, aktivní, 262 tisíc barev
udávaná výdrž až 120 h (pohotovost), 180 min (hovor)
komunikace Bluetooth, systémový konektor
GPRS (třída 10), EDGE (třída 10)
paměť interní 1 GB
operační systém ne
adresář 1 000 položek, vícepoložkový, vyhledávání postupným psaním
vyzvánění polyfonní, 64 hlasů, MP3
zprávy SMS (200 zpráv), T9 nezkracuje, MMS (3 MB), EMS
multimédia Java, MP3 přehrávač, přehrávání videa
fotoaparát 1 280 × 1 024 bodů, 1,3 Mpx, digitální zoom, natáčení videa (rozlišení 352 × 288 bodů), přídavné efekty

Téma letošních Vánoc v oblasti mobilní komunikace zdá se být rozřešeno. Po vyloženě hudebních modelech 5200 a 5300, speciálně upravených smartphonech 3250 Xpress Music a 5500 Sport Music Edition finské Nokie a špičkových walkmanech Sony Ericsson W850i a W950i, přilévá svoji vodu do mlýna i korejský Samsung. Netradičně pojatý model X830 opět vybízí k zamyšlení, zda se nakonec integrace hudebních přehrávačů do mobilních telefonů neobrátí v přesně opačném směru.

My už jsme se potkali

Koncepčně vychází X830 z modelu SPH-S4300 prodávaného od prvního čtvrtletí tohoto roku v Koreji, se kterým jsme se už blíže seznámili na Hannoverském CeBITu. Vzhledem připomíná Samsung spíše hudební přehrávač než mobilní telefon. Pro určitou skupinu lidí jsou multimediální funkce v telefonu zásadní. Obecně je ale od mobilu očekáváno, že funkce pro telefonování nebudou na úkor multimediální výbavy trpět, k čemuž se výrobci často bohužel uchylují.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Oficiální snímky • Samsung X830 září barvami

Celkové zpracování je v mnoha ohledech rozporuplné. Pro někoho stylovka, pro jiného je vzhled až příliš kontroverzní. Faktem je, že rozměry 84 × 30 × 19 mm jsou přinejmenším neobvyklé a běžný telefon připomínají jen vzdáleně. Hmotnostně jsem Samsungu na první pohled odhadoval méně. Tloušťka ale dělá své, a tak není 72 g nakonec žádným velkým překvapením. I přesto se ze současných modelů může váhově srovnávat jen se Sony Ericssonem J100i.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Telefon v plné kráse • držení v ruce • velikostní srovnání s Nokií N73 • a platební kartou

Podle dostupných informací bude Samsung X830 na trh dodáván v šesti barevných variantách: modré, zelené, oranžové, růžové, bílé a černé. I když nejsem žádný starousedlík, z prvního dojmu bych jednoznačně volil spíše konzervativnější černé zpracování. Oranžovo-stříbrný kryt modelu, který máme zapůjčený k testování, mě příliš neoslovil.

Ach ty klouby

Modelů s otočnou konstrukcí na trhu mnoho nenajdete. Český uživatel je na kvalitu konstrukce docela náchylný a jakékoliv klouby jsou pro výrobce sázkou do loterie. Kloub Samsungu X830 se bohužel příliš nepovedl. Při běžné manipulaci nepocítíte nedostatky, důkladnějším testem už by konstrukce neprošla. Na výchylky v zavřeném, polootevřeném i zcela otevřeném stavu si budete muset při každodenním používání zvyknout. Aretace je navíc jen jednostranná, takže zatímco zavření je opravdu důsledné, otevřený kryt se v přímé poloze udrží jen stěží. Drobnou útěchou budiž fakt, že pootočení asi o deset stupňů aktivuje otevírací mechanismus, který už se o dovření do horní krajní polohy postará. Nemusíte tak telefon otevírat úplně, stačí mu trochu pomoci.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
V otevřeném stavu • detaily kloubu

Otevírání jednou rukou je díky 30 mm tloušťky pohodlné. Stačí telefon otočit displejem dolů a bříškem palce zatlačit na pravou boční stranu. Pro praváka brnkačka, levák musí vynaložit trochu více úsilí. Manipulace pravým palcem je přeci jen trochu jednodušší než tlačit zbývajícími prsty levé ruky.

Co kryt, to plast

Tělo Samsungu je tvořeno plastovými kryty doplněnými o kovová tlačítka. Jedno takové na levé straně slouží k uzamknutí ovládání hudebního přehrávače, ve spodním rohu stejné strany najdete i tradiční očko na upevnění šňůrky. Na opačném pólu se nachází dvě klávesy určené k regulaci hlasitosti. Nad nimi pak krytka společného konektoru pro sluchátka, systémový kabel a nabíječku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Pohledy ze všech stran

K uvolnění baterie slouží klávesa umístěná na horní straně. Ta ale působí spíše jako atrapa, protože její stisk je prakticky nemožný a při odnímání baterie si budete muset pomoci větším množstvím síly. Baterie zaujímá tři čtvrtiny zadní části modelu, na zbývající ploše je umístěn objektiv vestavěného fotoaparátu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Detaily postranních prvků

Standardně dodávaný akumulátor je typu Li-Ion o kapacitě 800 mAh a maximálních udávaných hodnotách 120 hodin v pohotovosti a 3 hodiny telefonního hovoru. Reálné hodnoty se pohybují někde na hranici dvou a půl dne pohotovostního režimu. Využívání hudebních funkcí samozřejmě výdrž bez nutnosti dobíjení zkracuje, v extrémních případech až na jeden den.


V následující kapitole si prohlédneme netradiční klávesnici, displej a prostředí telefonu

Témata článku: Samsung, Recenze, Test, Samsung X830, Závorka, Snímaná scéna, Velký hráč

Určitě si přečtěte

Sony Xperia XZ1 Compact: důstojný nástupce vymírajícího druhu [recenze]

Sony Xperia XZ1 Compact: důstojný nástupce vymírajícího druhu [recenze]

** Jeden z mála kompaktních a dobře vybavených smartphonů na trhu ** Xperia XZ1 Compact běží na nejnovějším Androidu 8.0 Oreo ** Fotoaparát Motion Eye umožňuje tvořit super slow-mo videa

15.  10.  2017 | Měchura Milan | 57

Huawei Mate 9 Pro: loňská špička s letošní cenou [recenze]

Huawei Mate 9 Pro: loňská špička s letošní cenou [recenze]

** Bohatá výbava, spousty funkcí a odladěný software ** Na špičku ztrácí chybějící voděodolností ** Celkově doplácí na pozdní uvedení na trh (květen 2017)

8.  10.  2017 | Herodek Martin | 6

Alcatel A7: plastem neurazí, výdrží nadchne [recenze]

Alcatel A7: plastem neurazí, výdrží nadchne [recenze]

** Alcatel A7 je plastový telefon nižší střední třídy ** Hlavní lákadlo je 4 000 mAh s několikadenní výdrží. ** Má dostatek výkonu, paměti a stěžovat si nebudete ani na fotoaparát

6.  10.  2017 | Miksa Martin | 4

Neffos X1 Max: Kterak šel síťař na zkušenou mezi smartphony [recenze]

Neffos X1 Max: Kterak šel síťař na zkušenou mezi smartphony [recenze]

** První smartphone od známého výrobce síťové infrastruktury ** Představení proběhlo již před rokem na veletrhu IFA 2016 ** Je na trhu místo pro další čínský smartphone za pár tisíc?

1.  10.  2017 | Vrbacký Jakub | 8

Smart Tab N8: Konkurence spí, Vodafone podřimuje [recenze]

Smart Tab N8: Konkurence spí, Vodafone podřimuje [recenze]

** Nový tablet od Vodafonu má 10palcový displej a podporuje LTE ** Konkurenční výhodou je téměř čistý Android 7.0 Nougat ** Na jedno nabití bez problémů vydrží i celý týden

29.  9.  2017 | Měchura Milan | 27

Huawei Watch 2 Sport: telefonují a umí LTE, ale zcela samostatné nejsou [recenze]

Huawei Watch 2 Sport: telefonují a umí LTE, ale zcela samostatné nejsou [recenze]

** Druhá generace hodinek od Huawei přináší edice Classic a Sport ** Sportovnější model obsahuje LTE konektivitu ** Hodinky by tak teoreticky mohly být naprosto nezávislé na smartphonu

21.  9.  2017 | Láska Jan | 6