Sazka je další vážný zájemce o post čtvrtého mobilního operátora

Podle informací zpravodajského portálu INFO.CZ bude jedním z pravděpodobných účastníků připravované aukce kmitočtů společnost Sazka, která spadá do impéria miliardáře Karla Komárka. Sazka provozuje největšího českého virtuálního operátora Sazkamobil, který by se v případě úspěchu v aukci postupně stal operátorem klasickým. Sazka tyto informace nevyvrací a potvrzuje, že se o tuto možnost zajímá.

„V současnosti z pozice největšího virtuálního operátora analyzujeme připravovanou aukci. Až na základě zveřejnění finálních podmínek aukce se rozhodneme, zda se jí zúčastníme,“ řekl INFO.CZ šéf komunikace Sazky Václav Friedmann.

Komárkova myšlenka na vstup do souboje s velkými telekomunikačními operátory není úplně nová. Když ministerstvo průmyslu vyhlásilo aukci na volné kmitočty v roce 2013, přihlásila se tehdy i společnost Sazka Telecommunications, ale v aukci neuspěla. Důvod byl tehdy velmi prozaický, firma z aukce odstoupila pouhé dvě minuty před jejím začátkem a umožnila tak uspět trojici tradičních český operátorů – O2, T-Mobile a Vodafone.

Tento scénář se nyní nemusí opakovat. Ministerstvo průmyslu sice nepotvrdilo, že se do aukce chystá vstoupit Sazka, ale připustilo, že jedná i s domácími zájemci. „Jednáme a mluvíme o možnosti účasti v aukci s řadou potenciálních uchazečů. Kromě domácích jednáme s možnými zájemci například v USA, Koreji a v dalších zemích,“ uvedl šéf komunikace Ministerstva průmyslu a obchodu Jan Piskáček.

Vláda chce, aby trh získal čtvrtého operátora v rámci aukce kmitočtů pro sítě 5G. Vedle třetiny z nabízených frekvencí by získal zároveň právo na takzvaný národní roaming. Mohl by tak působit v síti stávajících operátorů, dokud by se mu nepodařilo postavit vlastní infrastrukturu.

Sítě 5G

5G je zkratka pro bezdrátové sítě páté generace. Mají kratší odezvu, vyšší přenosové rychlosti, kapacitu a variabilitu. Jsou od základu vymyšlené tak, aby zvládaly širokopásmové připojení miliónů lidí a strojů v metropolích, energeticky nenáročné senzory, které s jedinou baterií vydrží roky, a cokoliv mezi tím.

Ve světě začalo hromadné spouštění 5G sítí v roce 2019, start 5G v Česku bude opožděný. Nejvýznamnějšími vývojáři 5G technologií a výrobci síťových komponent jsou Huawei, Nokia, Ericsson a Samsung.

Diskuze (38) Další článek: Antutu zveřejnil dubnový výkonnostní žebříček. Medailové pozice patří Xiaomi

Témata článku: 5G, Aukce, Čtvrtý operátor, USA, Sazkamobil, Sazka Telecommunications, Operátor, Karel Komárek, MOBI, Sazka, Mobilní operátor, Aukce kmitočtů, Vážný zájemce, Kmitočet, Zájemce


Určitě si přečtěte

RECENZE: Samsung Galaxy A51 – také letos bude tím nejprodávanějším „áčkem“

RECENZE: Samsung Galaxy A51 – také letos bude tím nejprodávanějším „áčkem“

** Otestovali jsme již druhý model letošní řady Galaxy A ** Samsung se zaměřil na kvalitnější focení, které doplňuje špičkovými AMOLED displeji ** Galaxy A51 bude mainstream, cena však meziročně o něco narostla...

Martin Chroust | 31

RECENZE: Xiaomi Mi 10 Pro – vysoké sebevědomí s neveselým koncem

RECENZE: Xiaomi Mi 10 Pro – vysoké sebevědomí s neveselým koncem

** Má nejlepší možnou výbavu a špičkový fotoparát ** Hodit se bude rychlé dobíjení i 50× zoom ** Vše kazí vysoká cena, která pro telefon znamenala konec

Martin Miksa | 39