Sázka na jistotu – Ericsson A1018

V současné době je tento telefon nejnižším modelem Ericssonu a je zároveň jedním z nejlevnějších přístrojů na trhu.
Sázka na jistotu – Ericsson A1018
V současné době je tento telefon nejnižším modelem Ericssonu a je zároveň jedním z nejlevnějších přístrojů na trhu. Je také nabízen v „nejobyčejnějších“ předplacených sadách a řadí se po bok přístrojů jako jsou Bosch 509 db, Alcatel One Touch Max db, Philips Savvy nebo Motorola M3888. Tedy mezi modely, které vládnou jen základními funkcemi a kvalitou až na výjimky spíš podprůměrnou. A právě v tomto se A1018 od těchto telefonů odlišuje. Generačně totiž vychází z ještě nedávných topmodelů 688 a 888, po kterých zdědil tradiční kvalitu provedení, dobré ovládání, výborný příjem a zvuk, mechanicky odolné pouzdro a hlavně funkce, které v nejnižší třídě rozhodně nejsou běžné.

Telefon přitom není levně podbízivý, ba spíše naopak. Zvlášť design je slušně řečeno diskutabilní a dost ubírá na atraktivitě. Ale oželil jsem tuto skutečnost a po prvních týdnech soužití poznal, že jeho koupě je sázkou na solidnost a že je telefonem na víc, než jen jednu sezónu.

Kam s ním?
Ericsson A1018 je přístroj s robustní konstrukcí vyztužený rámem, který zatím žádný jiný výrobce nenapodobil. Na jedné straně to má výhodu, že se s ním člověk nemusí obávat zacházet jakkoli špatně. Je na to prostě stavěný. Na druhou stranu se ale A1018 pro své rozměry a hmotnost, byť jsou úměrné této kategorii telefonů, nedá nosit v kapsičce u košile a i v kapse kalhot dělá problémy na dnešní dobu už nezvykle velká anténa. Zajišťuje však kvalitní příjem a to považuji za důležitější. Vyměnitelný přední panel je u Ericssonů novinkou, ale není to zdaleka takové terno, jaké mohou mít majitelé telefonů Nokia.

S klávesnicí se nepíše úplně nejjistěji. Je totiž hodně měkká, ale velká tlačítka potěší starší telefonisty, stejně tak jako displej, který je neuvěřitelně kontrastní a perfektně čitelný při všech možných úhlech a osvětlení. V tomto směru předčí i některé špičkové modely jiných výrobců, natož pak kolegy ze své cenové kategorie. Je třířádkový, grafický a číslice jsou opravdu velké.

V nasazení . . .
Před, při i po telefonování telefon umožňuje všechno možné, ale pokud to chce člověk využít, je lepší si přečíst manuál. Ovládání je jednoduché a přímočaré. Ericsson typicky nenabízí multifunkční klávesy typické jiným značkám, ale na ovládání si nakonec zvyknete. Menu je uspořádáno nanejvýš logicky a brzo ho zvládnou bez problému i lidé, kteří telefon drží v ruce poprvé. V tomto případě totiž méně znamená více a čím méně je tlačítek, tím lépe.

Výdrž telefonu je jedním slovem průměrná. Na víkendový pobyt na chatě rozhodně stačí, ale na týdenní pobyt si sebou už musím přibalit zavalitou nabíječku nebo zavalitý kapacitnější akumulátor.

Tím jsem se pomalu dostal k bohatému příslušenství, které je shodné s Ericssony řady 6 a 8. Mohu však doporučit pouze originální. Například lehkou sadu hands-free (tzv. bondovku) nebo Chatboard, což je malá přídavná klávesnice pro psaní textovek a práci se seznamem. Vzhledem ke směšné ceně telefonu se však může stát, že samotné příslušenství vyjde dráž, než přístroj samotný.

Bohatě uspokojí
Ericsson A1018 je telefon s vynikajícím poměrem výkonu k ceně a svými vlastnostmi stojí o kategorii výše. Zdobí ho v první řadě kvalitní provedení, displej a výbava. Také ovládaní a výběr příslušenství jsou na dobré úrovni. Nelze pochválit klávesnici, design a pomalejší reakce telefonu, ale jsou to spíše drobnější výtky velmi náročného uživatele a běžný zájemce o všechny možnosti Ericssonu A1018 snad ani neobjeví.

Tento článek byl napsán pro časopis Mobility

Témata článku: Ericsson, Smartphony, Ericsson

7 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Václav Řičař 25. 9. 2008 8:38:23
    Ještě máte mobil A1018s, ctěl bych jej koupit. Dejte vědět.
  • Petr 12. 9. 2007 22:18:29
    pokud je alespoň trochu funkčí mám zájem. Petr
  • rgr 26. 7. 2007 21:27:02
    http://aukro.cz/show_item.php?future_item_id=11234245
Určitě si přečtěte

Recenze Essential PH-1: „Zkouší vystoupit z řady, ale...“

Recenze Essential PH-1: „Zkouší vystoupit z řady, ale...“

** Essential Phone od Andyho Rubina jde konečně do prodeje ** Zahraniční redakce oslovil nejen svým futuristickým vzhledem ** Špičkovou výbavu přitom nabídne za velmi sympatickou cenu **

Včera | Miksa Martin | 10

První smartphone slaví 23 let. Některé jeho triky používáme dodnes

První smartphone slaví 23 let. Některé jeho triky používáme dodnes

** Uměl neuvěřitelné věci, nebyl drahý, přesto díru do světa neudělal ** Simon měl některé prvky, které dodnes používají moderní smartphony ** Začal se prodávat v létě 1994, tedy před 23 lety

22.  8.  2017 | Kůžel Filip, Láska Jan | 2

Letošním cenám EISA kraluje Huawei. Smartphone roku má Samsung

Letošním cenám EISA kraluje Huawei. Smartphone roku má Samsung

** Evropské ceny odborníků na spotřební elektroniku mají své vítěze ** V mobilní sekci převládá Huawei, nejcennější trofej získal Samsung ** Ceny také objevují jednu neznámou značku

22.  8.  2017 | Láska Jan


komerční sdělení

Komerční sdělení