Schváleno: od května 2019 výrazně zlevní volání a SMS do zahraničí

  • Minuta volání z ČR do zemí EU nebude stát víc, než 6 korun
  • Zlevní i SMS, cena by se měla pohybovat maximálně kolem 1,50 Kč
  • Návrh protlačila česká europoslankyně Dita Charanzová
Schváleno: od května 2019 výrazně zlevní volání a SMS do zahraničí

Pozor, neplést s roamingem, ten už EU reguluje. Nyní se dostalo také na volání do zahraničí, které je zejména pro nás v ČR hodně drahé. Drahotě ale zvoní hrana, od května 2019 nezaplatíme za minutu volání více, než 6 korun. SMS by měla stát 1,50 Kč.

Stropy jsou stanoveny v eurech (0,19 EUR/min., resp. 0,06 EUR za SMS), pro země mimo eurozónu se budou přepočítávat dle aktuálního kurzu Evropské centrální banky a každoročně aktualizovat.

Za návrhem stojí česká europoslankyně Dita Charanzová, která jeho schválení v europarlamentu (EP) komentovala slovy: „Tlak a lobby operátorů byl cítit na každém kroku, jsem tedy ráda, že se mi nakonec podařilo dosáhnout úspěchu.“ Jen pro představu, dnes účtují operátoři za volání po EU i 30 Kč za minutu.

Materiál umožňuje operátorům i nadále nabízet různé marketingové balíčky pro volání doma i do zahraničí. Dohled nad stanovenými podmínkami budou mít národní regulátoři trhu. Sankce za případné porušení daných podmínek si stanovuje každý členský stát sám.

Pětisetstránkový dokument přijatý EP také stanovuje internet jako veřejnou službu, k níž má mít možnost přístupu každý. „Neříkáme, že má být internet zdarma, tvrdíme ale, že kdokoli bude chtít být k internetu připojen, má mít garantovanou tuto možnost, stejně jako to je s vodou či elektřinou,“ dodává Dita Charanzová.

Materiál tedy počítá s dalším rozvojem vysokorychlostního internetu a rychlejším pokrytím optických vláken.

SMS varování a poloha záchranářům

Mezi novinky dále patří povinnost rozeslat alarmující SMS, které v případě nebezpečí budou informovat občany (od roku 2022). Například při záplavách, požárech nebo při teroristických útocích. Lidé, kteří se budou nacházet v dotčené oblasti, dostanou zprávu na svůj mobilní telefon.

Další opatření, jenž je součástí tzv. Telekomunikačního kodexu, se týká systému, kdy příjemce nouzového hovoru, tedy některá ze složek záchranného systému, obdrží spolu s hovorem také GPS informace o poloze volajícího (od roku 2020).

Byli to samotní záchranáři, kteří požadovali takovou úpravu, která jim usnadní práci a v tomto případě může doslova zachraňovat životy,“ uzavírá Dita Charanzová.

Diskuze (41) Další článek: Jaký bude Samsung Galaxy S10? @evleaks a @VenyaGeskin1 v tom mají jasno...

Témata článku: SMS, Evropská unie, Roaming, EU, Předražené služby, Regulace, Legislativa, Volný trh, Optické vlákno, Teroristický útok, Případné porušení, Záchranný systém, Česká republika, Mobilní telefon, Internet, Minuta volání, Národní regulátor, Evropská centrální banka, Rychlé pokrytí, Euro, Europoslankyně, Veřejná služba, Volání, Dita Charanzová, Nouzový hovor


Určitě si přečtěte

RECENZE: Huawei P Smart – kovové dvojče má o jedno oko méně

RECENZE: Huawei P Smart – kovové dvojče má o jedno oko méně

** Kvalitní střední třída s protáhlým displejem ** Stejný jako Honor 9 Lite, přesto se liší v drobnostech ** Fotoaparát už se barev nebojí

Martin Herodek | 11

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 34