Sci-fi se pomalu mění v realitu. Vědci pracují na kontaktní čočce se zoomem

Inženýři z čínského Harbinského technologického institutu a Kalifornské univerzity v San Diegu zkonstruovali větší napodobeninu lidské čočky, která dokáže pomocí deformace dielektrického elastomeru měnit ohniskovou vzdálenost. Experiment vědci popsali v časopisu Advanced Functional Materials (PDF).

Defromace znamená přiblížení a oddálení až o 30 %. Vědci doufají, že se jim jednou podaří celé zařízení vtěsnat do velikosti běžné kontaktní čočky, a tak vyvinuli i techniku, jak vlastně ohniskovou vzdálenost na povel upravit – stačí dvakrát mrknout.

Při pohybu oka se totiž mění jeho elektrický potenciál (viz elektrookulografie), a tak stačí vytvořit oční pohybové gesto, třeba právě dvojité mrknutí, změnu napětí přečte senzor v čočce a vyvolá akci.

K tomu mají ale ještě inženýři daleko, aktuálně se jejich zařízení vejde leda tak do malého batůžku, dielektrický elastomer totiž k vlastní deformaci potřebuje napětí několika set voltů. Jako palubní počítač autoři použili stavebnici Arduino, který je sice malý, ale pod oční víčko se zatím nevejde.

Pokud se podaří technologii dále rozvinout a miniaturizovat, autoři koketují třeba s možností chytrých implantátů, dioptrických čoček a brýlí zítřka, které by měnily své optické vlastnosti třeba právě pomocí dvojitého mrknutí.

Diskuze (4) Další článek: Týden Živě: Konec disket v Linuxu a narozeninové Windows 10

Témata článku: Technologie, Koncepty, Prototyp, Výzkum a vývoj, Vědec, Kontaktní čočka, Ohnisková vzdálenost, Deformace, Mrknutí, Čočka, Zoom, Realita, Arduino


Určitě si přečtěte

Samsung Pay (neoficiálně) v ČR! Poradíme, jak můžete hodinkami Galaxy platit i vy

Samsung Pay (neoficiálně) v ČR! Poradíme, jak můžete hodinkami Galaxy platit i vy

** Oficiální podpora Samsung Pay v Česku je zatím nedohlednu ** Ukážeme vám postup, které vám umožní již nyní platit hodinkami od Samsungu bezkontaktně i v ČR! ** Budete muset sáhnout po kartě Curve a upravit software hodinek

Martin Chroust | 124

Vybrali jsme 15 nejlepších chytrých hodinek a náramků. Začínají na 890 Kč

Vybrali jsme 15 nejlepších chytrých hodinek a náramků. Začínají na 890 Kč

** Nositelnosti jsou specifická kategorie, vybírají se jinak než mobily. ** Co model, to charakter, unikátní mix vlastností, parametrů a funkcí. ** Začneme jednoduchým náramkem, skončíme našlapanými Apple Watch.

Filip Kůžel | 107

RECENZE: Apple iPhone SE (2020) – vstup do jablečného světa dlouho nebyl lákavější

RECENZE: Apple iPhone SE (2020) – vstup do jablečného světa dlouho nebyl lákavější

** Jedná se o nejdostupnější smartphone z nabídky Applu ** Starý design kompenzuje výkonným procesorem z iPhonu 11 ** Má sice jeden foťák, ale ostudu rozhodně neudělá

Martin Miksa | 179